Starí Egypťania a Gréci žuli prírodné žuvačky pre čisté zuby a svieži dych. Začiatkom 20. storočia bola vynájdená syntetická žuvačka – teda taká, ako ju poznáme aj dnes. A milujeme ju aj v súčasnosti. Horšie už je, ak nedopatrením skončí žuvačka na oblečení alebo bytovom textile. Ale ani v takom prípade nezúfajte – poradíme vám, ako situáciu rýchlo a jednoducho vyriešiť!

Žuvačka na oblečení - ako ju odstrániť z oblečenia
Žuvačka sa na textíliu dostane veľmi ľahko

Chlad žuvačke nerobí dobre

Aj vy ste ako deti súťažili, kto urobí väčšiu bublinu zo žuvačky? Väčšinou skončila niektorá z nich na oblečení alebo inej textílii a bolo po súťaži. Ak už dnes máte svoje deti, viete, že žuvačka môže skončiť naozaj kdekoľvek.

My však pre vás máme hneď niekoľko tipov, ako sa žuvačky na oblečení zbaviť, preto nie je dôvod na paniku ani hystériu. Potrebovať budete len bežné vybavenie takmer každej domácnosti.

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na odstránenie žuvačky z oblečenia jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Žuvačku na oblečení môžete odstrániť napríklad kockou ľadu – stačí, ak ňou budete potierať postihnuté miesto a po stuhnutí žuvačku rýchlo odstránite nožom alebo škrabkou. Ak nemáte priamo ľad, postačí aj vrecúško s mrazenou zeleninou alebo čímkoľvek iným mrazeným.

Chlad naozaj žuvačke na oblečení nerobí dobre – preto je naším ďalším tipom vložiť celé oblečenie do mrazničky. Samozrejme, najlepšie v plastovom vrecku a na niekoľko hodín, kým žuvačka nestvrdne. Keď oblečenie vyberiete, jednoducho ju odlúpnete.

Niekedy pomôže len chémia

Skúsiť to môžete aj presne opačným spôsobom. Začnite miesto, kde je žuvačka na oblečení prilepená, zahrievať fénom. Akonáhle sa začne topiť, použite mikroténové vrecúško a žuvačku naňho jednoducho prilepte. Ak by to nešlo ani chladom, ani teplom, nechajte sa inšpirovať naším tipom na najlepšie čistiace prostriedky na žuvačku na oblečení.

Žuvačka na oblečení - ako ju odstrániť z oblečenia
Žuvačka sa najväčšej obľube tešila v 70-tych a 80-tych rokoch

Vedeli ste, že pomôcť môže aj zubná pasta? Skúste jej malú časť aplikovať na časť odevu zalepenú žuvačkou a vtierajte, kým sa žuvačka nezačne odliepať. Pomôžte si zubnou kefkou, ak to nepôjde ľahko. Očistený odev následne opláchnite pod studenou vodou a vyperte.

V takmer každej domácnosti sa nájde aj lieh. Namočte doňho handričku alebo vatu a krúživými pohybmi žuvačku odstráňte. Pri tomto spôsobe čistenia však hrozí, že nie každá textília lieh znesie – najprv teda otestujte reakciu na menej viditeľnom mieste oblečenia.

Takýto pokus môžete vyskúšať aj s technickým benzínom. Prejdite handričkou namočenou v ňom po mieste so žuvačkou na oblečení viackrát a sledujte, čo sa stane. Benzín je najlepšie využívať na kobercoch, nakoľko ide o silnú chemickú látku, takže určite ho nepoužívajte na tenkú blúzku alebo tričko.

Do tretice v rámci chemických prostriedkov ešte odlakovač alebo riedidlo. Postupujte rovnako, ako pri liehu a benzíne a nezabudnite na záver čistené miesto ešte dôkladne umyť vodou a saponátom na riad. Používajte len tie najlepšie čistiace prostriedky, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Pomocníci z kuchyne

A teraz sa trochu poobzerajme v kuchyni: ostal vám z posledného varenia alebo pečenia nedotknutý vaječný bielok? Surový môžete použiť na odstránenie žuvačky na oblečení alebo na akomkoľvek inom povrchu. Položte ho na žuvačku a nechajte asi päť minút stuhnúť. Potom jemne odstraňujte žuvačku kúsok po kúsku.

Nesmieme zabudnúť ani na multifunkčný a na všetko sa hodiaci ocot. Môžete ho nahradiť aj citrónovou šťavou. Kúsok z nej alebo z octu nalejte na žuvačkovú škvrnu a dôkladne votrite. Ocot alebo šťavu musíte pár minút nechať pôsobiť a potom žuvačku jednoducho odstráňte nožom. Nezabudnite na vodu a saponát na riad, ktorým ešte na záver čistené miesto umyjete.

Arašidové maslo nie je práve bežná surovina v slovenskej kuchyni, ale ak by ste ho tam náhodou mali, stačí jedna lyžica a žuvačka sa stratí raz-dva. Maslo ale nezabudnite poriadne rozotrieť.

Pomôcť vám môže aj žehlička. Polepené oblečenie položte na žehliacu dosku alebo stôl, žuvačku prekryte pijavým papierom (napríklad novinami alebo obrúskom) a miesto prežehlite. Dajte si veľký pozor na to, aby ste žuvačku neprežehlili priamo, bez papiera, pretože by sa vám mohla nalepiť na žehličku.

Ešte predtým, než sa do čistenia žuvačky na oblečení pustíte, skontrolujte, či je materiál, z ktorého je vyrobený, znášanlivý s látkou, ktorú sa chystáte použiť. Niekedy si totiž môžete osvedčeným návodom viac uškodiť, než pomôcť.

Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na odstránenie žuvačky z oblečenia patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑