Matrac patrí medzi veci, ktoré nekupujeme každý týždeň. Napriek tomu na ňom strávime takmer tretinu svojho života, takže by mal byť dostatočne kvalitný na to, aby ste si nezničili zdravie. Keďže ponuka je v súčasnosti bohatá, môže byť výber správneho matraca trochu náročný. Poradíme vám, ktoré matrace sú tie najlepšie na základe používateľských recenzií!

Najlepšie matrace - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Kvalitný spánok je veľmi dôležitý

Pri nákupe zohľadnite, koľko vážite

Kvalitu matraca ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Prvým z nich je napríklad tvrdosť. Aj keď ju obvykle do úvahy pri kúpe matraca neberieme, mala by byť rozhodujúcou. Ovplyvňuje ju predovšetkým váha človeka – ľudia s vyššou váhou by si mali vyberať tvrdší matrac, ľudia s nižšou váhou mäkkšie matrace.

Tvrdosť matraca má vplyv aj na polohy počas spánku. Ak radi spíte na boku, mali by ste zvoliť mäkší matrac, ak na chrbte alebo na bruchu, vhodnejším matracom pre vás bude ten tvrdší.

Zaslúžite si to najlepšie! Pozrite sa, ktoré matrace jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Potom je dobré zamerať sa aj na materiál. Poznáme penové matrace, ale pena môže byť rôzna. Matrace, ktoré sú napríklad vyrobené zo studenej peny, vynikajú výbornou elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Poznáme aj videoelastickú penu, čo je unikátny typ polyuretánovej peny, ktorá mení svoju tvrdosť v závislosti na teplote. Ak si na ňu ľahnete a svojím telesným teplom ju zahrejete, pena sa prispôsobí anatómii tela. Má to zásadný vplyv na kvalitu spánku, zmierňuje bolesti chrbta a má pozitívny vplyv aj na krvný obeh.

Ďalším obľúbeným materiálom je latex. Latexové matrace sú zo zmesi prírodného a umelého latexu (kaučuku). Vyznačujú sa vysokou mäkkosťou a pružnosťou. Populárnym je momentálne aj tempur, čo je viskoelastický materiál s otvorenou bunkovou štruktúrou, ktorý reaguje na teplotu a zmierňuje tlak. Takýto matrac vám bez spätného tlaku poskytne absolútnu oporu tam, kde ju potrebujete.

Deťom váš matrac nestačí

Okrem všetkých spomínaných poznáme ešte gélové a pružinové matrace. Gélové matrace obsahujú vo svojej ložnej ploche gélové segmenty tvorice akési akupresúrne body, ktoré pomáhajú uvoľniť svalstvo počas spánku. Tie pružinové sú jednoducho z pružín – vynikajú najmä priedušnosťou, takže sa hodia pre alergikov. Nemusíte sa báť, že vám pružiny časom začnú vŕzgať, pretože ak sú skutočne kvalitné, sú pospájané oceľovou cievkou a tá sa len tak jednoducho nezlomí.

Najlepšie matrace - recenzie a skúsenosti zákazníkov
Matrac treba aj udržiavať – predĺžite tým jeho životnosť

Pri výbere rozhoduje aj vek toho, kto bude na matraci spať – deti napríklad potrebujú pre zdravý rast a vývoj skôr pevnejší matrac so strednou tvrdosťou, u mladých ľudí je záujem o tuhšie matrace a čím je človek starší, mal by používať mäkšie a elastickejšie matrace. Myslite na to, keď si budete vyberať z našich tipov na najlepšie matrace.

Neoddeliteľnou súčasťou matraca je aj jeho poťah. Mal by spĺňať tieto charakteristiky:

 • hygienické a konfekčné vlastnosti
 • zabezpečenie optimálnej cirkulácie vzduchu
 • zabezpečenie suchej a príjemnej klímy spánku
 • Aby ste si mohli vlastnosti svojho nového matraca užiť, musíte ho správne položiť. Je preto potrebné zvoliť správnu podložku – najlepší je lamelový pevný alebo polohovateľný rošt. Pre seniorov sa hodí aj motorový typ polohovateľných roštov.

  Univerzálny matrac neexistuje

  Povedzme si ešte niečo v krátkosti o poťahoch. V súčasnosti sú na trhu široké možnosti materiálov, veľakrát obohatených o výťažky z rastlín s priaznivými účinkami na pokožku i na dýchanie počas spánku. Poznáme napríklad antialergický poťah vhodný pre alergikov, termoregulačný, absorbujúci pot alebo s výživovými látkami v podobe morskej riasy.

  Cena matraca rastie priamo úmerne s jeho kvalitou. Myslite na to, že na matraci budete spať nasledujúcich pár rokov, a tak nie je šetrenie na mieste. Napríklad pri výbere matracov z viskoelastických pien alebo bio pien musíme počítať s vyššou čiastkou ako v prípade studených pien, čo má na svedomí konštrukcia a úžitkové vlastnosti týchto pien.

  Náš rýchly návod na nájdenie vhodného matraca by vám mal pomôcť zorientovať sa v celej problematike. Pre každého je vhodný úplne iný typ a ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétnu značku, skúste si prečítať hodnotenia a recenzie tých, ktorí si už konkrétnu značku zakúpili. Alebo sa inšpirujte naším tipom na najlepšie matrace, ktoré odporúčame na základe recenzií.

  Ak sa o svoj matrac dobre staráte a má kvalitný a vhodný podklad, jeho životnosť je určite vyššia a nemusíte ho meniť ani po rokoch. Po mesiaci ležania ho môžete otáčať, aj tým zvýšite jeho životnosť. Rovnako nezabudnite pravidelne prať poťahy. Ak na matraci začnete pozorovať viditeľné deformácie a poškodenia, nečakajte a ihneď ho vymeňte.

  Hľadali sme za vás a tieto matrace jednoznačne patria medzi tie najlepšie 👇

  ↑↑↑