Na niektorých sedačkách sa objavia skôr, na niektorých neskôr. Podstatné je, že postupne k nim prídeme všetci – žmolky sú problémom takmer každej denne používanej textílie. Existuje veľa spôsobov, ako sa ich zbaviť, niektoré sú jednoduchšie, niektoré náročnejšie. My vám zaručujeme, že v nasledujúcom článku sa dozviete o tých najúčinnejších a najlepších z nich!

Ako odstrániť žmolky zo sedačky - 10 tipov a trikov
Sedačka sa častým používaním ničí

Prevencia neexistuje

Ak máte doma koženú sedačku, celý problém so žmolkami pôjde mimo vás. Ak však to šťastie nemáte, možno by vás zaujímalo ako a prečo sa na látkových sedačkách žmolky tvoria. Odpoveď je jednoduchá: žmolky vznikajú trením vláken. Najčastejšie ich preto nájdete na syntetických tkaninách alebo pleteninách.

Zlou správou je to, že obvykle sa neutvorí iba jedna malá gulička vláken, ale hneď niekoľko naraz. Týmto žmolkom sa predchádzať nedá. Dá sa však s nimi veľmi účinne bojovať!

Pozrite sa, ktoré odstraňovače žmolkov jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Žmolky niekedy tvorí aj práčka. Dajte si pozor, ak dávate prať niektoré časti zo sedačky, pretože nesprávny program prania môže napríklad z návlekov na sedačku urobiť žmolkový raj.

Ak sú žmolky na vašej sedačke veľké, najlepšie urobíte, ak na ne použijete manikúrové nožničky. Je to univerzálny spôsob, ktorý zaberá na každú sedačku – na druhej strane, ak je žmolkov priveľa, poprípade po ich odstrihnutí ostávajú ďalšie vlákna, tento spôsob nebude veľmi účinný.

V predošlom prípade bude najlepšie siahnuť rovno po pomôcke na to určenej, a to odžmolkovači. Toto zariadenie vyzerá na pohľad ako obyčajná kefa, ale vďaka špeciálnej hlavici vie všetky vlákna zachytávať a odstraňovať. Túto pomôcku na odžmolkovanie vrelo odporúčame, pretože použitie odžmolkovača je najjemnejší spôsob, ako odstrániť žmolky zo sedačky.

Ako odstrániť žmolky zo sedačky - 10 tipov a trikov
Najúčinnejší je odžmolkovač

Lepiť, lepiť a lepiť

Jednoduchým a častokrát účinným variantom na odstránenie žmolkov zo sedačky je aj lepiaca páska. Pozor – nemôže to byť tá najtenšia a najlacnejšia, ale mala by byť dostatočne silná na to, aby sedačku zbavila žmolkov. Postup je jednoduchý: stačí z lepiacej pásky odstrihnúť dostatočne dlhý pás a prikladať ho na sedačku. Postup musíte opakovať dovtedy, kým sa všetkých žmolkov nezbavíte – poprípade kým páska neprestane lepiť.

Podobne môžete pracovať aj so suchým zipsom. Najlepšie je zvoliť širší kus tej časti, ktorá lepí, čiže tú suchšiu potrebovať nebudete. Prikladajte ho na miesto so žmolkami a keď ich bude plný, použite ďalší pás. Ak páska alebo suchý zips nestačí, použite inné účinné prostriedky na odžmolkovanie sedačky.

Drsnejším spôsobom na sedačky poriadne “zanešvárené” žmolkami je žiletka. Pri manipulácii s ňou si však dávajte pozor, aby ste zbytočne neporezali seba, ani sedačku. Použite takú, ktorá je ostrá (takže najlepšie novú), jemne ňou prechádzajte po mieste so žmolkami a akonáhle sa zaplní, vyčistite a vytraste ju.

Používate na holenie skôr elektrický holiaci strojček, než žiletku, pretože je to rýchlejšie a jednoduchšie? Bohužiaľ, na žmolky sa nedá použiť ten istý, ako na holenie. Existujú však špeciálne strojčeky na odstraňovanie žmolkov, ktoré jednoducho zapnete a prechádzate nimi po poškodených miestach. Pohyby by mali byť pomalé a plynulé, aby ste sa zbavili všetkých žmolkov na prvý raz.

Môžete skúsiť aj špeciálne poťahy

Podobne “drsná” ako žiletka môže byť aj drôtenka. S tou zachádzajte mimoriadne opatrne, pretože môže vašej sedačke urobiť riadne harakiri. Drôtenkou jemne prechádzajte po žmolkových častiach a opäť ju po zaplnení nezabudnite vyčistiť.

Pomôckami na odžmolkovanie sa vám môžu stať aj jemný brúsný papier alebo rôzne kefky. Zožeňte si tie najlepšie a najúčinnejšie pomôcky, aby ste pri odžmolkovávaní nemuseli vyvíjať príliš veľkú námahu, poprípade nepoškodili textíliu na sedačke.

Ak sa vám ani jeden z postupov, ako odstrániť žmolky zo sedačky, nepozdáva, skúste možno cestu ľahšieho odporu – existuje totiž široká škála špeciálnych odolných vymieňateľných poťahov, vďaka ktorým môže byť gauč stále ako nový. Bonusom je aj to, že ho môžete kedykoľvek chcete “redizajnovať” na nový štýl. Nevýhodou je to, že keď budete chcieť tieto poťahy vyčistiť opraním, domáce pranie nepostačí, pretože sa vám pravdepodobne ani nezmestia do práčky.

Dobré je ešte poznamenať, že ak sa chcete zbaviť žmolkov na dlhší čas, najlepšie je použiť odžmolkovač alebo elektrický strojček vyrobený na tento účel. Tieto účinné prostriedky na odžmolkovanie už v súčasnosti nie sú až také drahé a využiť ich môžete aj na iné textílie, ktoré budú potrebovať odžmolkovať.

Hľadali sme za vás a tieto odstraňovače žmolkov patria medzi tie najlepšie 👇

↑↑↑