Prebytok mravcov na záhrade alebo v skleníku nie je ničím príjemným. Ešte horšie je nájsť si týchto malých škodcov v byte. Existuje množstvo spôsobov, ako sa ich zbaviť, veľa z nich je však pracných a aj málo efektívnych. Čo sú teda tie najúčinnejšie a nie až tak drahé spôsoby, ako vyhnať mravce z vašej domácnosti?

Mravce najviac zo všetkých potravín priťahuje cukor.
Mravce najviac zo všetkých potravín priťahuje cukor.

Rýchle nepremyslené riešenia nepomôžu

Ak sa vám do kuchyne alebo bytu dostali mravce, nemá význam zasahovať proti nim jednotlivo. Potrebné sú premyslené protiopatrenia. Pri výbere prostriedkov proti mravcom by ste mali najmä na miestach, na ktorých skladujete potraviny, siahnuť po osvedčených domácich prostriedkoch, akým je napríklad domáci postrek na mravce.

Čo sa týka škodlivosti mravcov, až na drevokazné druhy nie sú mravce tvoriace spoločenstvá škodlivé, ako sú napríklad potravinové alebo šatové mole. Naopak: mravce plnia v ekosystéme dôležitú úlohu – likvidujú škodlivý hmyz. No hoci sú mravce vo všeobecnosti užitočné, ak sa objavia tam, kde nemajú čo hľadať, napríklad v kuchyni, nevyhnutne dochádza ku konfliktom. S nami ľuďmi.

Pozrite najúčinnejšie pomôcky proti mravcom 👇

↑↑↑

Mravce sa podľa svojho druhu živia rôznou potravou. Ak sa objavia v kuchyni, ide o jeden z druhov, ktoré sa živia okrem iného aj cukrom. V prírode sa zasa živia rastlinným nektárom alebo si „vydržiavajú“ vošky, ktoré vylučujú medovicu. Nepohrdnú však ani zdrojmi cukru, ktoré objavia v ľudských obydliach. To isté platí pre potravu obsahujúcu proteíny, ktoré sú dôležité pre starostlivosť o ich potomstvo.

Možno sa pýtate, čo môžete proti mravcom v kuchyni urobiť. Ako sme už spomenuli, unáhlene bojovať s mravcami horúcou vodou alebo mucholapkou nepomôže – budú prichádzať stále ďalšie a ďalšie. Najskôr sa pokúste zistiť, čo mravce priťahuje. Nasledujte zástup mravcov a ak je to možné, odstráňte ich zdroj potravy, napríklad tanier s čokoládou na stole, alebo rozliaty sirup vedľa zle uzavretej fľašky. Následne vypátrajte, odkiaľ mravce prišli.

Dávajte si pozor, aby ste nikde nenechávali zvyšky jedál - najmä, ak máte problém s mravcami.
Dávajte si pozor, aby ste nikde nenechávali zvyšky jedál – najmä, ak máte problém s mravcami.

Na boj s mravcami môžete použiť aj komerčné prostriedky z obchodu – tieto pomôcky na mravce určite odporúčame.

Domáci “všeliek” = ocot

Najjednoduchšie je mravce “vymknúť”. Zatvorte okná a dvere a v prípade potreby utesnite štrbiny. Navlhčené kuchynské papierové utierky sú veľmi praktické ako krátkodobá nepriepustná a tvarovateľná barikáda. Ak necháte dvere zatvorené niekoľko hodín, záškodníci sa vzdajú. Mravce, ktoré týmto spôsobom uväzníte, môžete medzitým vysať vysávačom.

Veľmi dôležité je vedieť, že mravce sa orientujú podľa pachovej stopy. Túto stopu musíte čo najskôr odstrániť. Vyčistite príslušné podlahy a povrchy octovým čističom alebo na ne nastriekajte špeciálny domáci postrek na mravce – zmes octu alebo citrónovej šťavy s vodou vo fľaši s rozprašovačom.

Čo s mravcami, ktoré sa do kuchyne vytrvalo vracajú? Ak si inváziu mravcov všimnete príliš neskoro a mravce sa od pôvodne lokalizovaného zdroja potravy rozlezú po kuchyni, je to ťažšie. To isté platí, ak sa mravčie hniezdo nachádza v bezprostrednej blízkosti kuchyne a oni vás pravidelne navštevujú. Aj v týchto prípadoch by ste však mali najskôr vyskúšať domáce prostriedky, než siahnete po jede.

Existuje množstvo trikov proti opakovaným návštevám mravcov, ktoré môžete otestovať. Tieto domáce prostriedky však neúčinkujú (alebo nie rovnako spoľahlivo) proti všetkým druhom mravcov. Možno budete musieť vyskúšať, ktorá metóda je vo vašom prípade najvhodnejšia. Či už ide o kriedový prášok, lepiacu pásku, éterické oleje alebo prášok do pečiva.

Ak všetky opatrenia zlyhali a nepodarilo sa vám zbaviť sa mravcov, zaobstarajte si účinné chemické prostriedky proti mravcom, ako sú nástrahy, prášok, alebo zálievka. Tu tiež nájdete všetky skvelé prostriedky na boj proti mravcom, ktoré odporúčame.

Mravce zničíte, ak zničíte ich kráľovnú

Medzi domáce triky účinkujúce na mravce patrí určite aj sóda bikarbóna (ak ju zmiešate s pálivým kajenským korením a nasypete do otvorov alebo vchodov, odkiaľ mravce vyliezajú, otrávite aj kráľovnú, čím zničíte celú kolóniu), droždie s medom a mäta. Pozrite si však naše tipy aj na ďalší domáci postrek na mravce a ak nič nezaberie, vyskúšajte tieto účinné pomôcky na odstránenie mravcov.

Na mravce je najlepšie vyrobiť si účinný domáci postrek.
Na mravce je najlepšie vyrobiť si účinný domáci postrek.

Zmiešajte napríklad mydlo na pranie (cca 1/2 kocky) a 100 ml amoniaku v horúcej vode. Túto zmes môžete použiť na postriekanie mravcov, najlepšie skoro ráno alebo večer, nikdy nie na priamom slnku (ak ide o mravce v záhrade).

V byte môžete ako domáci postrek na mravce použiť aj amoniak rozpustený vo vode (na 10 litrov vody stačí 1 čajová lyžička amoniaku). Týmto roztokom občas postriekajte parapetné dosky alebo rámy dverí.

Vyskúšať môžete aj zmiešanie ½ l vody, 1 lyžice cukru a 2 lyžíc droždia. Túto zmes môžete použiť ako domáci postrek na mravce, ale ju vliať do plochých nádob a rozmiestniť na miestach v byte, kde sa mravce zvyknú najčastejšie objavovať.

Hľadali sme za vás a tu nájdete najlepšie pomôcky proti mravcom 👇

↑↑↑