Mravce sú fascinujúce živočíchy, ktorých pozorovaním môžeme niekedy v lese stráviť aj celé hodiny. Ak sa však objavia v domácnosti, až takú radosť z nich nemáme. Možno ste už vyskúšali kopec osvedčených tipov a trikov a nakúpili viacero chemických prostriedkov, ktoré vám v boji s nimi zaručene pomôžu – a mravce si naďalej veselo pochodujú po vašej kuchynskej linke. Máme pre vás jednoduchšie riešenie: vyskúšali ste už ocot na mravce?
Dezorientuje ich
Nie je žiadnou novinkou, že mravce ocot neznášajú. Nie je to tak len kvôli jeho nepríjemnému a veľmi výraznému zápachu, ale aj preto, že ocot maže ich pachové stopy, ktoré zanechávajú a vďaka ktorým sa orientujú v priestore.
Ak chcete použiť ocot na mravce, musíte ich predsa len chvíľu pozorovať. Všimnite si, kadiaľ do vášho domu vstupujú, prípadne ktoré cestičky najviac využívajú (sú to vždy tie isté, mravce bez príčiny trasy nemenia). Práve na týchto cestičkách musíte eliminovať ich pachové stopy, a v tom vám pomôže spomínaný univerzálny pomocník do domácnosti – ocot.
Ocot, ako sme spomínali, je okrem prirodzeného odpudzovača mravcov aj skvelým univerzálnym čistiacim prostriedkom. Takže máte dva v jednom a za skvelú cenu, pretože je to jeden z najlacnejších čistiacich prostriedkov, aký môžete kúpiť, napríklad aj tu. Okrem toho je ekologický a zaručene zdravší, ako prostriedky obsahujú chemické látky.
Zmes je menej aromatická
Na to, aby ste ocot na mravce použili správne, musíte si urobiť roztok. V prípade, že použijete neriedený ocot, nestane sa nič zásadné, ale pach bude podstatne nepríjemnejší aj pre vás, nielen pre mravce. Ideálne je teda rozmiešať biely destilovaný ocot s vodou v pomere 50:50.
Octom na mravce zmiešaným s vodou môžete buď naplniť rozprašovač, alebo doňho jednoducho namočiť handričku. Potom dosky, skrinky alebo akékoľvek iné miesta, kde ste malých nepozvaných návštevníkov spozorovali, utrite alebo postriekajte touto zmesou. Pozor – tento postup musíte opakovať aj viackrát denne, pretože po jednom aplikovaní sa mravce pravdepodobne nevytratia.
Ak máte v kuchyni dosku z prírodného kameňa, dajte si pozor, pretože ocot ju môže poškodiť. V takom prípade použite iné účinné spôsoby, medzi ktoré patria napríklad:
Zaberajú aj ďalšie prostriedky určené špeciálne na likvidáciu mravcov.
Chráňte sa pred poleptaním
Ocot na mravce môžete, samozrejme, použiť aj v exteriéri. Opäť ním naplňte rozprašovač (v tomto prípade môžete použiť aj neriedený) a jednoducho ním vystriekajte mravenisko, ktoré si vybudovali priamo pod vaším altánkom alebo na inom nevhodnom mieste. Ani v záhrade nie sú mravce vítanými návštevníkmi, pretože kde sú mravce, tam sa časom objavia aj vošky a tie sú ešte väčším škodcom.
Pre navýšenie účinku octu na mravce ho môžete zmiešať aj so sódou bikarbónou. Najprv nasypte množstvo sódy, ktoré je primerané množstvu mravcov, ktoré sa chystáte zničiť, a následne to celé polejte alebo postriekajte octom. Penivá láva, ktorú takto vytvoríte, buď mravce priamo zahubí, alebo tie odolnejšie odoženie preč.
Nezabral ani tento spôsob? Siahnite po osvedčených prostriedkoch na mravce, ktoré odporúčame.
Pri každom manipulovaní s octom, či už v kombinácii so sódou bikarbónou alebo nie, si nasaďte ochranné pomôcky v podobe gumených rukavíc či okuliarov na oči. Ocot totiž je dobrým pomocníkom, ale nie práve najšetrnejším k pokožke a iným častiam nášho tela.