Bez domácich miláčikov si už dnes mnohí nevedia svoj život ani predstaviť. Zdá sa to až neuveriteľné, no psy a mačky sú tu s nami už viac, než 10 000 rokov. Ruka v ruke s radosťou však ide aj zodpovednosť a majitelia domácich zvieratiek vedia, že udržať domácnosť v čistote a poriadku je pri zvieratách, podobne ako pri malých deťoch, jemne problematické. Máme však pre vás tip, ako si to uľahčiť!

Pri domácom miláčikovi je dobré aj zvážiť materiál, z ktorého je sedačka vyrobená - niektoré priťahujú chlpy menej.
Pri domácom miláčikovi je dobré aj zvážiť materiál, z ktorého je sedačka vyrobená – niektoré priťahujú chlpy menej.

Nájdite si menej pĺznuce plemeno

Kdekoľvek svojho psíka alebo mačičku máte – v dome, v byte alebo v aute, všade po ňom ostávajú neprehliadnuteľné stopy, predovšetkým v podobe chlpov. Zbaviť sa ich môže byť niekedy poriadna fuška, najmä, ak na to nemáte potrebné vybavenie.

Samozrejme, každé plemeno je na tom trochu inak a ak sa napríklad v boji s chlpami nechcete úplne uštvať, odporúčame zadovážiť si plemeno, ktoré nepĺzne. Takéto plemená sú obvykle aj hypoalergénne, takže sa hodia do domova alergikov. Ide napríklad o jorkšírskeho teriéra, bišona, pudlíka, skupinu vodných psov alebo labradoodla.

Pozrite sa, ktoré kefy na zvieracie chlpy jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Ani milovníci mačiek nemusia zúfať. Podobne, ako pri psoch, aj pri mačkách nájdete tieto hypoalergénne nepĺznuce druhy, medzi ktoré patria napríklad sibírska, balinézska, orientálna krátkosrstá alebo sphynx mačka.

Nečakajte však, že po takomto nepĺznucom zvieratku nenájdete nikdy ani jediný chlp. Práve pri zbavovaní sa týchto chlpov sa môže vaším neoceniteľným pomocníkom stať kefa na zvieracie chlpy – tipy na tie najlepšie, ktoré odporúčame, nájdete tu. Táto jednoduchá pomôcka môže mať podobu násadky na vysávač alebo fungovať samostatne, či už mechanicky, alebo na elektrinu.

Ešte predtým, než sa na jednotlivé typy kefy na zvieracie chlpy pozrieme, je dobré povedať si, že v domácnosti by ste určite mali mať aj trochu iný typ kefy, a to takej na vyčesávanie zvieracej srsti. Samozrejme, dlhoroční majitelia domácich miláčikov ju v zásobe určite majú, ale netreba zabúdať ani na pravidelné vyčesávanie psov a mačiek, vďaka ktorému môžete pĺznutie alebo vypadávanie chlpov zmierniť. O čo viac ich vyčešete, o to menej ich neskôr nájdete na gauči alebo inom nevhodnom mieste.

Ak sa vám zdá, že vekom váš miláčik pĺzne viac, je to tak - šteniatka a mačiatku sú viac hypoalergénne, takže púšťajú aj menej chlpov.
Ak sa vám zdá, že vekom váš miláčik pĺzne viac, je to tak – šteniatka a mačiatku sú viac hypoalergénne, takže púšťajú menej chlpov.

Kefy, ktoré vyžadujú aj trochu vašej sily – a trpezlivosti

Najlacnejším variantom kefy na zvieracie chlpy je, samozrejme, tá mechanická. Obvykle býva plastová a jej veľkou výhodou je to, že je ľahká, prenosná a ľahko uskladniteľná. Špeciálna drážka, ktorou je takáto mechanická kefa na zvieracie chlpy vybavená, sa spolu s vašou fyzickou silou postará o zhrnutie všetkých chlpov z pohovky, kresiel, oblečenia alebo koberca.

Údržba takejto kefy nie je náročná, ale na druhej strane ani príliš praktická, pretože s chlpami prídete do priameho kontaktu. Po použití stačí takúto kefu na zvieracie chlpy iba umyť pod tečúcou vodou a vysušiť – a je pripravená na ďalšie použitie.

Za zmienku určite stojí aj tzv. magnetická kefa na zvieracie chlpy. Na pohľad obyčajná kefka s držiakom a štetinkami zo silikónu, ktoré stačí iba trochu navlhčiť, aby sa stali doslova magnetom na chlpy. Takúto kefu využijete najlepšie v aute, na koberce, čalúnenie alebo iné interiérové zariadenie. Jemné štetinky zároveň nepoškodia žiadny typ povrchu.

K mechanickým odstraňovačom chlpov by sa dali zaradiť aj rôzne lepiace valčeky, no ak vás to už s nimi nebaví, vyskúšajte napríklad kefu na zvieracie chlpy založenú na podobnom princípe, akurát so samočistiacim efektom. Využiť ju môžete najmä na čistenie odevov alebo sedačiek doma aj v aute a skladá sa zo samotnej kefy a samočistiaceho puzdra.

Samočistiace puzdro funguje na jednoduchom základe – kefa aj puzdro sú totiž na povrchu a vo vnútri vybavené špeciálne upraveným polyesterovým vlasom, ktorý dokáže takmer dokonale zachytiť všetky zvieracie chlpy a drobné nečistoty. Keď kefu zasuniete do puzdra, dôjde k treniu týchto materiálov a chlpy zostanú iba v puzdre. Údržba je opäť veľmi jednoduchá – stačí iba puzdro otvoriť a chlpy vytriasť do odpadkového koša. Pozrite si aj naše ďalšie tipy na najlepšie kefy na zvieracie chlpy.

Kefy na baterky

Teraz sa poďme pozrieť do kategórie elektrická kefa na zvieracie chlpy. Jej výhoda oproti tej mechanickej je najmä v tom, že pri ich používaní využijete menej fyzickej sily a že je vo väčšine prípadov účinnejšia a rýchlejšia.

Elektrická kefa na zvieracie chlpy funguje na podobnom princípe, ako sonická zubná kefka. Generovaním vibrácií na štetinách z mikrovlákna zachytáva a odstraňuje aj nepoddajné chlpy domácich miláčikov, a to doslova na akomkoľvek povrchu. Navyše pôsobí oboma smermi, a tak srsť, chlpy aj prach zmiznú rýchlo a bez stopy.

Aj dobrou starostlivosťou o svojho miláčika eliminujete vypadávanie a zachytávanie jeho chlpov v interiéri.
Aj dobrou starostlivosťou o svojho miláčika eliminujete vypadávanie a zachytávanie jeho chlpov v interiéri.

Hoci sa môže zdať, že pri práci s elektrickou kefou na zvieracie chlpy je náročnejšie jej používanie a údržba, opak je pravdou. Stačí iba zapnúť, zrolovať a vyprázdniť – a to bezkontaktne, takže k stretu s nečistotami v tomto prípade nedôjde. Je šetrná k životnému prostrediu, keďže ju môžete opakovane používať a manipulácia s ňou je ako jedna báseň, pretože je ľahká a má ergonomický dizajn priamo do ruky.

Čo sa týka napájania, takmer všetky samostatné kefy na zvieracie chlpy majú bezdrôtové napájanie (poprípade USB nabíjací kábel), na batérie alebo s nabíjacou batériou. Obvykle vám vydržia na jedno nabitie (alebo s použitím jedného páru 1,5 V batérií) maximálne tri hodiny.

Nadstavce a hubice na vysávače

Poslednú kategóriu kief na zvieracie chlpy tvoria nadstavce alebo hubice na vysávače. V súčasnosti si už môžete kúpiť aj samotný vysávač s touto funkciou, poprípade je v jeho vybavení zaradená rotačná kefa, ktorá dokáže z kobercov dôkladne vyčesať zvieracie chlpy alebo vlasy, a z hlbokej osnovy koberca odstrániť zašliapnuté nečistoty.

Na kvalitné vysatie psích chlpov, ale aj vlasov alebo nití je ideálna veľká rotačná kefa. Dôležité však je, aby ste nezabudli na jej pravidelné čistenie, pretože ak sa zanedbá, dôjde k namotávaniu chlpov na ložiská alebo osu kefy, a tá sa po nejakej dobe prestane točiť a tým aj plniť svoju funkciu. 

Špeciálnou kategóriou je hubica na zbieranie psích chlpov. V tomto prípade sa nejedná o rotačnú hubicu, ale o špeciálnu hubicu so širokými červenými pásmi z jemného materiálu zachytávajúci chlpy a vlasy. Je jednoduchšia a dokáže zobrať väčšinu nečistôt z plochých a hladkých povrchov, no nezvládne koberce s vlasom.

Ak ste si však vysávač na zvieracie chlpy nekúpili, nemusíte zúfať – existujú aj univerzálne hubice na vysávače na zvieracie chlpy, ktoré môžete podľa priemeru nasadiť na každý typ vysávača. Tieto kefy dokážu ľahko a rýchlo odstrániť chuchvalce, mačacie, psie chlpy a nite zo všetkých podlahových textílií bez toho, aby z nich vyťahovali vlákna. Nezabudnite si pozrieť aj naše ďalšie tipy na kvalitné kefy na zvieracie chlpy, ktoré odporúčame.

Hľadali sme za vás a tieto kefy na zvieracie chlpy patria medzi tie najobľúbenejšie 👇

↑↑↑