Chladničku má doma asi každý a svoj bežný život si už bez nej nevieme ani predstaviť. Práve preto si však zaslúži viac pozornosti, ako len otvorenie a zatvorenie dvierok. Vedeli ste, že chladničku by ste mali každé 4-6 týždňov (v závislosti od intenzity používania) poriadne vyčistiť? Nič príjemné, ale veľmi potrebné.

Aj časté otváranie chladničky na dlhú dobu prispieva k nesprávnej kondenzácii a následnému úniku vody.
Aj časté otváranie chladničky na dlhú dobu prispieva k nesprávnej kondenzácii a následnému úniku vody.

Ak začne z chladničky kvapkať – alebo tiecť

Pri čistení chladničky ide predovšetkým o to, aby ste spomalili rozmnožovanie choroboplodných zárodkov vo vlhkom prostredí. Zabránite tiež vzniku nepríjemných pachov a mnohým ďalším nepríjemnostiam, ktoré sa môžu s chladničkou stať, aj keď je ešte v záručnej dobe.

Ak si pod vyčistením chladničky predstavujete jej pracné rozmrazovanie a osekávanie kusov ľadu, to je už hudbou minulého storočia. (Ak, samozrejme, nemáte tridsaťročnú chladničku). Dnešné chladničky už majú funkciu No Frost, čo znamená, že sa v nich netvorí žiaden ľad. Aspoň dvakrát do roka by ste však mali v chladničke vyčistiť aj mraziaci priestor, zadnú stenu a priehradku na zeleninu. Vďaka tomu si zabezpečíte väčší hygienický štandard.

Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na čistenie vody z chladničky patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Pri pravidelnom užívaní chladničky (a niekedy aj napriek pravidelnému čisteniu) sa stáva, že vám začne unikať voda z jej odtokovej misky. Voda v chladničke môže mať viacero príčin – prvý krok je však vždy ten istý: odstrániť prebytočnú vodu, aby nespôsobila ešte viac škody. Na to vám môžu poslúžiť aj tie najlepšie prostriedky na čistenie vody z chladničky, ktoré odporúčame.

Prečo sa vôbec voda v chladničke objavuje? Každá chladnička pracuje so striedaním funkcie mrazenia a odmrazovania. Počas procesu odmrazovania sa ľad topí a steká ako voda do odtokovej misky, ktorú nájdete v zadnej časti chladničky dole. Táto voda sa následne odparuje. Alebo aj nie.

Na vine je takmer vždy upchatý odtok

Prvou príčinou, prečo je voda v chladničke, môže byť upchatý odtokový otvor. Ak je upchatý cudzími látkami alebo zamrznutím, niekedy je jediným riešením zavolať servisného technika – ale niekedy môže byť na príčine len pretečená odtoková miska. V takom prípade skúste vypnúť chladničku a vypúšťaciu misku jednoducho vyčistiť.

Pokiaľ vaša chladnička nie je úplne nová (v takom prípade je totiž normálne, že sa zapáchajúca voda prejaví v prvých niekoľkých litroch vody, ktoré chladnička vydá) a cítite z jej ľadu alebo vody zápach, na vine bude znečistený filter. Ten sa dá vymeniť. Ak ste domáci kutil, urobíte to ľahko podľa návodu, ktorý sa líši v závislosti na type chladničky. Ak si na to ale netrúfate, odporúčame obrátiť sa na servisného technika.

Dôkladné vyčistenie chladničky nemusí byť vašou nočnou morou - stačí dodržať presný postup.
Dôkladné vyčistenie chladničky nemusí byť vašou nočnou morou – stačí dodržať presný postup.

Odtokový otvor môžete v prípade jeho zapchatia tiež “prešťuchnúť”, ako napríklad pri upchatom odtoku v dreze. Stačí si zohnať čistiace zariadenie v podobe plastovej paličky, ktoré sa predáva ako príslušenstvo k údržbe chladničky a nie je vôbec drahé. Takémuto upchatiu sa však dá aj predchádzať. Ako? Spomínaným pravidelným, ale hlavne efektívnym čistením chladničky.

Hurá do čistenia!

Pred každým čistením chladničky by ste ju na toto čistenie mali najprv pripraviť. Začnite tým, že chladničku vypnite a vytiahnite sieťovú zástrčku. Potom ju úplne vyprázdnite a nezabudnite, že sa pri tom začne rozmrazovať aj mraziaci priestor.

V prípade potreby môžete potraviny dočasne uskladniť v chladiacom boxe alebo taške, v pivnici, prípadne na balkóne. To platí najmä pre ľahko sa kaziace potraviny, zabránite tak tvorbe baktérií, ktoré síce nevidno, ale dokážu sa vytvoriť na povrchu potravín veľmi rýchlo.

Ideálne je vybrať si na čistenie chladničky vhodný čas, kedy nebude príliš teplo a nebudete mať v chladničke príliš veľa citlivých potravín. Ak nemáte vstavanú chladničku, presuňte spotrebič ďalej od steny, aby ste vyčistili aj zadnú stenu chladničky.

Kovovú mriežku na zadnej strane môžete povysávať vysávačom alebo ručným vysávačom a ak je na nej aj odtokový otvor na kondenzovanú vodu, vyčistite ho napríklad vatovou tyčinkou.

Prejdime do vnútra chladničky: odstráňte z nej všetky pohyblivé časti, ako sú police a zásuvky. Odporúčame ich umyť v umývadle špongiou alebo handričkou, použite teplú vodu a bežný prostriedok na umývanie riadu, alebo si vyberte niektorý z najlepších prostriedkov na čistenie chladničky, ktoré nájdete za skvelé ceny a z pohodlia domova tu.

Umyté časti dôkladne vysušte. Niektoré modely majú aj diely vhodné do umývačky riadu, no pred každým čistením si pre istotu prečítajte pokyny na starostlivosť, ktoré uvádza výrobca chladničky.

Vďaka funkcii No Frost už nehrozí, že budete pri rozmrazovaní mraziacej časti chladničky osekávať ľad mačetou.
Vďaka funkcii No Frost už nehrozí, že budete pri rozmrazovaní mraziacej časti chladničky osekávať ľad mačetou.

Vnútorné steny chladničky je najlepšie poutierať utierkou. Nepoužívajte drsné špongie, ani žiadne abrazívne čistiace prostriedky – siahnite radšej po týchto prostriedkoch na čistenie chladničky a vody v chladničke, ktoré odporúčame.

A na záver ešte náš tip, ako sa vyvarovať zanedbania údržby chladničky a tým aj tvoreniu prebytočnej zapáchajúcej vody: nikdy nezabudnite vyčistiť aj tesnenia, pretože práve tu sa často zvyknú usadzovať tie najväčšie nečistoty. Najlepšie je použiť na to mierne alkalický univerzálny prostriedok na čistenie kuchyne a na následné utieranie čistú voda s kvapkou citrónovej šťavy. Voda v chladničke a iné nežiadúce javy, ako napríklad žlté škvrny či zápach, sa tak stanú minulosťou.

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na čistenie vody z chladničky jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑