Hoci sa každý potíme inak, so škvrnami od potu na oblečení sa občas stretne každý. Najmä v horúcom letnom období je priam nemožné ostať “suchí”. Vyčistiť takéto škvrny nie je jednoduché, pretože často bývajú zaschnuté a zažraté až hlboko do tkaniny, ale my pre vás máme niekoľko tipov a účinné postupy, ktoré môžete realizovať aj v pohodlí svojho domova.

Pot dokáže na oblečení narobiť riadnu paseku.
Pot dokáže na oblečení narobiť riadnu paseku.

Tabletky nie sú len na bolesti hlavy

Hoci sa to tak môže zdať, to, ako odstrániť žlté škvrny od potu, nemusí byť veda, ani činnosť zaberajúca hodiny času. Navyše na to vôbec nepotrebujete drahé prípravky z obchodu, ale možno vám postačia aj bežné veci z domácnosti.

Jednou z nich je napríklad citrón. Stačí, keď do litra vlažnej vody nalejete šťavu z jedného vytlačeného citróna. Oblečenie so žltými škvrnami v pripravenom kúpeli nechajte hodinu odmočiť a potom klasicky operte v práčke.

Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na žlté škvrny od potu patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Ak chcete tento “recept” vyskúšať v podobe pasty, použite namiesto citróna kyselinu citrónovú, pridajte do nej trochu vody, aby vznikla kaša, a tú potrite na fľakaté miesta. Je to zároveň účinnejší prostriedok. Akékoľvek čistiace prostriedky na žlté škvrny od potu, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Niekedy postačí na vyčistenie škvŕn aj to nabežnejšie z našej domácnosti - napríklad citrón.
Niekedy postačí na vyčistenie škvŕn aj to nabežnejšie z našej domácnosti – napríklad citrón.

Ďalší tip na domáci recept je možno trochu netypický. Ak máte doma tabletky aspirínu, môžete ich okrem bolesti hlavy použiť aj na čistenie domácnosti. Jedným z trikov, na čo je tento liek skvelý, je odstraňovanie škvŕn od potu. Stačí pridať dve tabletky rozdrvené na prach do polovice šálky studenej vody. Do roztoku ponorte zažltnutú časť odevu asi na tri hodiny a čoskoro sa dostaví výsledok.

Domáce prostriedky nie sú vždy účinné – najmä, ak škvrny od potu zaschli na oblečení už dobre dávno. Ako odstrániť žlté škvrny od potu v takomto prípade, je trochu náročnejšie, ale nezúfajte. Pomôcť vám môžu tie najlepšie čistiace prostriedky na škvrny, ktoré odporúčame.

Neporaziteľné kombo – sóda, ocot a soľ

Zázrak dokážu aj štyri polievkové lyžice soli v litri studenej vody. Takýto roztok stačí naniesť pomocou špongie na znečistené miesto od potu a soľ doslova zmizíkuje na počkanie.

Potrebujete niečo, čo zaúčinkuje rýchlo? Vyskúšajte trik s octom. Nemusíte ho riediť ani miešať, ako býva zvykom, jednoducho ho nalejte na škvrnu od potu a oblečenie dajte ihneď oprať. Čím dlhšie oblečenie v octe namáčate, tým lepší efekt toto čistenie bude mať.

Zabudnúť nesmieme ani na jedlú sódu. Spolu s vodou z nej vytvoríte kašu, ktorú nechajte pôsobiť na zažltnutom mieste asi hodinu. Ideálny je pomer štyri polievkové lyžice sódy bikarbóny na štvrť šálky vody. Samozrejme, potom opäť klasicky operte v práčke.

Čokoľvek z tekutých čističov použijete, najlepšie je nanášať to na oblečenie rozprašovačom.
Čokoľvek z tekutých čističov použijete, najlepšie je nanášať to na oblečenie rozprašovačom.

Stavte na prírodné materiály oblečenia

Prevenciou proti škvrnám od potu je aj kupovanie kvalitného oblečenia. Určite sa menej spotíte v prírodných materiáloch, akými sú napríklad bavlna, ľan alebo merino pri športových aktivitách.

V prípade bieleho oblečenia niekedy postačí aj veľmi jednoduchý trik – nechať ho jednoducho vyschnúť na slnku. Podmienkou však je, aby škvrny boli čerstvé (nie zaschnuté) a aby bolo takéto oblečenie vystavené silnému a priamemu slnečnému žiareniu na niekoľko hodín.

Môže sa stať, že z domácich prostriedkov vám už na zažraté škvrny žiaden nezaberie. V takom prípade je návšteva drogérie nevyhnutná. Nájdete tam spreje na škvrny, žlčové mydlo či špeciálna soľ na škvrny. Všetky tieto prípravky kúpite výhodne aj online – tu nájdete naše tipy na čističe, ktoré odporúčame.

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na žlté škvrny od potu jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑