Je možno malý a nenápadný, ale v domácnosti zastáva nenahraditeľnú funkciu. Áno, reč je o koši na prádlo. Organizuje nám už aj tak malý priestor v kúpeľni, alebo jednoducho drží pokope všetky špinavé veci, kým z nich nebudú čisté. Vedeli ste napríklad, prečo majú niektoré koše diery? A ktoré sú najlepšie? Ak nie, čítajte ďalej!

Aj keď je navonok neviditeľný, kôš na prádlo dokáže život podstatne uľahčiť.
Aj keď je navonok neviditeľný, kôš na prádlo dokáže život podstatne uľahčiť.

Každý materiál má výhody aj nevýhody

Drevený kôš na prádlo, alebo plastový? Dlhú dobu naše kúpeľne zapĺňali predovšetkým tie plastové koše. Bolo to tak najmä preto, lebo boli a stále sú naozaj lacné a zároveň odolné. Dnes už však máme na výber z mnohých materiálov, medzi ktoré patria napríklad spomínané drevo, bambus, prútie, látky alebo kov.

Plastové koše sú v prvom rade ľahké a odolné aj voči vlhkosti, takže sa zdajú priam ideálne na použitie v kúpeľni. Čo sa však týka ich vzhľadu, nie sú veľmi estetické. Napriek tomu sú stále obľúbené.

 • nízka cena
 • ľahká údržba a hmotnosť
 • vydržia dlho
 • umelý syntetický materiál, ktorý nie je veľmi ekologický
 • Doposiaľ sa najväčšej obľube tešili lacné plastové koše na prádlo.
  Doposiaľ sa najväčšej obľube tešili lacné plastové koše na prádlo.

Potom tu máme koše z textilu. Ocenia ich najmä tí, ktorí si potrpia na dizajn. Opäť je podobne ako pri plastových košoch výhodou aj nízka hmotnosť a cena, za ktorú si ich viete zohnať.

 • príjemný dizajn, ktorý pôsobí v akomkoľvek priestore vzdušne
 • uskladniteľnosť (keďže sa väčšinou tieto koše dajú aj zložiť)
 • nízka cena
 • absorbuje vodu, takže umiestniť ho do kúpeľne nie je šťastné riešenie
 • rýchlo sa znečistí a znehodnotí (nízka životnosť)

Pre tých, ktorí do svojej domácnosti hľadajú ekologické a prírodné materiály, určite odporúčame bambus. Najlepšie nielen bambusové koše na prádlo nájdete napríklad aj tu. Bambus je zároveň aj veľmi estetickou voľbou, takže vynikne v každej domácnosti bez ohľadu na štýl alebo dizajn izieb.

 • ekologický
 • dlhá životnosť
 • jednoduchá údržba (stačí ho raz za čas pretrieť)
 • citlivosť na vlhkosť (podobne, ako látka)
 • citlivý na silné nárazy – môže sa poškodiť

Drevo je atraktívne, trvácne a ekologické

Drevený kôš na prádlo sme si nechali zámerne na záver. Ide totiž nielen o veľmi atraktívny, ale aj zo všetkých materiálov ten “najprírodnejší”. Môže do vašej kúpeľne vniesť pokoj, harmóniu a vôňu prírody.

Hľadali sme za vás a tieto drevené koše na prádlo patria medzi tie najobľúbenejšie 👇

↑↑↑

Kôš na bielizeň by mal predovšetkým vyhovovať vašim potrebám. Ideálny je taký, ktorý vám zjednoduší život a zaberie len toľko miesta, koľko je nevyhnutné (predsa len nejde o dizajnový doplnok). Mal by vám denno-denne slúžiť a byť efektívny.

Drevo je ako materiál veľmi atraktívne, musíte mu však dopriať to, čo potrebuje. Znamená to predovšetkým špecifický spôsob údržby, pretože drevo je na niektoré čistiace prostriedky citlivé a tiež nemá rado príliš veľké množstvo vody.

Obrovskou výhodou dreveného koša je to, že každý kus je jedinečný – má svoj originálny vzhľad, ktorý vytvorila sama príroda. Určite sa preto hodí do príbytku štýlových a na dizajn zameraných ľudí. Tie najlepšie drevené koše, ktoré odporúčame, nájdete tu.

 • trvanlivosť – drevo ako jeden z najpevnejších a najodolnejších materiálov môže slúžiť dlhé roky
  dizajnový kúsok
 • najekologickejšia voľba, akú môžete urobiť
 • citlivosť na vlhkosť – nesmie sa dostať do priameho kontaktu s vodou
 • v porovnaní s inými materiálmi vyššia hmotnosť
 • vyššia cena

Kôš nemusí byť iba v kúpeľni

Nie iba materiál je pri vyberaní si koša na prádlo rozhodujúci. Koše majú aj rôzne dizajny alebo prevedenia. Pokiaľ máte na drevený kôš na prádlo alebo kôš z akéhokoľvek iného materiálu vyhradené presné miesto, môžete siahnuť po pevnom koši.

Diery na koši sú pre špinavé prádlo veľmi prospešné.
Diery na koši sú pre špinavé prádlo veľmi prospešné.

Ak je vo vašej kúpeľni alebo inej miestnosti, kde bude kôš na prádlo, priestoru viac, vyberte si prevedenie s viacerými priehradkami, do ktorých viete triediť svoju bielizeň podľa farieb alebo materiálu.

Koše na prádlo majú veľmi často diery. Tie sú veľmi užitočné, pretože vďaka nim v koši cirkuluje vzduch, a tak sa v koši nedržia nepríjemné pachy, ani netvoria plesne. Rovnako je výhodné nájsť model so záklapacím vekom, najmä v prípade, že máte doma malé deti alebo domáce zvieratko. Nestane sa vám potom, že nájdete v špinavej bielizni prehrabávať sa niekoho z nich.

Nielen pre drevený kôš na prádlo nie je veľmi vhodným umiestnením kúpeľňa. Hoci je to najpraktickejšie, pretože obvykle má každý práčku v kúpeľni, má to aj viacero nevýhod. Najmä, ak nemôžete v kúpeľni veľmi dobre vetrať.

Kôš na bielizeň môžete pokojne umiestniť aj v spálni. Tam sa predsa najčastejšie zbavujeme oblečenia. Ideálne je mať ďalší v detskej alebo tínedžerskej izbe, keďže pre deti býva vždy mimoriadne náročné odniesť svoju špinavú bielizeň hoci len do vedľajšej miestnosti alebo o poschodie nižšie. Pozrite si aj ďalšie tipy na tie najrôznejšie drevené koše na prádlo a vyberte taký, ktorý sa vám bude domov najviac hodiť.

Na záver ešte jedna praktická rada. Nepríjemnému zápachu, ktorý sa z koša šíri, sa asi úplne nevyhnete, pretože špinavé je jednoducho aj zapáchajúce. Môžete ho však zmierniť. V prvom rade by ste do koša nikdy nemali vkladať nič vlhké. Potom je tu trik so sódou, ktorú dajte do malého vrecka alebo uzatvárateľnej nádoby s otvormi vo vrchnáku a položte to na dno koša. Sóda dokáže nepríjemné pachy absorbovať.

Pozrite sa, ktoré drevené koše na prádlo jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑