Raz za čas všetci bojujeme s krvavými škvrnami či už na oblečení, alebo na posteľnej bielizni či matraci. Odstrániť ju býva tvrdým orieškom, obzvlášť, ak je už zaschnutá alebo ste si ju dlhšie nevšimli. Na to, aby po nej neostala ani pamiatka, vyskúšajte niektorý z našich tipov!

Pri krvavých škvrnách je najlepšie textíliu oprať ručne v studenej vode.
Pri krvavých škvrnách je najlepšie textíliu oprať ručne v studenej vode.

Z oblečenia to ide aj celkom ľahko

Ako odstrániť zaschnuté škvrny od krvi? V prvom rade ho nikdy neperte v teplej vode, ani nedávajte priamo do práčky. V teplej vode sa totiž krv zráža, čo spôsobí, že vnikne ešte hlbšie do textilných vláken.

Oblečenie, na ktorom sú krvavé škvrny, najprv ručne vyperte v studenej vode. V takejto studenej čistej vode ho nechajte aj niekoľko hodín namáčať a potom slabé škvrny od krvi zaperte ešte jadrovým mydlom, alebo iným skvelým prostriedkom na odstránenie krvi, ktorý odporúčame.

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na škvrny od krvi jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Keď ste už škvrnu dôkladne prepláchli v studenej vode, poprípade pretreli handričkou namočenou v studenej vode, môžete ju posypať obyčajnou kuchynskou soľou. Látku ešte trochu premiešajte medzi prstami, aby sa doľ dostala dostatočne hlboko do všetkých vláken.

Aj soľ nechajte na látke pôsobiť niekoľko hodín. Keď si aj vizuálne všimnete, že škvrna alebo škvrny od krvi vybledli, preperte oblečenie opäť v studenej vode.

Domáce aj chemické prostriedky

Trochu väčším sústom, ale o nič náročnejším, sú škvrny od krvi na matraci, čalúnení alebo koberci. V takomto prípade musíte rýchlo konať, lebo každá minúta je drahá. Samozrejme, s dobrými čistiacimi prostriedkami na škvrny od krvi, ktoré odporúčame, to ide aj po určitom čase od zašpinenia.

Ako odstrániť zaschnuté škvrny od krvi na matraci? Škrvnu najprv jemne a na niekoľkokrát vydrhnite bavlnenou handričkou namočenou v studenej vode. Prebytočnú tekutinu handričkou dobre vysajte.

Navlhčenú škvrnu posypte kuchynskou soľou, ako aj v prípade oblečenia a votrite ju do škvrny špongiou. Soľ nechajte pôsobiť niekoľko hodín a opäť hubkou zmyte. Postup môžete aj niekoľkokrát zopakovať.

Ak hľadáte silnejšie prostriedky na vyčistenie krvavých škvŕn, odporúčame siahnuť po peroxide vodíka. Buďte však pri manipulácii s ním opatrní – peroxid totiž látku zosvetľuje a vybieľuje. Na tmavších látkach ho preto veľmi neodporúčame.

V druhom prípade teda siahnite po kombinácii jedlej sódy a octu. Opäť začnite studenou vodou, namiešajte si kašičku zo sódy a octu a potrite ňou škvrnu. Nechajte niekoľko hodín pôsobiť a opláchnite.

Na zaschnuté škvrny od krvi pomáha aj bielidlo.
Na zaschnuté škvrny od krvi pomáha aj bielidlo.

Zakrvácanému matracu sa dá aj predísť

Spôsobov, ako odstrániť zaschnuté škvrny od krvi, je niekoľko. Ak doma nemáte jedlú sódu a ocot, skúsiť môžete ešte kukuričný škrob. Stačí vám k nemu trocha studenej vody a vzniknutú kašičku môžete opäť smelo nanášať na škvrny.

Ak žiadny z vyššie spomínaných tipov nepomáha, neostáva vám nič iné, len siahnuť po účinnejších a tým pádom “chemickejších” prostriedkoch. Pozrite si tie najlepšie prostriedky, ktoré na škvrny od krvi odporúčame.

Po akomkoľvek rýchlom čistení krvavej škvrny nezabudnite dať odev alebo látku, ktorá bola pošpinená, vyprať do práčky. Škvrna síce možno zmizla, ale oblečenie bolo znečistené a určite by ste si ho na seba nemali dávať bez toho, aby ste ho neoprali.

Lepšie, než si neustále klásť otázku, ako odstrániť zaschnuté škvrny od krvi, je predchádzať im. Samozrejme, občas sa nehode nevyhneme a asi ťažko zabránime tomu, že nám v nose praskne cievka, ale najmä v prípade ženského krvácania môžete pravidelnému znečisťovaniu matraca predísť tým, že si zakúpite rôzne gumenné podložky a kryty na matrace, ktoré si budete počas svojich dní dávať do postele. A ak by sa vám nechcelo do takého niečoho investovať, siahnite po obyčajných starých uterákoch. Aj takéto jednoduché riešenie môže byť celkom účinné a rýchle.

Ak sa vám už niekoľkokrát napriek všetkým opatreniam podarilo matrac od krvi zašpiniť, určite ho neotáčajte po piatykrát na opačnú stranu, ale porozmýšľajte nad zakúpením nového. Nielen že to totiž vyzerá neesteticky, ale v znečistenom prostredí sa lepšie darí aj roztočom a iným parazitom, ktorí nám môžu podstatne znepríjemniť tak dôležitý spánok.

Hľadali sme za vás a tieto čističe na zaschnutú krv patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑