Deka sa nájde v každej domácnosti. Je naším pomocníkom, stará sa o teplo aj pohodlie a niekedy nás doslova dokáže ochrániť pred celým svetom, keď potrebujeme chvíľku pre seba a osamote. Ponuka diek v kamenných aj online obchodoch je však taká široká, že zorientovať sa v nej môže byť mimoriadne časovo náročné. Ako si teda kúpiť kvalitnú deku a nezruinovať pri tom rodinný rozpočet?

Deky slúžia na tie najrôznejšie účely - jednou z ich podstatných vlastností je, aby vám boli príjemné na dotyk.
Deky slúžia na tie najrôznejšie účely – jednou z ich podstatných vlastností je, aby vám boli príjemné na dotyk.

Na čo bude deka slúžiť?

Deky slúžia na viacero účelov. Môžu byť praktické, v prípade, že ich používate ako prikrývku, keď si potrebujete zdriemnuť alebo si večer čítate na gauči. Potom poznáme aj deky dekoračné, ktoré sa používajú len ako prehoz na posteľ, gauč alebo kreslo. V závislosti od toho, na čo chcete deku používať, by ste si mali vyberať aj materiál, veľkosť a vzor. Pozrite si tie najlepšie a najlacnejšie deky, ktoré odporúčame a ktoré nakúpite aj z pohodlia domova.

Pozrime sa najprv na rozdelenie diek podľa materiálu. Hoci materiálov je už tiež obrovské množstvo, my sa pozrieme len na niekoľko základných, ktoré sú kvalitné a za dobrú cenu zároveň. K takýmto dekám sme zaradili štyri základné skupiny.

Hľadali sme za vás a tieto deky patria medzi tie najlacnejšie 👇

↑↑↑

Mikrovlákno

Veľmi populárne sú teraz deky z mikrovlákna. Mikrovlákno vzniká tak, že jednotlivé, nekonečne dlhé vlákna alebo nite sú ďalej spracovávané do jemnej priadze. Deka z takéhoto materiálu je extrémne ľahká a tenká.

Mikrovlákno sa tak môže zdať na dotyk a na pohľad ako látka, ktorá nie je veľmi odolná – opak je však pravdou. Mikrovlákno je enormne odolné a priedušné. Ak ste osobou, ktorá neobľubuje príliš horúco, tak je pre vás ideálnou voľbou práve táto deka. V izbe s normálnou teplotou sa pod ňou spí veľmi dobre – rovnako, ako pri horúcich nociach. Nie je však vhodná v chladnejších teplotách.

Praktická a pekná zároveň - alebo ako môže deka slúžiť aj na viac účelov zároveň.
Praktická a pekná zároveň – alebo ako môže deka slúžiť aj na viac účelov zároveň.

Hoci do deky z mikrovlákna sa veľmi nezabalíte a nezakrútite (je natoľko tenká, že ju na tele ani nebudete cítiť), hodí sa napríklad na večerné leňošenie pri knihe alebo seriáli niekde na gauči, v blízkosti ktorého je plápolajúci kozub.

Deka z mikrovlákna nie je ani drahá – v porovnaní s cenami diek z iných materiálov je to prakticky skoro to isté. Patrí teda tiež medzi najlacnejšie deky, aké si môžete domov kúpiť – napríklad aj tu, kde nájdete deky, ktoré odporúčame.

 • ľahká, tenká, ľahko skladovateľná
 • príjemná na dotyk
 • nezahreje vás v zime

Plyš

Chlpaté veci sa tešia v poslednej dobe tiež veľkej obľube. Či už ide o oblečenie, vankúše alebo deky. Chlpaté deky nájdete v tých najrôznejších farebných prevedeniach a sú veľmi štýlové, takže sa hodia aj ako dekoračný prvok, aj na zakrytie studených nôh.

Chlpatá plyšová deka je naozaj univerzálna – dobre sa pod ňou spí aj v chladnejšom prostredí, môžete ju použiť ako prehoz na posteľ alebo gauč a zababušiť sa do nej tak, že vás nikto nenájde.

Nevýhodou takejto deky je však to, že nie je veľmi vhodná pre alergikov alebo tých, ktorí sú citliví na šteklenia nosa, prípadne iných častí tela. Plyšová deka podobne ako plyšové hračky zachytáva prach, a tak by ste ju mali prať častejšie, než napríklad deku z mikrovlákna alebo iných materiálov.

 • teplá a príjemná na dotyk
 • štýlová – mnoho dizajnov vhodných do akéhokoľvek štýlu
 • zachytáva prach a nečistoty – nehodí sa pre alergikov

Akryl

Ak hľadáte niečo, čo sa najviac predáva, pretože je to pre vás dôkaz kvality, siahnite po akrylovej deke. Akrylové deky si zamilujete, hlavne, ak máte radi rozmanitosť vzorov, pretože tieto deky sa vyrábajú naozaj v obrovskom množstve dizajnových prevedení.

Na prvý pohľad akryl nerozoznáte od mikrovlákna. Stačí však jeden dotyk a budete vedieť, na čom ste – akryl je od mikrovlákna omnoho ťažší a hrubší. Výhodou je, že takáto deka vôbec nie je šmykľavá a len tak ľahko neskĺzne z postele či z gauča, preto sa často odporúča aj ako prikrývka na noc.

Akrylová deka dobre drží teplo a naozaj rozdiel medzi ňou a tenším paplónom ani nepostrehnete. Nevýhodou (hoci nie až takou závažnou) je vyššia cena – najmä oproti dekám z mikrovlákna, plyšu a bavlny. Práve preto sa však akrylové deky považujú aj za luxusné a elegantné – pretože ich doma nemá každý.

 • teplá (dá sa použiť aj namiesto paplóna)
 • veľké množstvo vzorov na výber
 • vyššia cena

Bavlna

Bavlnené deky sú naozaj čerešničkou na torte. Nielen, čo sa týka ich kvality, ale najmä v pomere kvality a ceny. Bavlnené deky sa jednoznačne dajú označiť za najlepšie a najlacnejšie deky zároveňveľký výber takýchto diek, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Všetky ostatné deky sú na dotyk hladké, bavlnené sú však trochu drsnejšie. Možno si poviete, že je to vlastne nevýhoda, v skutočnosti však používaním táto drsnosť zmizne (zatiaľ čo v prípade ostatných diek je to presne naopak – častým používaním sa stráca ich hebkosť a mäkkosť).

Bavlnená deka sa hodí nielen na večerné čítanie, ale aj ako dekoračný poťah, prehoz na posteľ alebo gauč a tiež ako podložka pod vaše bábätko či dieťaťko, ktoré sa rado hrá na zemi. Je to tak preto, že stopercentná bavlna je prírodný materiál, ktorý nie je škodlivý ani pre citlivú či detskú pokožku.

 • najlepšia v pomere kvality a ceny
 • vhodná pre všetky vekové kategórie
 • drsná, kým ju prvýkrát nevyperiete

Ak máte doma psíka alebo mačičku

Okrem spomínaných štyroch materiálov nájdete na trhu napríklad ešte deky z mikroflanelu, ovčej vlny či flisu. Každá z nich má špecifické vlastnosti a hodí sa do rôznych domácností a na rôzne príležitosti. Ovčia vlna je napríklad ideálnou voľbou pre alergikov, zatiaľ čo po flisovej deke by mali siahnuť všetci majitelia domácich miláčikov, pretože ochráni nábytok pred srsťou alebo odtlačkami špinavých labiek.

Niektoré deky úplne v pohode znesú aj domácich miláčikov.
Niektoré deky úplne v pohode znesú aj domácich miláčikov.

Stále ste nenašli ste svoju deku snov? Skúste si ešte pozrieť naše tipy na tie najlepšie a najlacnejšie deky, ktoré môžete kúpiť aj online. Pri nakupovaní vždy myslite aj na interiér, do ktorého ich chcete umiestniť, hoci nepôjde o čisto dekoračný prvok. Aj prikrývka by totiž mala korešpondovať s ostatným zariadením v izbe, v ktorej sa s ňou budete prikrývať. Bude vám tak totiž nielen teplo, ale aj príjemne – a rovnako aj iným ľuďom, ktorí sa v takejto zladenej miestnosti ocitnú.

Pozrite sa, ktoré najlacnejšie deky jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑