Každý preferuje pri umývaní okien iný čistiaci prostriedok. Niekto nedá dopustiť na prípravky z obchodu, ktoré si vždy nakúpi do zásoby a vyzbrojí sa vždy inými pri inom druhu čistenia – niekto zasa uprednostní domáce recepty na domáce čističe. Ktorá z týchto možností je ale účinnejšia, a prečo?

Vybrať si správny čistiaci prostriedok na okná môže byť hotová veda.
Vybrať si správny čistiaci prostriedok na okná môže byť hotová veda.

Babské rady s rôznym výsledkom

Internet je plný zaručených a overených receptov na skvelé domáce čistiace prostriedky, ale oplatí sa im veriť? My vám ponúkame nielen tipy na prípravok na umývanie okien, aby sa leskli a nerobili sa na nich šmuhy, ale aj aké sú výhody či nevýhody jednotlivého prípravku.
Nikdy pred umývaním okien nezabudnite na ich očistenie od prachu a iných hrubých nečistôt, pretože ani ten najlepší prípravok na umývanie okien nebude fungovať, ak si ním po skle budete rozotierať neporiadok a nečistoty.
Určite ste už počuli o umývaní okien šampónom. Odporúča sa použiť detský, alebo brezový či žihľavový, ktoré patria k najlacnejším, ale ani v prípade umývania vlasov určite nie najhorším. Stačí z neho malé množstvo naliať do vlažnej vody a potom pomocou handričky okno niekoľkokrát prečistiť.

 • je lacný a jednoduchý
 • ostáva po ňom v domácnosti príjemná vôňa
 • výsledný efekt sa nezaobíde bez šmúh (aj keď vám budú na internete sveto-svete tvrdiť, že to nie je pravda) – takže si budete musieť ešte okná po umývaní pár minút aj doleštiť
Potom tu máme technický lieh. Táto látka už na prvý pohľad nie je taká voňavá a neškodná, ako šampón, dokonca ani natoľko lacná. Odporúča sa zmiešať ho s vodou v pomere 1:1, umyť okná čistou vodou a následne použiť tento roztok.
Keďže lieh naozaj nie je lacnou záležitosťou a asi v žiadnej domácnosti ho nie je toľko, aby ste ním mohli umyť všetky okná, odporúčame ho nadávkovať do rozprašovača a nanášať na okná takýmto spôsobom. Zanecháva však podobne ako ostatné z domácich prostriedkov šmuhy. Bez šmúh bude výsledný efekt umývania v prípade, že použijete špecializované čistiace prostriedky na okná, ktoré odporúčame.
 • vysoká účinnosť
 • pri manipulácii s ním si musíte dávať podstatne väčší pozor, než pri iných čistiacich prostriedkoch, aby nedošlo k stretu s pokožkou alebo očami
 • zanecháva nie príliš vábnu vôňu

Bez šmúh to s domácimi prostriedkami nejde

Počuli ste už o umývaní okien kuchynskou soľou? Tento prípravok na umývanie okien nepatrí práve k najčastejším spôsobom, ale používa sa. V 5 litroch vody rozpustite 5 polievkových lyžíc soli a týmto roztokom pretrite okná. Opäť je potrebné ich následne doleštiť novinami alebo handričkou.

 • ekonomicky aj časovo úsporný recept
 • vynikajúci výsledný efekt
 • soľ vytvára na oknách biely film, ktorý musíte po umytí odstrániť – stratíte veľa času práve týmto odstraňovaním
 • soľ nie je príliš šetrná ani k našej koži (musíte použiť rukavice)

Ani aviváž nie je pri umývaní okien úplne na zahodenie. Rozpustite z nej trochu v piatich litroch vody a roztokom umyte okná. Po umytí ich musíte znova doleštiť.

 • jednoducho dostupná surovina
 • nepodráždi pokožku ani nosovú sliznicu – pekná vôňa
 • nie príliš efektívny výsledok

Nesmieme zabudnúť ani na čistiacu klasiku a teda aj účinný prípravok na umývanie okien – ocot. Tento multifunkčný a všestranný prostriedok stačí tiež naliať do piatich litrov vody (cca 2 dcl) a naniesť na okná.

 • poradí si aj s väčším znečistením
 • lacný a ľahko dostupný
 • nepríjemná octová aróma
Druhým najúčinnejším prostriedok po octe je určite sóda bikarbóna. Ak ju zmiešate ešte s citrónom a pár kvapkami jari, efekt sa ešte zvýrazní.
 • príjemná citrónová vôňa, ktorá prevonia byt
 • ekologický čistiaci prostriedok
 • pracná príprava samotného prostriedku
 • vyššie náklady, než len v prípade jednej suroviny a vody
Najlepšie je roztok na čistenie okien dať do rozprašovača.
Najlepšie je roztok na čistenie okien dať do rozprašovača.

Nebojte sa ani prípravkov z obchodu

Ako sme už spomínali pri technickom liehu, použitie rozprašvača pri umývaní okien vám podstatne uľahčí prácu a zároveň ušetrí čistiaci prostriedok. Akýkoľvek domáci čistič si už namiešate, skúste ho aplikovať na okná práve z rozprašovača.
Pri kupovaní komerčného prípravku na umývanie okien máme často obavu predovšetkým o to, či v ňom nebude príliš veľa chémie, alebo či nebude cenovo drahší, než ten domáci. Existujú samozrejme čističe, ktoré obavy potvrdia, ale vo všeobecnosti to nie je pravidlo. V súčasnosti už nájdete množstvo ekologických prípravkov na umývanie okien aj iných čističov, ktoré nespôsobujú ani alergické reakcie s kožou, ani nie sú záťažou pre životné prostredie či naše zdravie. Stačí si len správne vybrať – tie najlepšie prípravky na okná nájdete aj tu.
Záverom nášho skúmania domácich čistiacich prostriedkov je teda fakt, že ich účinnosť je pomerne podobná (odlišujú sa iba v cene a pracnosti pri ich výrobe), no ani jeden z nich vám okná nenechá bez výsledných šmúh. Pozrite si preto aj iné čistiace prípravky na okná, ktoré odporúčame a kombinujte domáce techniky a domáce prostriedky s nimi.

Hľadali sme za vás a tieto čističe na umývanie okien patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑