Zlaté šperky obľubuje mnoho ľudí najmä kvôli elegantnému a luxusnému materiálu, z ktorého sú vyrobené. Všetci majitelia zlata však vedia, že krásna zlatá farba po čase začne zachytávať nečistoty z okolia a sama od seba sčernie. O šperky sa totiž treba starať. Dá sa to aj v pohodlí domova, alebo ich musíte odniesť odborníkovi? Dozviete sa v nasledujúcom článku!

Každú ženu poteší zlatý šperk - treba ho však aj udržiavať.
Každú ženu poteší zlatý šperk – treba ho však aj udržiavať.

Namočiť, pošúchať, opláchnuť

Kvôli čisteniu zlata nemusíte chodiť ďaleko – stačí aj do vlastnej kuchyne. Existuje totiž mnoho domácich receptov, vďaka ktorým sa vaša zlatá pýcha bude ligotať ako nová!

Určite nám dáte za pravdu, že jedným z najúčinnejších a najuniverzálnejších domácich čističov je ocot. Čistenie zlata octom nie je vôbec náročné a ani zdĺhavé, ako by ste si možno mohli myslieť. Existuje niekoľko spôsobov, ako využiť ocot pri čistení šperkov – čítajte ďalej.

Hľadali sme za vás a tieto octy na čistenie zlata patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

V prvom rade by ste si mali zaobstarať kvalitný ocot, ktorý šperky nepoškodí, ani nebude málo účinný. Pozrite si preto naše tipy na najlepšie octy nielen na čistenie zlata, ktoré nájdete tu.

Zlaté šperky môžete do octu namočiť. Zaobstarajte si hlbšiu misku, ktorou budete môcť prípadne aj zatriasť a šperky v nej budú ponorené celé. Nalejte do nej približne jednu šálku octu a necháme v nej šperky ponorené asi na 10 až 20 minút. Potrasením nádoby s ponorenými šperkami docielime to, že sa ocot dostane aj na ťažšie dostupné miesta šperku, z ktorých tiež odstráni nečistoty.

Na dočistenie šperkov po vybratí z octového roztoku môžete použiť kefku s mäkkými štetinkami, pretože ocot z nich možno odstráni nečistoty, ale ostanú na šperkoch viditeľné. Nakoniec šperky opláchneme pod studenou tečúcou vodou, ktorá odstráni všetky kyslé zvyšky octu. Po opláchnutí ešte osušte šperk handričkou, ktorá nezanechá vlákna.

Na čistenie šperkov nepoužívajte jablčný ocot, mohol by šperky poškodiť - najlepší je destilovaný biely.
Na čistenie šperkov nepoužívajte jablčný ocot, mohol by šperky poškodiť – najlepší je destilovaný biely.

Môže sa stať, že tento postup na silne znečistené šperky nezaberie. V takom prípade buď použite silnejší ocot (tie najúčinnejšie octy za najlepšie ceny nájdete aj tu), alebo jednoducho použite inú metódu.

Toto nikdy nerobte!

Octu môže pri čistení zlatých šperkov pomôcť aj prášok do pečiva. Ten zmiešajte s vodou, až kým nevytvoríte pastu s konzistenciou ako zubná pasta a pomocou tampónu alebo čistej špongie ju naneste na zlaté šperky. Potom takto ošetrený šperk vložte do malej nádoby alebo plastového pohára.

V pohári alebo v nádobe zlato opäť zalejte octom, najlepšie destilovaným bielym. Aj takýto ocot nájdete v ponuke tých najlepších octov, ktoré odporúčame. Šperky by mali byť opäť úplne ponorené, preto zvoľte taký pohár alebo nádobu, do ktorej sa zmestia. Nechajte ich ponorené cca 5 minút.

Posledným krokom je opláchnuť zlaté šperky pod studenou tečúcou vodou. Dajte si pozor na to, aby ste odstránili všetky zvyšky roztoku z prášku do pečiva a octu a použite aj mäkkú handričku, ktorou šperky osušíte.

Pri čistení zlata octom si však musíte dať pozor na niekoľko vecí. Kefky na dočisťovanie by nikdy nemali mať tvrdé štetiny a vy by ste nikdy na šperky nemali použiť hrubú silu, pretože môže dôjsť k ich nenávratnému poškodeniu alebo poškriabaniu.

Nevynechávajte ani oplachovanie pod čistou vodou či vysušovanie mäkkou handričkou. Ak na šperku ostanú zbytky octu či iného prostriedku, ktorý ste práve použili, môžete si tak spôsobiť nielen kožné problémy, ktoré pri kontakte s abrazívnou látkou určite nastanú, ale aj poškodiť šperk.

Čo s kombinovanými šperkami

Čo však robiť, ak nemáte čisto zlaté šperky, ale obsahujú aj diamanty, drahé kamene alebo perly? Potrebná je predovšetkým väčšia opatrnosť, ako pri obyčajnom čistení zlata octom, a dodržanie presného postupu.

Zmiešajte si 2 šálky vlažnej vody a 1 čajovú lyžičku jemného saponátu na riad (nemal by obsahovať žiadne farbivá ani parfumy). Premiešajte, aby sa všetky zložky dobre prepojili a v tejto tekutine namáčajte len kefku s jemnými a mäkkými štetinkami.

Zlaté šperky, ktoré majú kamienky alebo perly, majú špeciálny spôsob čistenia.
Zlaté šperky, ktoré majú kamienky alebo perly, majú špeciálny spôsob čistenia.

Zlaté šperky s drahým kameňom či perlou tak nikdy nenamáčajte celé – iba ich jemne očistite namočenou kefkou a dávajte si pozor, aby ste sa pri čistení vyhli oblastiam, kde je vsadená perla alebo kameň. Nezabudnite na konci opäť opláchnuť čistou vodou.

Ak chcete vyčistiť iba samotný kameň či diamant, použite vlhkú handričku, ktorá nezanecháva chĺpky. Na čistenie takýchto materiálov nikdy nepoužívajte ocot, saponát ani iný čistiaci prostriedok, postačí vám iba čistá voda. Všetko ostatné by mohlo vzácne kamene poškodiť.

Dobré je aj správne zlaté šperky skladovať. Vyhnete sa tak mnohým nečistotám, ktoré sa na nich lepia práve pri nesprávnom uskladnení. Najlepšie je uložiť ich do zamatového vrecúška a samostatného priečinku v šperkovnici. Neukladajte ich k iným šperkom, pretože zlato je relatívne citlivý a mäkký materiál, ktorý sa ľahko môže poškriabať inými materiálmi.

Pozrite, ktoré octy na čistenie zlata sú najlepšie 👇

↑↑↑