S upchatým odtokom sa už určite stretol každý. Obvykle to začne pomalším odtekaním, postupne sa pridáva mini kúpalisko v umývadle a niekedy to končí až pretekaním vody z drezu na dlážku či kuchynskú linku. Ako si s upchatým odtokom v kuchyni poradiť skôr, než sa vám nahromadia kopy špinavého riadu alebo sa začne kuchyňou niesť nepríjemný zápach hnijúcich zvyškov jedla? Čítajte ďalej!

Umývanie riadu nepatrí medzi príliš obľúbené činnosti - a čo ak sa ešte aj upchá kuchynský odtok?
Umývanie riadu nepatrí medzi príliš obľúbené činnosti – a čo ak sa ešte aj upchá kuchynský odtok?

Ručne-stručne

Na výber máte niekoľko možností. Jednu skupinu z nich tvoria domáce recepty, na ktoré sa spoliehali ešte naše babičky a mamičky, druhú zasa chemické čističe z obchodu. Nech sa rozhodnete pre akékoľvek riešenie na upchatý odtok v kuchyni, tie najlepšie čističe na upchaté odtoky, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Kým sa nezačne množstvo vody v umývadle hromadiť natoľko, že už nevidíte odtok, môžete vyskúšať jednoduchú prvú pomoc – gumový zvon. Priložte ho na otvor prepadu, pritlačte a začnite jednoducho pumpovať vzduch. Tento silný tlak by mal odtok v kuchynskom dreze uvoľniť – ak ešte nie je upchatý natoľko, že to už zvon jednoducho nezvládne.

Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na upchatý odtok v kuchyni patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Ak trik so zvonom nezabral, pripravte si ešte aj vedro a handru. Vedro jednoducho podložte pod sifón, aby všetky nečistoty a voda mohli odtekať priamo do neho a sifón odskrutkujte. Dobre ho môžete vyčistiť napríklad octom – alebo si pozrite našu ponuku skvelých čističov na všetky príležitosti.

Je sifón upchatý natoľko, že ho nedokážete ničím vymyť? Prichádza na rad špirála. Tento overený nástroj, zakončený ostrou časťou a s rebrovitým a ohybným telom, sa dostane do každej diery. Uvoľní aj nahromadenú špinu v odtoku a upchatý odtok v kuchyni sa na dlhú dobu stane minulosťou.

Dávajte si pozor na zvyšky jedla, ktoré sa v umývadle usádzajú - pomôcť vám s nimi môže napríklad drtič.
Dávajte si pozor na zvyšky jedla, ktoré sa v umývadle usádzajú – pomôcť vám s nimi môže napríklad drtič.

Pri upchávaní odtoku je dobré hovoriť aj o prevencii. Odpadu upchávajúcemu sifón môžete predísť napríklad drvičom. Ten sa jednoducho upevní pod výtokový otvor drezu. Následne si dokáže poradiť so všetkými rozložiteľnými biologickými zvyškami, ktoré splachujete s vodou. Drvič rozomelie zvyšky na drobné kúsky a presunie ich cez odpadové potrubie až do samotnej kanalizácie.

Domáci pomocníci aj na upchatý odtok

Teraz sa pozrime na tie najlepšie domáce recepty a domáce čističe, ktoré si s upchatým odtokom v kuchyni dokážu poradiť rovnako dobre, ako všetky mechanické pomôcky. Ak nezaberajú, odporúčame siahnuť po silnejšej chémii – tie najlepšie čistiace prostriedky na upchaté sifóny odporúčame tu.

Sóda a ocot sú starí známi z akéhokoľvek typu upratovania. Spolu dokážu priam zázraky – a to platí aj v prípade upchatého odtoku v kuchyni. Nalejte z nich do odtoku po pol hrnčeku, najprv sódu bikarbónu, potom ocot. Nechajte pôsobiť štvrťhodinu a potom ich ešte zalejte vriacou vodou. Ocot so sódou rozloží mastné kyseliny na mydlo a glycerín. Horúca voda zasa podporí čistiaci efekt a nadvihne zvyšné usadeniny v sifóne.

A čo tak kokakola? Ak si ju najbližšie kúpite na pitie, odložte si z nej jedno deci – možno sa bude hodiť na upchatý odtok v kuchyni. Nasypte doňho najprv jeden celý prášok na pečenie a následne ho zalejte kolou. Účinná, priam vybuchujúca kombinácia, odtok zaručene uvoľní.

Na menej upchatý odtok, ktorý ešte stále odteká, aj keď už pomalšie, ako obyčajne, môžete vyskúšať šetrnejšie riešenie, než sú všetky bublajúce a vriace kombinácie. Vezmite polovicu šálky obyčajnej soli, nasypte ju do odtoku a zalejte vriacou vodou. Soľ má schopnosť nielen čistiť, ale aj odstraňovať baktérie a nepríjemný zápach, takže zabijete dve muchy jednou ranou.

Stáva sa, že upchatý odtok v kuchyni nevyčistí ani jeden z domácich receptov, dokonca môže zlyhať aj chémia. V takom prípade zrejme došlo k vytvoreniu “zátky”, ktorá môže vzniknúť aj kombináciou rôznych čistiacich prostriedkov, ktorými sa snažíte odtok prečistiť. Jediným riešením je v takom prípade rozmontovať sifón a zátku zo stvrdnutých čističov odstrániť mechanicky.

Inovačné riešenie, o ktorom ste možno nepočuli

Niekedy jednoducho nemáme na výber a musíme siahnuť po chémii. Príkladom chémie vhodnej na “odupchatie” odtoku v kuchyni je napríklad hydroxid sodný. Ten môžete dostať v tekutej forme, alebo v granuliach.

Tekutý hydroxid v množstve 750 ml nalejte do trojlitrového vedra vody. Premiešajte, počkajte, kým táto zmes nezačne bublinkovať a nalejte ju do upchatého odtoku v kuchyni. Po 20 minútach ju ešte prelejte vriacou vodou.

Na akýkoľvek upchatý odtok – nielen ten v kuchyni je určený hydroxid sodný v granuliach. Ten môžete nasypať priamo do sifónu v množstve 50 až 100 gramov (podľa upchatia odtoku). Zalejte to pol litrom vriacej vody a nechajte aspoň pol hodinu pôsobiť. Potom jednoducho pustite kohútik a prepláchnite už prepláchnutý odtok aj vodou priamo z vodovodu.

Počuli ste už o enzymatických tyčinkách? Ide o špeciálne tyčinky, ktoré predstavujú inováciu nielen v čistení upchatých odtokov, ale aj v čistení všeobecne. Tyčinky dokážu rozložiť čokoľvek, čo prejde odtokom. Zároveň neobsahujú žiadne dráždivé látky, sú šetrné k odtokovým rúrkam a biologicky odbúrateľné. Stačí vhodiť tyčinku do odtoku a nechať pôsobiť. Pôsobí 4 týždne, kým sa úplne rozpustí, takže v rámci prevencie je dobré vhodiť takúto tyčinku do odtoku raz za mesiac.

Vyleštený a vyblýskaný drez je vizitkou dokonalej kuchyne, preto myslite aj na čistotu odtoku.
Vyleštený a vyblýskaný drez je vizitkou dokonalej kuchyne, preto myslite aj na čistotu odtoku.

Samozrejme, riešením je aj zavolať službu, ktorá sa o váš upchatý odtok v kuchyni postará. Ide však o finančne náročnejšie riešenie, preto si najprv pozrite naše najlepšie tipy na čistiace prostriedky na upchaté odtoky a vyriešte svoje problémy v domácnosti jedným klikom!

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na upchatý odtok v kuchyni jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑