V akejkoľvek miestnosti sa objaví, dokáže nás priviesť do šialenstva. Okrem toho, že esteticky pokazí celý dojem z miestnosti, je veľmi zdravotne nebezpečná. A kde sa najčastejšie objavuje? No tam, kde má najlepšie podmienky, čiže vlhko a teplo – v kúpeľni. A čo na pleseň v kúpeľni, to sa dozviete práve v nasledujúcich riadkoch.

Kúpeľňa je pre plesne tým najvhodnejším prostredím.
Kúpeľňa je pre plesne tým najvhodnejším prostredím.

Odstraňovanie plesní neodkladajte

Plesne sú vláknité mikroskopické huby, ktoré sa šíria vzduchom, vodou, ale aj hmyzom. Akonáhle nájdu vhodný priestor, usadia sa a následne im potravu vytvoria mikroskopické čiastočky kože, chĺpky, vlasy, zvyšky mydiel, olejov alebo šampónov, mastnota z krémov a líčidiel,… Takže áno, v kúpeľni sa majú ako v raji.

Plesne môžu vyvolávať rôzne alergické reakcie, spúšťajú astmatické záchvaty a vytvárajú v tele zápaly. Množstvo plesní je aj karcinogénnych, čiže svojou existenciou zvyšujú riziko vzniku rakovinového bujnenia. Plesne zvyknú napádať aj dýchací trakt a následne negatívne ovplyvňujú krvný obeh, čím ohrozujú činnosť srdca či mozgu. Zbaviť sa ich by teda malo byť vašou najvyššou prioritou, ak sa už objavili.

Hľadali sme za vás a tu nájdete najlepšie prostriedky na pleseň v kúpeľni 👇

↑↑↑

Nepríjemné na plesniach je, že nezmiznú po prvom ošetrení, ale častokrát je boj s nimi na dlhšie trate. Pleseň sa nerada vzdáva. Tak čo chytiť do ruky ako prvé, keď si chceme poradiť s plesňou v kúpeľni?

Dajte pozor, aby špongia alebo handrička na plesne nebola príliš ostrá.
Dajte pozor, aby špongia alebo handrička na plesne nebola príliš ostrá.

Potrebovať budete ochranné rukavice, handričku z mikrovláknastarú zubnú kefku. Na väčšie plochy budete potrebovať aj špeciálne kefy, ale dajte si pozor, aby nemali príliš tvrdé štetiny, ktoré by mohli poškrabať obkladačky. Pomôcky na čistenie plesní a rôzne účinné čističe, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Čo na pleseň v kúpeľni, ktorá “ujde” spod obkladačiek?

Účinným domácim čistiacim prostriedkom, ktorý môžete využiť naozaj takmer na všetko, je ocot. Zabíja až 80 % druhov plesní. Spravte z neho roztok s vodou v pomere 1:4 a naplňte ním rozprašovač. Postriekajte plesňami napadnuté plochy, nechajte chvíľku pôsobiť a začnite drhnúť.

Pozor si dajte na silikóny, pretože príliš silným drhnutím ich môžete zničiť. Ide viac o vytrvalosť, než silu. Ak vám už plesne narobili v kúpeľni čierne škvrny, použite bielidlo alebo bežný odstraňovač škvŕn, poprípade zmiešajte s bielidlom jedlú sódu.

Medzi ďalšie domáce recepty patrí aj zubná pasta, ktorá má abrazívny a obrusujúci efekt. Opäť je ešte účinnejšie zmiešať ju s bielidlom. To, čo na pleseň v kúpeľni zaberá tiež, je parný čistič s kefovým nástavcom.

Ak sa vám pleseň v kúpeľni dostala mimo obkladačiek, čiže je už na stenách alebo na strope, budete potrebovať špeciálne čistiace prostriedky na plesne. Odporúčame napríklad tieto, ktoré majú vysoký účinok a môžete ich kúpiť za dobrú cenu.

Pri plesniach však nestačí iba zohnať čistiaci prostriedok a dať sa do čistenia. Najprv by ste mali predovšetkým vyvetrať. V panelových bytoch je dobré navštíviť aj susedov nad vami, či vlhkosť, ktorá plesne podporuje, nepreniká do vašej kúpeľne od nich.

Pleseň na strope alebo na stene sa obvykle najprv odstraňuje mechanicky, čiže ju musíte oškrabať, a až potom na ňu použiť chemické prípravky. Ak sa vám aj po opakovanom odstránení tento problém dlhodobo vracia, je nutné zasiahnuté miesta nahradiť. Väčšinou ide o omietku alebo silikóny.

Prevencia môže pomôcť aj v prípade opakovaného problému

Okrem kvalitných čističov na plesne, ktoré odporúčame, si môžete pomôcť ešte pred vznikom plesní, prípadne po ich odstránení, keď nechcete, aby sa znova vrátili. Kúpeľňu predovšetkým pravidelne upratujte. Ak budete svoju kúpeľňu udržiavať čistú a suchú, je malá pravdepodobnosť, že v nej jedného dňa nájdete pleseň.

Kľúčová je aj správna ventilácia, ktorá bude z vašej kúpeľne odvádzať vlhkosť. Ventilácia sa v kúpeľniach bežne vyskytuje, ale skontrolujte, či je naozaj funkčná a či odvádza vlhkosť dostatočne. Ak ventiláciu nemáte, postarajte sa o to, aby sa vetralo aspoň prostredníctvom okna.

Záludnosť plesní je v tom, že sa vracajú, kým neodstránite ich príčinu.
Záludnosť plesní je v tom, že sa vracajú, kým neodstránite ich príčinu.

Dobre sa starajte o fúkusové spoje – to je druh tesnenia vytvorený fúkusovým tmelom, ktorý sa najčastejšie využíva v kúpeľni a v sprchovom kúte. Práve tam sa môžu najjednoduchšie hromadiť plesne. Pravidelne ich čistite a udržiavajte v dobrej kondícii.

Ak máte problémy s nadmernou vlhkosťou v kúpeľni, môžete zvážiť aj inštaláciu odvlhčovača vzduchu alebo zlepšenie izolácie a tesnenia sprchového kútu a vane. Samozrejme, na pleseň v kúpeľni je dobré mať stále v zásobe tie najlepšie čistiace prostriedky proti plesniam.

Je tiež dôležité, aby ste sa pri odstraňovaní plesní riadili bezpečnostnými pokynmi na obale produktov z obchodu a zachovávali dostatočnú ventiláciu, pretože môžete vdýchnuť škodlivé parné látky. Ak je plesň v kúpeľni veľmi vážny problém, zvážte aj konzultáciu s profesionálom na odstránenie plesní.

Pozrite sa, ktoré prípravky proti plesni v kúpeľni jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑