Poznáte to – umývate riad a odrazu si všimnete, že voda odteká nejako pomalšie. Ak problém s upchaním sifónu nezačnete riešiť ihneď, môžete sa dopracovať k totálne upchatému umývadlu, na ktoré už neostáva iné riešenie, iba takzvané “krtkovanie”. My vám dnes poradíme, ako problému s upchatým sifónom predchádzať a prečo je dobré čistenie sifónu sódou bikarbónou.

Čistenie sifónu sódou bikarbónou - ako vyčistiť odtok
Upchatý sifón nikoho nepoteší

Najsilnejšie “kombo” – sóda a ocot

Problém s upchatým sifónom nie je iba problémom kuchyne. Zatiaľ čo tam problém narobia zvyšky jedál a olej z vyprážania, v kúpeľni nás môžu potrápiť vlasy, chlpy a kozmetické prípravky či pomôcky. Ak pravidelne venujeme pár minút čistenia sifónu sódou bikarbónou, neprekvapí nás o mesiac zapchatý odtok.

Veľkou výhodou čistenia sifónu sódou bikarbónou je to, že ide o veľmi ekologický a finančne nenáročný spôsob odstránenia nečistôt, baktérií a nepríjemného zápachu.

Pozrite, ktoré sú najlepšie čističe sifónov a odpadov 👇

↑↑↑

Ako teda na to? Okrem sódy bikarbóny si budete musieť vziať na pomoc aj ďalšieho ekologického a finančne nenáročného pomocníka, a to ocot. Najlepší je biely destilovaný ocot, ale použiť môžete aj iný druh, ak taký práve doma nemáte. Najlepšiu sódu, ktorú na čistenie sifónu odporúčame, nájdete tu.

Spustite chemickú reakciu

Účinný čistič odpadu, ktorý zmiešaním sódy bikarbóny a octu vytvoríte, si hravo poradí s tukovou zátkou, ktorá sa zrejme pri neodtekaní vody v umývadle vytvorila – samozrejme, ak už nie je upchaté natoľko, že vám pomôže len pomoc odborníka. Je dobré preto zareagovať okamžite, ako sa z umývadla začne šíriť nepríjemný zápach a voda prestane dobre odtekať.

Do odtoku teda najprv nasypte pol hrnčeka sódy bikarbóny – veľmi dobre sa na to hodí napríklad táto. Potom dolejte pol hrnčeka octu. Nezľaknite sa chemickej reakcie, ktorá začne prebiehať a vo vašom odtoku začne preto bublať, ani sa nad umývadlo neskláňajte, aby vám náhodou neprskol ocot do očí. Mastné kyseliny sa začnú rozkladať na mydlo a glycerín a váš problém je vyriešený. Asi po pätnástich minútach by ste ešte mali do odtoku naliať asi pol litra vriacej vody, ktorá viac podporí čistiaci efekt a jej tlak môže nadvihnúť zvyšné usadeniny v sifóne.

Čistenie sifónu sódou bikarbónou - ako vyčistiť odtok
Dbajte na pravidelné čistenie

Nezabúdajte na prevenciu

Čo ak toto čistenie sifónu sódou bikarbónou nezabralo a voda stále neodteká? Môžete sa ešte pokúsiť dopomôcť umývadlu zvonom tak, že ho priložíte na otvor v umývadle a pumpovaním vytvoríte podtlak, ktorý nadvihuje usadené nečistoty. Pomôcť môžu aj špeciálne dlhé tenké kefky so štetinami po celom obvode, ktoré strčíte do odtoku a trochu nimi pokrútite. Ak nezaberie ani nič z toho, nemáte na výber – musíte zavolať vodoinštalatérov.

Dobré je upchatiu sifónu aj predchádzať. Môžete tak urobiť napríklad tým, že zvyšky jedál, ani tie najmenšie kúsky z nich, nebudete nechávať v umývadle, ale vyhadzovať do koša. Rovnako tak budete zbierať aj použitý olej a vynášať ho na zberný dvor, nie do svojho odtoku.

Čo sa týka odtokov v kúpeľni, pred umývaním vlasov sa najprv dôkladne vyčešte. Do odtoku v sprche sa tak potom dostane minimum vlasov. Myslite aj na toaletu – do tej nepatria žiadne hygienické pomôcky, okrem toaletného papiera (ani kuchynské utierky). A raz týždenne skúste účinný roztok octu a sódy bikarbóny zakončený vriacou vodou, len v menšom pomere (na údržbu postačí aj štvrtina hrnčeka). Uvidíte, že čistenie sifónu sódou bikarbónou dokáže viac, než špeciálne chemické prípravky z drogérie, za ktoré by ste dali dvojnásobne viac!

Na záver si teda ešte zhrňme teda výhody sódy bikarbóny na čistenie sifónu v kocke:

  • je ekologická
  • je lacná
  • využijete ju aj na mnoho ďalších čistiacich účelov
  • neškodí pokožke ani dýchacím cestám
  • silne účinná
  • nemusíte jej množstvo vymeriavať na gram presne

Hľadali sme za vás a tieto čističe na sifóny a odpad patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑