Upchatý odtok vie v domácnosti narobiť šarapatu, či už sa to stane v kuchyni, v kúpeľni alebo na WC. Najčastejšie sa takéto upchatie prejavuje pomalým odtokom vody, a ak ho budete dlhší čas ignorovať, prestane voda odtekať úplne a vy sa môžete pustiť do čistenia vodovodných trubiek. Aby ste takémuto niečomu predišli, stačí si zaobstarať prostriedky na čistenie sifónu. Ktoré sú tie najúčinnejšie?

Upchaté umývadlo v kuchyni môže byť doslova katastrofou
Upchaté umývadlo v kuchyni môže byť doslova katastrofou

Biologicky alebo chemicky?

Všimnúť si, že máte upchatý odpad nie je také náročné. Sprevádzajúcimi javmi sú neodtekajúca bublinkujúca voda a stupňujúci sa zápach z odpadu.

Na príčine sú rôzne veci – v kúpeľni to bývajú najčastejšie usadené vlasy a chlpy, v kuchyni zasa spláchnuté zvyšky jedla, ktoré v sifóne postupne zahnívajú.

Hľadali sme za vás a tieto prostriedky na čistenie sifónu patria medzi tie najlepšie 👇

↑↑↑

Ak problém s upchatým sifónom spozorujete vo svojej domácnosti, na výber máte niekoľko spôsobov, ako ho vyčistiť.

Prvým je biologická cesta, ktorá spočíva v biologických enzymatických prípravkoch. Hoci to znie hrôzostrašne, si to v podstate len neškodné baktérie, ktoré dokážu rozložiť usadené organické látky v potrubí, bez toho aby narušili jeho povrch.

Prostriedky na biologické čistenie sifónu obsahujúce baktérie sa používajú ideálne počas noci, aby mohli minimálne osem hodín pôsobiť. Cenovo ide o ten drahší variant, ale sú zasa šetrnejšie k životnému prostrediu, než klasické chemické prostriedky na čistenie sifónu. Najlepšie prostriedky na čistenie sifónu odporúčame tu.

Druhou možnosťou je chemická cesta. Tá by mala prísť na rad až po tom, čo zistíte, že mechanické čistenie nezaberá.

Chemické prostriedky na čistenie sifónu sú väčšinou prípravky na báze lúhu, ktoré sú rýchle, účinné a ideálne je nájsť také, ktoré nevytvárajú ani žiadne toxické výpary.

Každopádne si vždy pri čistení odpadu chemickými prípravkami nasaďte ochranné prostriedky v podobe rukavíc a pokiaľ možno aj okuliarov. Nezabudnite si tiež dôkladne preštudovať príbalový leták a poučenie o správnej aplikácii.

Babské rady nad zlato

Z chemických prostriedkov na čistenie sifónu patrí medzi osvedčené už roky hydroxid sodný. Postup takéhoto čistenia je veľmi jednoduchý – odpad stačí najskôr preliať horúcou vodou, nasypať do neho určené množstvo prostriedku, nechať ho chvíľu pôsobiť a nakoniec všetko ešte raz spláchnuť horúcou vodou z varnej kanvice.

Ak však nechcete byť k svojmu sifónu až taký agresívny, môžete zvoliť aj niektorú z babských rád, treba však počítať s ich dlhšou dobou pôsobenia.

Z domácich prostriedkov na čistenie sifónu treba určite spomenúť jedlú sódu. Potrebovať budete jedno veľké balenie, ktoré jednoducho nasypte do sifónu a pridajte k nemu pre lepšiu účinnosť aj 200 ml octu. Následne všetko prelejte vriacou vodou.

Upchať sa môže aj vaňa
Upchať sa môže aj vaňa

Takýto proces je potrebné aj niekoľkokrát zopakovať, aby sa neminul účinku a tiež si treba dávať pozor na vodný gejzír, ktorý vznikne po vliatí vriacej vody do odpadu.

Ocot môžete nakombinovať aj s iným domácim prostriedkom na čistenie sifónu – s práškom do pečiva. Postup je rovnaký ako v prípade čistenia sódou, oplatí sa však 15 minút počkať, než do odpadu vlejete horúcu vodu.

Aj kuchynská soľ je jedným z overených babských prostriedkov na čistenie sifónu. Stačí z nej niekoľko lyžíc vsypať do odpadu a následne opäť preliať vriacou vodou.

Keď už nič iné nepomôže

Na záver si teda zrekapitulujme výhody a nevýhody chemického čistenia oproti tomu “ľudovému”:

  • rýchle a účinné okamžite
  • jednoduchšie – nie také pracné, pretože prostriedok na čistenie sifónu kúpite priamo v obchode
  • zvládne to každý
  • agresívnejšie voči životnému prostrediu aj vám (treba si dávať pozor, aby ste mali dostatočné ochranné pomôcky)
  • drahšia varianta oproti univerzálnym domácim čistiacim prostriedkom
  • v prípade, že je už sifón naozaj upchatý, môžu viac uškodiť (vytvoriť v kombinácii s odpadom “zátku”)

Ak nepomáhajú ani tie najlepšie prostriedky na čistenie sifónu, ktoré odporúčame tu – musíte siahnuť po mechanickom čistení.

Či už ho realizujete svojpomocne, alebo cez objednanú firmu, podstata je tá istá – uvoľniť cestu odtekajúcej vode a prípadným nečistotám v nej. Pri jemne znečistenom sifóne vám postačí aj obyčajný gumený zvon, ktorým budete chvíľu pumpovať okolo odtoku, a tak vytvoríte podtlak.

Pri silnejšie upchatých a znečistených sifónoch budete musieť použiť pero, ktoré sa používa tak, že jeden človek vkladá pružinu do odpadovej trubice a smeruje ju k upchatému miestu, zatiaľ čo ten druhý podľa potreby otáča pružinou proti smeru hodinových ručičiek.

Ak však nie ste veľmi manuálne zruční, odporúčame prizvať si odborníka. Alebo jednoducho staviť na prevenciu a aj priebežne využiť naše najlepšie tipy na čistenie sifónu.

Pozrite sa, ktoré prostriedky na čistenie sifónu jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑