Aj vaša obývačka je centrom rodinného diania? Určite aj vy v nej zvyknete občas večerať, ponúknuť hostí napríklad červeným vínom alebo pozerať s deťmi a pukancami film. Takéto situácie bývajú niekedy aj zdrojom nehôd. Prevrhnutý pohár, fľak od čokolády, rozliata káva – a katastrofa je na svete. Zmierniť, poprípade úplne zvrátiť ju však môžete práve vďaka našim tipom!

Čistenie sedačky nás občas stojí veľa zbytočnej energie.
Čistenie sedačky nás občas stojí veľa zbytočnej energie.

Materiál musí byť kompaktibilný s čistiacim prostriedkom

V prípade čistenia sedačky platí jedno zlaté pravidlo: čím skôr, tým lepšie. Každá škvrna je ľahšie odstrániteľná, ak nie je zažratá. Najlepšie je pustiť sa do jej čistenia okamžite.

Možno sa pýtate, ako vytepovať gauč bez tepovača – pretože asi málokto chce platiť vysoké sumy odborným tepovacím službám. Odpoveď je, že veľmi jednoducho. Stačí sa len riadiť našimi tipmi!

Pozrite sa, ktoré pomôcky na čistenie gauča jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Pri čistení sedačky sa musíte riadiť v prvom rade materiálom, z ktorého je vyrobená. Najčastejšie býva textilná, kožená alebo z eko kože. Materiál totiž ovplyvní voľbu čistiacich prostriedkov, ktoré môžete alebo naopak, nemôžete použiť.

Dôležité je tiež používať na čistenie mäkké handričky alebo kefku s jemnými prírodnými štetinkami, aby ste sedačku čistili vždy jemne ľahkými krúživými pohybmi. V inom prípade by ste akýkoľvek materiál mohli poškodiť.

Ak sa rozhodnete kúpiť čistiaci prostriedok v drogérii alebo inom špecializovanom obchode, vždy si dobre prečítajte, na aký materiál je daný prostriedok určený. Dajte si hlavne pozor na to, aby bol čistiaci prípravok určený na ručné tepovanie, pretože sa predávajú aj prípravky na strojové tepovanie, ktoré vám v domácnosti budú asi nanič. Tie najlepšie prostriedky na domáce tepovanie nájdete aj tu. Ak viac dôverujete domácim čistiacim prostriedkom, čítajte ďalej!

Univerzálne domáce čističe

To, ako vytepovať gauč bez tepovača v pohodlí domova a za krátky čas, nie je vôbec náročné. Pomôcť vám môžu aj jednoducho vytvorené domáce čistiace prostriedky, ktoré sú nielen ekologickejšie, ale aj lacnejšie, než tie v obchodoch.

Náš prvý tip v sebe skrýva kombináciu účinného a multifunkčného octu a vody. Na bežné čistenie bude stačiť pomer 3 diely vody na 1 diel octu. Pokiaľ je vaše znečistenie väčšie, môžete si pokojne vyrobiť aj silnejší roztok v pomere 2 diely vody na 2 diely octu. Roztok premiešajte, prelejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte na povrch sedačky. Je dobré potom látku dočistiť mäkkou handričkou a čistou vodou.

Materiál, z ktorého je sedačka vyrobená, rozhoduje o tom, ako ju čistiť.
Materiál, z ktorého je sedačka vyrobená, rozhoduje o tom, ako ju čistiť.

Ďalšou účinnou surovinou na čistenie je aj sóda bikarbóna. Má ju doma takmer každá gazdinka a dá sa použiť aj na mnoho ďalších účelov. Zmiešajte lyžicu z nej s lyžicou vody a vytvorte pastu. Pastou potrite znečistené miesta na sedacej súprave a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, až kým pasta úplne nevyschne. Jej zvyšky jednoducho povysávajte.

Že sa dá prací prášok využiť len na pranie? Omyl! Nájdite taký, ktorý je určený na jemnú bielizeň a jednu čajovú lyžičku zmiešajte s dvoma pohármi čistej vody. Miešajte až dovtedy, kým sa prášok nerozpustí a v takto pripravenom roztoku namočte handričku. Dobre ju vyžmýkajte a následne krúživými pohybmi čistite fľak, až kým nezmizne. Dajte však pozor, aby ste sedačku nečistili príliš mokrou handričkou – mohli by na nej zostať fľaky od prášku. Ideálne je použiť iba jemne navlhčenú handričku a zvyšnú vlhkosť z poťahu vysať.

Myslite dopredu

Aby ste problémom s tým, ako vytepovať gauč bez tepovača predchádzali, môžete sa na čistenie sedačky zamerať už pred jej kúpením. Ak sa totiž rozhodnete pre správny typ poťahového materiálu, môžete si uľahčiť nielen život, ale aj predĺžiť životnosť vašej sedačky.

Mnohé poťahové látky sedačiek sú už dnes ošetrené povrchovými úpravami proti fľakom, žmolkom, odieraniu, alebo dokonca aj vode. Vyberajte preto starostlivo, podľa ponuky konkrétneho predajcu.

Aj domáci miláčikovia sú pre sedačku zaťažkávajúcou skúškou.
Aj domáci miláčikovia sú pre sedačku zaťažkávajúcou skúškou.

Ak je vaša sedačka už staršia a špina je zažratá hlboko do jej textilných vláken, odporúčame radšej objednať si tepovaciu službu. Preto je dobré predchádzať takémuto stavu, nakoľko ani strojové tepovanie nedokáže zázraky. V boji proti špine zažratej do sedačky vám môžu pomôcť aj tieto najlepšie pomôcky na čistenie gauča bez tepovača, ktoré odporúčame.

Hľadali sme za vás a tieto pomôcky na čistenie gauča patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑