Škvrny od potu sa raz za čas objavia na každom oblečení, nielen v lete. Obzvlášť nepríjemné a mimoriadne viditeľné bývajú na bielych kusoch oblečenia. Máme pre vás dobrú správu – aj staršie žlté škvrny sa dajú z oblečenia odstrániť. Ako? Dozviete sa v nasledujúcom článku!

Žlté fľaky na bielej bielizni - ako ich vyčistiť účinne
Fľaky od potu sú na bielej viditeľnejšie

Pot sa ťažko odperie

Možno ste na zažltnuté tričká bezúspešne využívali bielidlo alebo peroxid vodíka a jediné, čo ste tým dosiahli, bolo, že vaše oblečenie získalo neprirodzene bielu farbu, poprípade vybledlo, ale škvrny aj tak nezmizli.

Podobne, ako pri iných škvrnách, aj pri tých od potu je dôležité, aby ste získali čas. Ak v lete často nosíte do práce biele oblečenie, je viac, než pravdepodobné, že po návrate domov na ňom budú na určitých miestach žlté škvrny. Namočte ho teda hneď do vlažnej vody s trochou tekutého pracieho prášku, nechajte chvíľu pôsobiť, preperte v čistej vode a dajte usušiť.

Hľadali sme za vás a tieto biele octy patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Ak sú však škvrny naozaj zažraté, pretože ste na namáčanie oblečenia nemali čas alebo zabudli, máme pre vás iný tip. Tajomstvo multifunkčného octu poznali už naše staré mamy. Preto sa aj dnes nájde v každej kuchyni a stále je rovnako účinný. Možno ste nevedeli, že využiť ho okrem čistenia a dezinfekcie môžete aj na žlté fľaky na bielej bielizni.

Poradí si aj so zápachom

Z octu by ste si mali pripraviť roztok, nepoužívať ho neriedený. Potrebovať budete liter čistej vody a tri polievkové lyžice octu. Všetko spolu dobre premiešajte a namočte do toho oblečenie so škvrnami od potu. Je potrebné urobiť to aj na niekoľko hodín, obzvlášť, ak sú škvrny naozaj zažraté.

Keď oblečenie z roztoku vytiahnete, nestačí ho len nechať vysušiť. Vyperte ho na klasickom programe s práškom, poprípade aj avivážou, ale nemusíte sa báť, že by po octe zostal nepríjemný zápach.

Na čistenie bielizne vždy vyberajte ten najlepší biely destilovaný ocot. Neobsahuje prírodné rastlinné farbivá, takže vaše oblečenie nezafarbí a ako ďalší bonus, je podstatne lacnejší, než iné druhy octov. Tým, že sa pri každom použití riedi, spotrebujete ho menej, než iného čistiaceho prostriedku.

Veľkou výhodou octu je aj to, že odstráni nielen viditeľné žlté fľaky na bielej bielizni, ale aj zápach potu. Stačí, ak rozprašovač naplníte destilovaným bielym octom, ktorý odporúčame ako ten najlepší tip na žlté fľaky na bielej bielizni, a nastriekate priamo na tkaninu na vnútornú stranu podpazušia. Predtým, než tento kus oblečenia hodíte do práčky, nechajte ocot pôsobiť aspoň desať minút.

Žlté fľaky na bielej bielizni - ako ich vyčistiť účinne
Ocot je dobrý aj pre vašu práčku

Ak by bola tkanina po nastriekaní octu príliš stuhnutá, môžete použiť na rozotieranie mäkkú kefku. Ocot dokáže aj to, že odstráni zvyškový dezodorant, ktorý spolu s potom zostal na oblečení a tiež mohol spôsobiť žlté fľaky na bielej bielizni.

Prácu octu dokončí slniečko

Okrem zvyškov dezodorantu môžete najlepší biely destilovaný ocot použiť aj na zvyšky make-upu, zašpinenie od trávy, guľôčkového pera a mnohých ďalších. Ocot robí dobre aj práčke – zbavuje ju vodného kameňa, plesní a baktérií, takže keď do nej vhodíte niečo namočené do octu, pokojne prilejte aj trochu do bubna.

Bielu bielizeň, ktorú ste namočili do octu a vyprali, je najlepšie sušiť priamo na slnku, ktoré ju prirodzeným spôsobom ešte viac vybieli a tak dokončí odstraňovanie žltých fľakov na bielej bielizni.

Na záver si teda ešte zhrňme všetky výhody, ktoré ocot oproti iným čistiacim prostriedkom pri odstraňovaní žltých škvŕn má:

  • je lacný
  • je ekologický
  • je šetrný voči vášmu zdraviu
  • dlho vydrží, lebo sa väčšinou používa riedený
  • odstraňuje aj zápach
  • dezinfikuje
  • využijete ho na mnoho čistiacich účelov

Pozrite sa, ktoré octy na čistenie žltých fľakov jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑