Každý typ podlahy má svoje špecifiká, preto nemôžeme používať jeden univerzálny spôsob, ako ich vyčistiť. Laminátové podlahy patria v domácnostiach k tým najobľúbenejším a – čo je dobrá správa – aj ľahko udržiavateľným. Najlepší spôsob, ako sa o takú laminátovú podlahu postarať, je investovať do vhodného a kvalitného mopu.

Najlepší mop na plávajúcu podlahu - ako vybrať
Podlahu by ste mali vytierať aspoň raz za týždeň

Ideálny mop je ľahký a flexibilný

Výhodou laminátových podláh je predovšetkým ich cena a mimoriadna odolnosť. Mop, ktorý sme už spomenuli, odstraňuje nečistoty a špinu veľmi rýchlo a efektívne. Mop môžete použiť namokro, kedy kus látky v spodnej časti namočíte do vody s nejakým čistiacim prostriedkom, alebo nasucho, kedy touto látkou iba utriete z podlahy prach.

Pri výbere mopu na laminátovú podlahu musíte brať do úvahy niekoľko faktorov. Prvým z nich je dizajn a konštrukcia takejto podlahy. Potrebovať preto budete návleky alebo hlavu z mikrovlákna, robustnú rukoväť a veľký záber hlavice.

Hľadali sme za vás a tieto mopy na plávajúcu podlahu patria medzi tie najlepšie 👇

↑↑↑

Vytieranie podlahy je sama o sebe dosť náročná práca a ťažký mop by ju urobil ešte náročnejšou. Preto je veľmi dobré, ak má mop, ktorý si kúpite, nastaviteľnú rukoväť a nie je ťažký. Veľkou výhodou je aj otočný kĺb, vďaka ktorému môžete s mopom dosiahnuť aj pod nábytok, kuchynské skrinky či toaletu.

Návlek – ten je pre mop prakticky rozhodujúci. Jeho životnosť síce nie je nekonečná, ale v prípade náhrady sa dá veľmi jednoducho dokúpiť nový. Jeden je na niekoľko použití a môžete ho pokojne oprať aj v práčke.

Rotačný alebo s rozprašovačom?

Aký mop teda na laminátovú podlahu použiť? Existujú rôzne druhy vyrobené z rôznych materiálov, preto vám v nasledujúcej časti článku predstavíme tie, ktoré sú pre vašu podlahu najvhodnejšie!

Najlepší mop na plávajúcu podlahu - ako vybrať
Vybrať správny mop môže byť veda

Tradičný rotačný mop laminátovej podlahe neublíži. Ak najčastejšie vytierate podlahu namokro, tento typ mopu je určite vhodnejší, ako špongiový. Odstraňuje totiž prebytočnú vodu a čistiaci roztok, narozdiel od toho špongiového. Vyberajte len tie najlepšie a za najlepšiu cenu, ktoré odporúčame.

Na rýchle upratovanie určite oceníte mop s rozprašovačom. Zablatené stopy domáceho miláčika tak vytriete aj bez vedra, ktoré by ste za sebou museli ťahať. Mop s rozprašovačom dostanete aj so vstavanou alebo odnímateľnou nádobou na čistiaci roztok. Zvyčajne majú takéto mopy v rukoväti spúšťacie mechanizmy na uvoľnenie prúdu z nádrže cez trysku. Väčšina modelov využíva aj suchý zips, aby ste na nich mohli pripevniť čistiaci návlek. Najlepší mop na plávajúcu podlahu je taký, ktorý používa menej čistiaceho alebo mokrého roztoku, pretože plávajúcej podlahe to jednoznačne prospieva. Aj taký nájdete v ponuke najlepších a najúčinnejších mopov.

Vyhovuje vám skôr vytieranie nasucho? Pre plávajúce podlahy sú suché mopy veľmi vhodné (a, samozrejme, aj pohodlné). Takzvané mopy na prach majú hlavicu z mikrovlákna alebo návlek v podobe jednorazovej utierky, ktorú možno vymeniť po každom použití. Sú navrhnuté tak, aby zbierali a zachytávali prach a vlasy, keď ich potiahnete po podlahe. Pri upratovaní dávajte pozor, aby bola hlava mopu v kontakte s podlahou a zdvíhajte ho len pri odstraňovaní zachytených nečistôt do koša.

Umytá plávajúca podlaha nesmie byť príliš mokrá

Pri umývaní laminátových podláh platí, že menej je niekedy viac. Čistiace prostriedky na báze oleja alebo roztoky na čistenie podláh môžu viac uškodiť, než pomôcť. Najlepší mop na plávajúcu podlahu je ten, ktorý nerobí šmuhy a nezanecháva lepkavé zvyšky. Takže taký, ktorý namáčate do špecifického čistiaceho roztoku, alebo jednoducho použijete iba čistú vodu, maximálne s pár kvapkami octu.

Vždy predtým, než začnete pracovať s mopom, zbavte podlahu hrubých nečistôt. Použiť na to môžete metlu alebo vysávač, ktorý je účinnejší.

Ak máte doma parný čistič, v žiadnom prípade ho na plávajúcu podlahu nepoužívajte. Rovnako plávajúce podlahy neznášajú dobre mydlové alebo abrazívne čistiace prostriedky, ktoré ich môžu zbaviť lesku. Hoci v názve majú slovo “plávajúca”, voda im v skutočnosti vôbec nerobí dobre. Mokrým mopom by ste sa pri ich čistení mali vyhnúť – dajte radšej prednosť najsuchšiemu vlhkému mopu.

Aké sú teda najväčšie výhody čistenia plávajúcej podlahy správnym mopom?

  • správny mop za sebou nezanecháva žiadne šmuhy ani nečistoty
  • správny mop plávajúcu podlahu nepoškriabe
  • mop nezaťaží pri umývaní váš chrbát
  • mop pokryje na jeden “záťah” veľkú plochu
  • správny mop zanechá podlahu dokonale čistú

Ak ste doposiaľ mali problém nájsť ten najlepší mop na plávajúcu podlahu, snáď ste ho už vďaka nášmu článku vyriešili. Väčšina kupujúcich sa pri kupovaní pozerá aj na cenu, nedajte sa však zmýliť tou najnižšou – napríklad bavlnené mopy sú lacnejšie, ale aj menej odolné. Ak máte záujem skôr o kvalitu, zvážte drahší model. Tie najlepšie a najúčinnejšie mopy totiž zachovajú dokonalý stav vašej plávajúcej podlahy bez ohľadu na to, koľkokrát ich na ňu použijete.

Pozrite sa, ktoré mopy na plávajúcu podlahu jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑