Ak patríte k milovníkom záhradných párty a stretávaní sa s priateľmi pri dobrom jedle v exteriéri, určite by u vás doma nemal chýbať gril. Vybrať si môžete z viacerých druhov, preto je dobré rozhodnúť sa pre typ grilu, ktorý sa vám najviac hodí. Na čo všetko by ste pri jeho kúpe mali myslieť?
Plynový, elektrický alebo na drevené uhlie?
Existujú tri základné typy grilov – plynový, elektrický a na drevené uhlie. Možno ste sa vo svojom okolí stretli s rôznymi názormi, že kvalita pripravovaného jedla nie je na všetkých rovnaká. Pravda je taká, že čo sa týka kvality jedla, rozdiely medzi jednotlivými grilmi sú minimálne.
Zvážiť by ste skôr mali, pre koľko ľudí budete najčastejšie grilovať, ako často budete grilovať a koľko miesta na gril v domácnosti máte.
Plynový gril sa napríklad hodí pre jednotlivca, ale aj väčšiu spoločnosť, rýchlo sa rozpáli a má veľmi jednoduchú údržbu aj skladovanie. Výhodou je, že z plynového grilu nejde dym.
Elektrický gril je zasa ideálny na balkóny, pretože z neho tiež nejde dym a podobne ako ten plynový, ľahko sa skladuje a udržiava. Nedá sa však rozpáliť na vyššie teploty.
Mnoho ľudí tvrdí, že je najlepší gril na drevené uhlie, pretože je najvhodnejší na dlhé grilovacie párty a vôňa dreveného uhlia každému evokuje chutné jedlo a príjemné chvíle s priateľmi alebo rodinou. Má veľký výber veľkostí, takže sa zmestí aj do menších domácností a tiež sa hodí pre jednotlivca, ale aj väčší počet hostí.
Grilovanie by malo byť rituálom, ktorý vám spríjemní deň alebo večer – takže podľa nás je najlepší gril na drevené uhlie. Samozrejme, ak grilujete denne, bude sa vám skôr hodiť iný typ grilu, pretože prísť z práce a rozpaľovať gril na drevené uhlie sa vám asi veľmi nebude chcieť. Rovnako, ak nemáte záhradu alebo terasu, kde môžete slobodne dymiť, nie je gril na drevené uhlie veľmi vhodný. Vo všetkých ostatných prípadoch môžete začať nakupovať uhlie a gril – ten najlepší gril na drevené uhlie si môžete vybrať aj tu.
Myslite na jeho a svoju výšku
Výhodou grilu na drevené uhlie je aj veľké cenové rozpätie, takže si ho viete kúpiť za pár desiatok eur, ale aj drahšie. Kvalitný kúsok vám môže vydržať aj 20 rokov, takže aj investícia do najlepšieho grilu na drevené uhlie sa vám môže vyplatť.
Gril na drevené uhlie vám okrem grilovania vie dokonca aj suplovať atmosféru reálneho ohniska. Väčšinou má ľahkú a zároveň aj ľahko prenosnú konštrukciu a ľahko sa s ním manipuluje, pretože nemá narozdiel od iných druhov grilov ani kábel, ani plynovú bombu.
Hoci rozpálenie takéhoto typu grilu chvíľu trvá, následne na ňom ľahko udržíte vysokú teplotu a aj príprava jedla je tak veľmi rýchla. Výhodou je tiež malá poruchovosť tohto typu grilu. Teraz sa pozrime na veľmi konkrétne parametre najlepšieho grilu na drevené uhlie, ktoré by ste mali brať do úvahy pred jeho kúpou.
Ak máte ambíciu so svojím grilom občas vyraziť na cesty autom či karavanom, budú pre vás podstatným kritériom jeho rozmery a váha. Nie vždy však platí, že nízka váha ide ruka v ruke s pevnosťou konštrukcie, preto tomuto parametru venujte zvýšenú pozornosť. Zamyslite sa aj nad manipuláciou s grilom – budete ho mať stále na rovnakom mieste pod strechou, alebo ho budete odpratávať? Manipuláciu v druhom prípade môžu uľahčiť kolieska.
Gril by sa vám mal aj dobre obsluhovať. Skláňať sa nad ním pri každom grilovaní nie je bohviečo. Nízky gril nie je dobrý ani v prípade, že máte malé deti a domácich miláčikov, ktorých k nemu láka vôňa pečeného mäsa. Nízke grily majú síce výhodu v ľahkom skladovaní a hodia sa na cestovanie, no ak doma nemáte vyvýšené miesto, na ktoré by ste takýto gril postavili, odporúčame radšej vyšší gril.
Rošt by mal byť najkvalitnejší
Súčasťou najlepšieho grilu na drevené uhlie je určite aj veko. Nielenže vďaka nemu môžete po skončení grilovania nechať gril vyhasnúť bez zbytočných obáv, ale je aj neoceniteľným pomocníkom počas samotného grilovania. Výhodou veka je tiež menšia spotreba uhlia.
Alfou a omegou najlepšieho grilu na drevené uhlie je systém prívodu a cirkulácie vzduchu a systém na zachytávanie popola. Niektoré grily využívajú variant integrovaného vetráka, ktorý uľahčuje cirkuláciu, iné majú zase spojený systém ventilácie s ovládaním spodného roštu, takže jedným pohybom nielenže otvoríte prívod vzduchu, ale zbavíte sa aj vyhoreného uhlia. Fáza po grilovaní je tiež niečo, na čo by ste mali myslieť vopred. Triasť celým grilom v snahe dostať z neho zvyšky popola nie je nič príjemné.
Rošt je hlavnou styčnou plochou grilu s jedlom. Mal by teda byť kvalitne spracovaný, ale aj mať schopnosť akumulovať a odovzdávať teplo. Väčšina grilov je opatrená nerezovým alebo oceľovým roštom, ale nájdete aj liatinové rošty. Výhodou nerezových a oceľových roštov je ľahká údržba, ale treba si dať naozaj pozor na kvalitu spracovania, obzvlášť pri niektorých lacnejších griloch. Liatinový rošt má lepšiu schopnosť akumulácie tepla a vďaka masívnejšej konštrukcii tiež výraznejší odtlačok mriežky na jedle. Je ale mierne náročnejší na údržbu.
Nemenej podstatnou vecou je tiež manipulácia s roštom – stane sa, že prvá várka uhlia nemusí vystačiť na celé večerné grilovanie a budete musieť prikladať, takže rošt by mal mať možnosť jednoduchej manipulácie.
Ak ste sa teda rozhodli, že idete do kúpy grilu na drevené uhlie, pozrite si naše tipy na tie najlepšie grily, ktoré odporúčame. Investícia do dobrého grilu totiž nikdy nemôže byť zlá!