Škodcov je v našich domácnostiach aj záhradách nespočetné množstvo. Úplne sa ich nezbavíme nikdy, ale keď sa premnožia, môže byť zarobené na pekný problém. Platí to aj v prípade mravcov, ktoré sa síce na pohľad zdajú neškodné, no najmä v interiéri vedia narobiť peknú paseku. Ako sa ich zbaviť bez použitia škodlivej chémie?

Škorica nie je len potravina, ale aj univerzálny prostriedok proti rôznym škodcom a pomocník do záhrady.
Škorica nie je len potravina, ale aj univerzálny prostriedok proti rôznym škodcom a pomocník do záhrady.

Škorica nie je len do koláčov

Na “zatočenie” s mravcami existuje viacero prírodných spôsobov. Väčšina z nich má spoločné to, že mravcov úplne nevyhubí (sú predsa len v prírode užitočné), ale odoženie. Zároveň sa ich použitím vyhnete zbytočne agresívnym a zdraviu škodiacim chemickým prostriedkom.

Môžete si vybrať z viacerých, bežne v domácnosti dostupných prostriedkov. Jedným z nich je napríklad škorica, ktorú najčastejšie používame pri varení alebo pri pečení. Vedeli ste, že práve škorica na mravce pôsobí odpudivo?

Hľadali sme za vás a tu nájdete najlepšie prostriedky proti mravcom a hmyzu 👇

↑↑↑

Škorica je aromatická korenina známa aj svojimi liečebnými schopnosťami. Práve aromatická je v spojení s mravcami kľúčové – ak ju nasypete do zákutí a na cestičky, po ktorých sa tento hmyz pohybuje, vôňa škorice ich čoskoro odpudí. Ak sa ich chcete zbaviť v záhrade, nešetrite ani pôdu okolo rastlín, ktoré tak radi obhryzávajú. Nasypte jednoducho škoricu všade, kde sa mravce pohybujú.

Ešte účinnejším je najprv odstrániť všetky stopy feromónov mravcov. Na to sa najviac hodí intenzívny čistiaci prostriedok, ako napríklad saponát zmiešaný s vodou, ktorý nastriekajte na cestičky mravcov alebo pred mravenisko ako prvý. Následne aplikujte škoricu a výsledok je zaručený!

Škorica na mravce nezaberá iba v podobe prášku, ale ešte účinnejšia je v podobe oleja. Ten si môžete vyrobiť aj doma, ak do fľaštičky napcháte škoricové tyčinky tak, aby vyplnili všetky prázdne priestory. Následne ich zalejete olivovým olejom a necháte fľaštičku aspoň tri týždne na nejakom teplom mieste. Tyčinky môžete následne z fľaštičky vytiahnuť a olej použiť nielen na mravce, ale aj na pitie pri problémoch s krvným tlakom, obličkami, cukrovkou či rôznymi inými zdravotnými problémami.

Sledujte ich cestičky - mravce na nich zanechávajú pachové stopy, podľa ktorých sa orientujú.
Sledujte ich cestičky – mravce na nich zanechávajú pachové stopy, podľa ktorých sa orientujú.

To však čo sa týka škorice nie je všetko. Táto korenina zaberá aj na iných škodcov – ak ňou napríklad posypete záhon, zbavíte sa tmavokrídlych múch hubovníkov, ktorým škorica preruší cyklus rozmnožovania. Je účinná dokonca aj pri plesni na listoch – v takom prípade stačí lyžičku škorice rozpustiť v teplej vode a postrekovať touto zmesou infikované rastliny.

Rovnakú “službu” vám urobia aj iné aromatické koreniny, ako napríklad kurkuma alebo čili. Ak sa však po opakovaných sypaniach týchto korenín mravce stále vracajú, musíte siahnuť po niečom silnejšom. Pozrite si napríklad naše tipy na najúčinnejšie prostriedky nielen proti mravcom, ale aj proti hmyzu všeobecne.

“Jed” si odnesú domov sami

Ešte predtým, než sa do likvidovania alebo odlákania mravcov pustíte, je dobré zjednotiť si svoj postup a dodržať niektoré dôležité kroky, aby ste všetko nerobili zbrklo, a tak aj zbytočne.

Prvým krokom je zistiť, čo mravce priťahuje. Je to lepkavá kvapka medu na boku pohára alebo zatúlaná lyžica v umývadle? Vyčistite všetko, čo prilákalo vašich nových nájomníkov, a ak budete mať šťastie, možno sa sami aj bez použitia iných prostriedkov odsťahujú.

O feromónoch tu už bola reč, ale v skutočnosti sú práve tie pri odstraňovaní mravcov kľúčové. Ak zničíte túto drobnú stopu, ktorú pre seba mravce zanechávajú, máte spolovice vyhrané. Nastriekajte alebo nasypte niektorý z našich odporúčaných prírodných prostriedkov všade tam, kde ste mravce spozorovali.

Okrem škorice na mravce vám môže pomôcť napríklad aj prírodný esenciálny olej. Ak stále chcete mravce odstrániť prirodzene, zmiešajte mätový alebo levanduľový s vodou a zmes nastriekajte na miesta vstupu, ako sú parapety alebo rámy dverí.

V prípade, že klasické prírodné prostriedky nezaberajú, pri výbere chemických hľadajte niečo s kyselinou boritou. Samozrejme, nezabudnite si pozorne prečítať návod a dať po aplikovaní pozor na svojich domácich miláčikov a malé deti. Namiesto chémie však môžete vyskúšať aj iné spôsoby odstránenia škodcov, ako sú rôzne sieťky, lapače a pod. Pozrite si, aké účinné a cenovo výhodné spôsoby odstránenia mravcov a iného hmyzu odporúčame.

Nikdy sa nesnažte zabiť všetky mravce naraz. V skutočnosti práve oni urobia všetku ťažkú prácu za vás, keď odnesú akúkoľvek jedovatú návnadu, ktorú na nich použijete, do hniezda.

Prírodné tipy do každej domácnosti

Škorica na mravce nie je jediným prírodným tipom v boji s týmito škodcami – vyskúšať môžete napríklad aj prášok do pečiva, kávovú usadeninu či spomínaný saponát. V týchto prípadoch však už ide aj o usmrtenie škodcov, takže sa hodí skôr do interiéru, kde mravce naozaj nemajú čo hľadať. Stačí ich niektorým zo spomínaných prostriedkov iba posypať alebo postriekať a potom jednoducho uhynutý hmyz povysávať.

Pýtate sa, čo okrem škorice na mravce zaberá tiež? Odpoveď už možno čaká väčšina z vás – ocot. Podobne, ako vôňu škorice, mravce neznášajú aj vôňu octu. Na ich odpudenie preto stačí zmiešať ocot s vodou v pomere 1:1 a nastriekať na miesta, kde sa pohybujú (ak nechcete byť drastickí). Ak ocot s vodou nastriekate priamo na mravce, zahynú. Podobný účinok má aj citrónová šťava, ak doma práve nemáte ocot.

Ak nasypete škoricu alebo iný prírodný prostriedok priamo pred mravenisko, môže to stačiť na presídlenie celej kolónie.
Ak nasypete škoricu alebo iný prírodný prostriedok priamo pred mravenisko, môže to stačiť na presídlenie celej kolónie.

V záhrade si s mravcami môžete poradiť aj vysadením rastlín, ktoré im príliš nevoňajú. Sú to napríklad petržlen, paradajka, cesnak, mäta, levanduľa, palina, vlčí bôb, bazalka, tymián, žihľava a majoránka. Ich vysadenie pre vás môže byť symbolickým dva v jednom – nielenže sa vďaka nim zbavíte škodcov, ale získate aj skvelé bylinky a zeleninu do kuchyne.

Siahnuť môžete aj po klasickej kriede (pozor, tá na mravce, ktorú nájdete v obchode, je už chemická). Klasická krieda obsahuje uhličitan vápenatý a ten pomáha udržať mravcov na ústupe. Skúste nastriekať nastrúhanú kriedu s vodou na miesta, ktoré sú vstupnými bodmi pre mravce, alebo jednoducho nakreslite  pred vchodom domu kriedou čiaru. Môže sa to zdať ako nejaké zaklínadlo, ale mravce cez ňu skutočne neprejdú.

Hoci sme sa až do tejto chvíle snažili vyhnúť chémii a nákladným prostriedkom na zbavenie sa mravcov či iného hmyzu, ktorý si za svoje sídlo vybral práve vašu domácnosť, niekedy jednoducho nemáme na výber a musíme siahnuť aj po chémii (najmä, ak prírodné prostriedky opakovane nezaberajú). Neznamená to však hneď si kúpiť kyselinu sírovú alebo peroxid vodíka – pozrite si naše tipy na prostriedky proti mravcom a inému hmyzu, ktoré sú ekologické.

Pozrite najúčinnejšie prostriedky proti mravcom a hmyzu 👇

↑↑↑