Čistenie koberca nie je pravdepodobne nikoho obľúbenou činnosťou. Obzvlášť, keď sa doňho púšťame raz za rok a nárazovo z neho musíme dostať celoročnú špinu. Pri fľakatom a znečistenom koberci však nemusíme hneď utekať do drogérie – niekedy postačia aj overené recepty našich babičiek. O čo ide?

Koberec čelí v našej domácnosti každodenným výzvam.
Koberec čelí v našej domácnosti každodenným výzvam.

Vyskúšajte žehličku

Ešte predtým, než sa dostaneme k vypočítavaniu účinných domácich prostriedkov, ktoré vám v boji so špinou na koberci pomôžu, môžete vyskúšať trik so žehličkou. Pozor si však dajte na teplotu, pretože niektoré vlákna sú na vysokú teplotu citlivé.

Zažehľovaním môžete vyčistiť škvrny od vína, ovocnej šťavy alebo vosku. Ešte predtým, než začnete žehliť, však musíte škvrnu postriekať zmesou troch dielov vody a jedného dielu octu. Potom už len zažehľujte, kým škvrna nezmizne.

Pozrite sa, ktoré pomôcky na čistenie kobercov jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Pri znečistení koberca voskom vám určite dobre poslúži sóda bikarbóna. Čistenie koberca sódou bikarbónou je totiž veľmi efektívne a jednoduché zároveň. Pri znečistení voskom mechanicky oškrabte vosk, potom na škvrnu položte papierový obrúsok a žehličkou jemne zahrievajte, kým do obrúsku vosk nevsiakne. Potom škvrnu ešte zasypte jedlou sódou, votrite ju do koberca a povysávajte.

Niekedy sa použitiu chémie jednoducho nevyhneme. Je to najmä v prípadoch, kedy už je zažraná špina stará a koberec potrebuje naozaj hĺbkové čistenie. Rovnako sa chémia ponúka ako ideálna voľba pre tých, ktorí nechcú pri čistení zažratej špiny stráviť celé hodiny.

Či už zvolíte pomoc odbornej firmy a objednáte si na svoje koberce tepovačov, alebo sa rozhodnete urobiť to svojpomocne – tie najlepšie prostriedky na tepovanie a čistenie kobercov, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Vráti kobercu novotu

Sóda bikarbóna je bezkonkurenčne jeden z najúčinnejších domácich prostriedkov na čistenie (nielen) kobercov. Koberec totiž nielen vyčistí, ale dodá mu aj lesk a vôňu novoty. Navyše ide o prostriedok, ktorý má doma určite takmer každý a nie je chemický.

Ako teda na čistenie koberca sódou bikarbónou? V prvom rade si musíte vyrobiť správnu zmes. Zmiešajte asi 300g jedlej sódy, 15 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Touto zmesou jemne posyte koberec, aby sa zmes dostala až do vlákien. Nechajte ju pôsobiť približne 20 minút a nakoniec dôkladne povysávajte.

Sóda bikarbóna nie je len na varenie, ale aj multifunkčný domáci čistiaci prostriedok.
Sóda bikarbóna nie je len na varenie, ale aj multifunkčný domáci čistiaci prostriedok.

Samozrejme, sóda bikarbóna nie je jediným domácim čistiacim prostriedkom na koberce. Siahnuť môžete aj po multifunkčnom octe alebo soli. Pri väčšom znečistení môže byť nápomocný aj peroxid vodíka či iné čistiace prostriedky z obchodu, ktoré si môžete kúpiť výhodne a pohodlne aj tu.

Na rôzne škvrny rôzne čistiace prostriedky

Podobne, ako pri iných typoch čistenia a upratovania, dôležitá je aj prevencia. V prípade koberca ide najmä o pravidelné vysávanie. Špina sa totiž do vlákien veľmi jednoducho zachytí, ale o to náročnejšie je dostať ju z nich von. Vysávajte preto najmenej raz do týždňa.

Samozrejme, spôsob údržby koberca a pravidelnosť jeho vysávania či iného čistenia závisí aj od typu koberca. Rozhodujúcim je väčšinou materiál, preto pozorne čítajte štítky od výrobcov, kde sú uvedené presné inštrukcie, čo s kobercom urobiť.

Vysávanie je nevyhnutné aj pred čistením koberca sódou bikarbónou alebo použitím iných čistiacich prostriedkov. Tie najúčinnejšie a najlepšie čistiace prostriedky na koberce nájdete všetky na jednom mieste tu.

Nezabúdajte na pravidelné vysávanie.
Nezabúdajte na pravidelné vysávanie.

Sódu bikarbónu môžete v prípade čistenia koberca použiť na škvrny od krvi, vína alebo kávy. V prípade škvrny od mejkapu použite radšej mydlovú vodu alebo čistú vodu s niekoľkými kvapkami rozpúšťadla. Na rozliaty lak na nechty zasa postačí odlakovač.

Či už siahnete po domácom, alebo chemickom čistiacom prostriedku na koberec, nedá sa jednoznačne povedať, ktorý vám urobí lepšiu službu. Ani jeden z nich však nie je nesprávny. Naopak, koberec sa vám za akúkoľvek pravidelnú starostlivosť poďakuje tým, že ostane dlho krásny, svieži a mäkký.

Hľadali sme za vás a tieto pomôcky na čistenie kobercov patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑