Stalo sa vám, že ste v obchode váhali nad tým, či si kúpiť biele tričko, keďže biele obvykle vydrží len pár hodín? Nemusíte byť mimoriadne nemotorní – s bielym oblečením sa obvykle nehody dejú nejako častejšie, pretože na ňom vidno naozaj všetko. Existujú však mnohé tipy a triky, ako škvrny na bielom oblečení zvládnuť. Čítajte ďalej!

Biele oblečenie vás môže rozžiariť - ak je ale naozaj biele.
Biele oblečenie vás môže rozžiariť – ak je ale naozaj biele.

Dôležitá je aj príprava na čistenie

Každá škvrna sa na bielom oblečení stáva depresívnejšou. Proces jej odstraňovania však v princípe nie je o nič náročnejší, než ten pri odstraňovaní škvŕn z farebného oblečenia.

Páni poznajú škvrny na bielom oblečení predovšetkým v podobe škvŕn od potu či kávy na bielych košeliach. Práve pot, ale aj škvrny od deodorantov sú najťažšie odstrániteľné a zanechávajú nepríjemný zápach.

Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na škvrny na bielom oblečení patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

„Najtragickejšími“ škvrnami na bielom oblečení sú najmä škvrny od krvi, vína, mejkapu a čokolády. Každej tragédii sa však dá predísť dostatočnou prípravou odstraňovania.

Príprava odstraňovania závisí od typu škvrny. Škvrny od džúsu a iných nápojov na bielom oblečení alebo oblečení akejkoľvek farby vyžadujú, aby bola spodná strana škvrny ošetrená vhodným odstraňovačom škvŕn. V prípade spomínanej krvi a červeného vína škvrnu treba vždy otrieť, aby sa odstránila všetka možná tekutina. Ak vašu škvrnu spôsobili pevné alebo pastovité prísady, ako napríklad karí, kečup alebo olej, pred ošetrením odstraňovačom ju čo najviac zoškrabte.

V prípade tvrdých škvŕn môže byť niekedy potrebné namočiť oblečenie v studenej alebo vlažnej vode s vybraným čistiacim prostriedkom. Dajte si pozor na používanie horúcej vody a jej pôsobenie na škvrnu, pretože pri ponorení do horúcej vody by sa mohla škvrna skôr pripevniť, než odstrániť.

Na bielej košeli sa najčastejšie tvoria škvrny od potu alebo deodorantu.
Na bielej košeli sa najčastejšie tvoria škvrny od potu alebo deodorantu.

Pred čistením si tiež pre istotu prečítajte štítok na oblečení. Ak je napríklad textília jemná, mali by ste využívať iba ručné pranie. Pri odolnejších druhoch odevov môžete využiť aj špeciálny čistiaci prostriedok na škvrny – tie najlepšie, ktoré odporúčame, nájdete tu.

Dôležité je škvrny na bielom oblečení vyčistiť okamžite, respektíve čo najrýchlejšie. Predtým, než hodíte biele oblečenie so škvrnou alebo škvrnami do práčky, je potrebné ho zaprať. Alebo vyskúšať iný z našich trikov s čisto prírodnými čističmi, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti.

Typ škvrny = typ čistiaceho prostriedku

Prvým z účinných čističov, ktorý máte pravdepodobne v kuchyni a ani o tom netušíte, je citrón, konkrétne šťava z neho. Vhodná je najmä pri škvrnách od kávy alebo od čaju. Pred praním v práčke ich jednoducho potrite touto šťavou a užívajte si znovuobnovenú bielu na svojom oblečení.

Deti mávajú asi najväčší problém s čokoládou. (Preto ich obvykle do bieleho oblečenia neobliekame). Ak sa však predsa len stane nehoda vďaka zafúľaným prstom či odpadnutému kúsku čokoládového nanuku, stačí takto zašpinené oblečenie preprať pred klasickým praním v studenej vode. Ak by škvrna ani tak nezmizla, krúživými pohybmi ju vyšúchajte handričkou namočenou v bielom octe.

Častokrát škvrny na bielom oblečení vzniknú aj z nesprávneho prania v práčke, alebo keď sa do jedného bubna pripletie niečo farebné, prípadne čierne. Takto pofarbeným bielym veciam prinavrátite ich pôvodnú farbu odvarom z bobkových listov. Stačí, ak necháte vylúhovať 10 bobkových listov v hrnčeku s vriacou vodou, kým ju lístky nezafarbia a potom ich vybrať. Keď odvar úplne vychladne, odev z neho vyberte. Nakoniec ho vyperte v práčke na zvyčajnom programe.

So spomínaným potom vám najlepšie pomôže tiež citrónová šťava alebo biely ocot. Nechajte tričko alebo košeľu v roztoku z jedného alebo druhého odmočiť aspoň hodinu, potom vyperte v práčke.

Využiť na čistenie škvŕn na bielom oblečení môžete aj sódu bikarbónu. Ak sa vám stane, že si otriete biele nohavice či tričko o reťaz z bicykla a ostane vám škvrna od oleja, zašpinené miesto najprv pošúchajte maslom, to olej rozpustí. Potom odstráňte zvyšok masla čepeľou noža a nasypte na škvrnu trochu sódy bikarbóny. Krúživými pohybmi ju jemne pošúchajte a nohavice vyperte.

Zašpiniť sa nemusíme iba pri jedení, ale aj pri varení. Mastnotu stačí zasypať púdrom, múkou, kukuričným škrobom alebo kriedou a poriadne vykefovať. Ak ide o bavlnené biele oblečenie, pred praním ešte nalejte na mastnú škvrnu biely ocot.

Dobrým pomocníkom pri škvrnách nielen na bielom oblečení je mydlo na pranie. To sa najlepšie hodí na škvrny napríklad od boloňskej omáčky. Pred použitím mydla však ešte škvrnu namočte v studenej vode. Mydlo na pranie alebo iné účinné čistiace prostriedky na škvrny na bielom oblečení nájdete za výhodné ceny aj tu.

Kto sa ešte neoblial červeným vínom? Takú škvrnu preperte v bielom octe so studenou vodou alebo perlivou minerálkou. Najlepšie je taký odev čo najskôr vyprať v práčke, škvrnu však ešte predtým potrite pracím prostriedkom. Zabudnite na často odporúčanú soľ – tá iba absorbuje tekutinu, avšak ponechá triesloviny, a práve tie sú príčinou farby z vína na vašej košeli či tričku. Ak je škvrna od červeného vína stará niekoľko hodín, skúste ju pokropiť trochou bieleho vína. Následne odev tiež čo najskôr vyperte v práčke.

Aj biele tenisky môžu mať škvrny

Biele nebýva len oblečenie, ale ešte častejšie obuv. Biele tenisky sú napríklad nadčasovým kúskom, ktorý sa hodí takmer ku každému druhu oblečenia a nemusíme s nimi robiť nič iné, len ich pár dní nosiť a škvrny si ich nájdu samé. Ako teda vyčistiť topánky, ktoré nemôžu ísť do práčky a sú zažltnuté?

Z domácich čističov na škvrny je najúčinnejšia citrónová šťava, ocot alebo sóda bikarbóna.
Z domácich čističov na škvrny je najúčinnejšia citrónová šťava, ocot alebo sóda bikarbóna.

Pri bielych teniskách je lepšie počkať, kým sa blato nevysuší, a potom špinu zľahka utrieť mäkkou kefou. Následne topánky opláchnite pod teplou vodou, ale dávajte pozor, aby ste ich príliš nenamočili. Naneste čistiaci prostriedok, poprípade odstraňovač škvŕn (ten najlepší odporúčame aj tu) a utrite tenisky čistou handrou alebo kefou. Opláchnite.

Po odstránení škvŕn vyplňte bielu obuv papierovou utierkou. Na rozdiel od iných bielych odevov alebo doplnkov by sa topánky nemali nechať schnúť na slnku, pretože materiály môžu prudko vyschnúť, čím by sa znížila ich životnosť. Radšej ich položte pred ventilátor, aby ste ich rýchlo vysušili.

Škvrny na bielom oblečení si po akomkoľvek type čistenia nezabudnite skontrolovať. Ak sú aj po praní škvrny na oblečení stále prítomné, znova ho očistite a cyklus prania zopakujte. Nikdy nevkladajte odev so stále prítomnými škvrnami do sušičky. Radšej ho vysušte na slnku, ktoré prirodzene bieli biele látky a pomáha z nich odstraňovať škvrny.

Na bielenie oblečenia a tiež istotu, že pri praní sa vám nezafarbí jeden kus odevu od druhého, môžete využiť aj bieliace obrúsky do prania. Rozpustené farbivá vo vode v práčke obrúsok zachytí a viac sa neuvoľňujú. Obrúsky sa hodia pre všetky teploty, pracie cykly aj typy materiálov a možno ich využiť aj na ručné pranie. Ušetria vám čas aj peniaze a sú navyše aj z prírodného materiálu.

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na škvrny na bielom oblečení jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑