Ocot je veľmi lacnou surovinou, ktorá sa nájde takmer v každej domácnosti. Pridávame ho do jedla, dezinfikujeme ním aj umývame všetko od kúpeľne až po kuchyňu. Určite viete, že veľmi dobré je aj pridávať ocot do prania. Možno ste však nevedeli, prečo.

Ocot do prania: Aké výhody má pranie s octom?
Radíme, ako prať s octom

Prírodné zmäkčovadlo

Ocot do prania má mnoho benefitov. Dokáže bielizeň a práčku nielen dezinfikovať, ale aj zjemniť, vybieliť a zosvetliť.

Navyše je ocot maximálne ekologický, takže ak ho používate na všetko, čo môžete, robíte veľkú službu aj životnému prostrediu. Nehrozí pri ňom žiadna alergická reakcia – ak máte citlivú pokožku, určite viete, že používanie niektorých pracích práškov a aviváží jej škodí. Ocot však neškodí nikomu.

Hľadali sme za vás a tieto octy do prania patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Dôležité je aj vedieť, ktorý ocot do prania je ten správny. Na pultoch obchodov nájdeme veľké množstvo druhov, od jablčného cez destilovaný až po rôzne ochutené, ako napríklad malinový alebo bazalkový, no my odporúčame to najlepšie pre vaše prádlo a práčku. Ochutený ocot by sa mal používať iba ako prídavok do pokrmov, takže ak nakupujete kvôli upratovaniu alebo praniu, zabudnite naňho.

Všetky typy octov však obsahujú jednu podstatnú vec, ktorá má vlastne na svedomí všetky “octové zázraky”: kyselinu octovú. Tá má spomínanú funkciu prírodného zmäkčovadla a vynikajúco eliminuje pachy (hoci paradoxne sama silný zápach má).

Najlepší je biely

Prvý spomínaný, jablčný ocot, sa napríklad vyrába z jablkovej šťavy a jeho kyslosť v rozmedzí 5-6 percent. Má žltkavú alebo zlatistú až jantárovú farbu.

Najlepší na pranie je však destilovaný biely ocot. Ten sa vyrába z druhého kvasenia zriedeného destilovaného alkoholu. Do octu nejde len tak hocijaký alkohol – vhodný pre jeho výrobu je ten, ktorý sa získava z obilia alebo zo škrobov z kukurice, zemiakov či ryže. Kyslosť sa v tomto prípade pohybuje medzi 4-7 percentami.

Výhody prania s octom

Pri nákupe octu, ktorý chcete použiť v práčke, je teda tou najlepšou voľbou zvoliť dobre overené prípravky. Dobrou správou je aj to, že ide o najlacnejší druh octu, aký môžete kúpiť. Neobsahuje tiež žiadne rastlinné farbivá, ktoré by mohli prádlo zafarbiť. Zhrňme si teda jeho najväčšie výhody:

  • maximálne ekologický,
  • šetrný pre vaše prádlo aj práčku,
  • pomáha odstrániť nechcené žlté škvrny od potu,
  • proti chlpom, žmolkom aj zápachu,
  • skvelá dostupnosť,
  • veľmi nízka cena,
  • chráni vnútro práčky pred vodným kameňom,
  • výborná účinnosť a dosahuje perfektné výsledky prania.

Bojovník s vodným kameňom aj chlpmi

Ocot do prania odstraňuje z bielizne nielen zápach, ale aj potenciálnu pleseň. Pred plesňou dokonca ochráni aj práčku. Zabraňuje tiež usadzovaniu zvyškov pracieho prostriedku vo vláknach, čo sa viac alebo menej deje takmer v každej práčke.

Ocot do prania: Aké výhody má pranie s octom?
Odstraňuje nielen zápach
V prípade, že je vaša bielizeň veľmi špinavá alebo zažltnutá, namočte ju do roztoku horúcej vody a pridajte 1/2 až 1 šálku bieleho octu. Nechajte ho pôsobiť cez noc a potom vyperte ako zvyčajne.

Ako sme už spomínali, ocot do prania pôsobí aj ako prírodné zmäkčovadlo. Okrem iného pomáha z tričiek alebo blúzok odstrániť žlté škvrny od potu. Okrem svetlých chráni aj tmavé a pestré farby pred vyblednutím.

Veľkým plusom je aj to, že ocot do prania chráni vnútro práčky pred vodným kameňom, čím môže predĺžiť životnosť vašej práčky. Vždy však zvoľte spoľahlivé výrobky! Možno ste nevedeli, že vám pomôže aj odstrániť vlasy a chĺpky z vlákien látky, medzi ktoré patria aj chlpy od domácich miláčikov. Naozaj univerzálny pomocník!

Máme pre vás ďalší výborný tip. S octom skúste vyprať aj uteráky – dokáže im navrátiť hebkosť, pôvodnú savosť a odstraňuje mastnotu aj z hĺbky vlákien.

Ako na dávkovanie

Ak sa bojíte, že preženiete dávkovanie, alebo že neviete, koľko presne môžete octu do prania naliať, už nemusíte. Pokiaľ do práčky nevylejete celú fľašu, žiadne negatívne účinky by mať nemal. Ocot môžete naliať priamo do bubna práčky k bielizni, alebo do dávkovača aviváže. Pôsobí totiž veľmi podobne ako aviváž, ale oblečeniu prospieva, nezlepí vlákna a odstraňuje mastnotu.

Ak predsa len nemáte poruke iný ocot a máte doma iba ten jablčný, môžete ako ocot do prania využiť aj ten. Použite ho však menej – iba 1/2 dávky oproti bielemu octu. Ak ho nalievate aj priamo na šaty, zrieďte ho s vodou.

Ešte stále váhate? Tak tu nájdete ten najlepší tip od nás.

Pozrite sa, ktoré octy do prania jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑