Niektorí ju radi pijú, iní zasa nedajú dopustiť na jej čistiace účinky. Áno, reč je o obľúbenom bublinkovom americkom nápoji tmavej farby, ktorý sa už celé desaťročia teší popularite na celom svete. Možno si poviete – je bezpečný na pitie, ak ním jednoducho vyčistíte celú domácnosť? A prečo je to vlastne tak? Dozviete sa v nasledujúcom článku!

Odtok sa upcháva najmä kvôli nečistotám, ktoré sa doňho pri bežnej manipulácii dostávajú.
Odtok sa upcháva najmä kvôli nečistotám, ktoré sa doňho pri bežnej manipulácii dostávajú.

Jeden nápoj na sto využití

Začnime teda zložením Coca Coly, ktoré je pre jej čistiace účinky kľúčové. Jednou zo zložiek je totiž kyselina fosforečná, ktorá slúži v Coca Cole predovšetkým na to, aby zabránila tvorbe plesní a množeniu baktérií. Má však aj iné, v domácnosti využiteľné účinky.

Nemusíte sa báť – v množstve, v ktorom sa kyselina fosforečná v Coca Cole nachádza, nemôže ľudskému organizmu ublížiť. Jej konzumácia je tak bezpečná (aj keď sa vedie mnoho polemík, či aj zdravá).

Pozrite sa, ktoré pomôcky na čistenie odtoku jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Coca Cola má tak skutočne rozsiahle možnosti využitia v domácnosti. Jednou z nich je napríklad čistenie záchoda. Hoci to znie humorne, fľašu s Coca Colou môžete jednoducho začať liať do záchodovej misy ako akýkoľvek iný WC čistič, zhora dole a poriadne ňou misu popreplachovať. Nezabudnite následne spláchnuť.

Okrem toho Coca Colu využijú aj všetci nadšení zberatelia – zíde sa totiž aj ako čistič mincí. Dajte si však pozor ešte predtým, ako minciam uštedríte Coca-Colový kúpeľ, pretože tie naozaj staré a vzácne si vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

Kola je taká účinná vďaka kyseline fosforečnej, ktorú obsahuje.
Kola je taká účinná vďaka kyseline fosforečnej, ktorú obsahuje.

Rovnako, ako špinu, dokáže Coca Cola odstrániť aj hrdzu. Ak máte nejaký predmet, ktorého sa hrdza chytila, stačí ho na deň ponoriť do Coca Coly a je vybavené!

Čo ste možno nevedeli, je to, že Coca Cola si poradí dokonca aj so škvrnami od krvi. Ak sa nejaké objavili na textílii, ktorú potrebujete vyčistiť, stačí ju iba aplikovať na postihnuté miesto alebo miesta, nechať chvíľu pôsobiť a následne vyčistiť čistou vodou. Veľmi krvavé oblečenie odporúčame do Coca Coly ponoriť a následne vyprať.

Podarilo sa vám sadnúť na žuvačku, alebo ešte horšie – prilepiť si ju do vlasov? Ponorte prameň vlasov do Coca Coly, alebo ju naneste na postihnuté miesto handričkou. Chvíľu nechajte pôsobiť a žuvačku jednoducho bez problémov odstráňte.

Kolou proti upchatému odtoku

Upchatý odtok sa občas vyskytne v každej domácnosti. Možno by ste neverili, no Coca Cola na upchatý odtok naozaj pomáha. Musíte len dodržať presný postup – čítajte ďalej!

Predtým, ako sa rozhodnete siahnuť po drahých chemických prostriedkoch, stavte na niečo jednoduchšie, obyčajnú Coca Colu. Najlepšie dvojlitrovú fľašu nechajte odstáť na izbovú teplotu a následne celú vylejte do upchatého odtoku.

Po tom, čo ste kolu vyliali do odtoku, nepúšťajte aspoň hodinu až dve vodu. Po ubehnutí tohto času zohrejte vodu v kanvici a vylejte ju ešte vriacu do odtoku. Ak voda stále klesá v umývadle pomaly, postup opakujte.

Ak ste takto minuli dve a viac fľaše Coca Coly a voda stále neodteká, je načase siahnuť po silnejších prostriedkoch. Tie najlepšie prostriedky na čistenie upchatého odtoku, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Samozrejme, aj iné nápoje s vysokým obsahom kyseliny fosforečnej môžu účinkovať podobne, ale Coca Cola na upchatý odtok je jednoducho najdostupnejšia a najlacnejšia. Je to tak najmä preto, že odmasťuje rúry a tým pádom môže voda cez ne opäť dobre pretekať.

Pri akomkoľvek prostriedku na upchatý odtok do umývadla následne vlejte vriacu vodu.
Pri akomkoľvek prostriedku na upchatý odtok do umývadla následne vlejte vriacu vodu.

Niekedy sa chémii vyhnúť nedá

Okrem Coca Coly môžete na upchatý odtok použiť aj iných domácich pomocníkov – jedným z nich je napríklad kombinácia sódy bikarbóny a octu. Stačí zmiešať 50 gramov sódy a 80 až 100 mililitrov octu a zmes ihneď vyliať do odtoku, pretože sa okamžite spustí prudká reakcia. Zalejte vriacou vodou a nechajte pôsobiť aspoň hodinu, najlepšie aj dlhšie.

Coca Cola na upchatý odtok nie je teda jediným lacným a rýchlym prostriedkom. Osvedčila sa aj kombinácia soli a sódy bikarbóny (zmiešaná v rovnakom pomere), ktorú tiež zalejete vriacou vodou a necháte pôsobiť. Použiť môžete aj prostriedok na ručné umývanie riadu zaliaty vriacou vodou alebo to skúsiť mechanicky, obyčajným gumovým zvonom.

Domáce prostriedky však vždy nezaberajú. V takom prípade odporúčame vyskúšať tie najlepšie prostriedky na čistenie upchatého odtoku, ktoré kúpite online a za výhodné ceny.

V prípade, že už nepomáha naozaj nič, je najvyšší čas obrátiť sa na odborníkov. Takzvané “krtkovacie” služby poskytujú vodárenskí majstri takmer v každom meste. Takíto odborníci disponujú nielen profesionálnym vybavením, ale aj skúsenosťami, a tak si s upchatými odtokmi vedia tiež poradiť rýchlo a bezpečne.

Hľadali sme za vás a tieto pomôcky na čistenie odtoku patria medzi tie najlepšie 👇

↑↑↑