Plesne nie sú iba problémom starých a nevetraných priestorov, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale postihujú aj novostavby. Ak ste vo svojej kúpeľni alebo kuchyni objavili škaredú čiernu škvrnu medzi obkladačkami alebo pri okne, kde sa zráža teplo s chladom a vlhkosťou, máte ju pravdepodobne aj vy. Čo v takom prípade urobiť ako prvé?

S plesňami nám pomáha predovšetkým chémia - ale aj obyčajná jedlá sóda.
S plesňami nám pomáha predovšetkým chémia – ale aj obyčajná jedlá sóda.

Chémia alebo príroda?

Samozrejme, prevenciou si zabezpečíte to, že k žiadnemu objaveniu plesne nedôjde. Najlepšou prevenciou proti plesniam je vetranie. Okrem pravidelného a dostatočného vetrania sa o prevenciu postaráte aj správnym vykurovaním miestností a umiestnením nábytku aspoň 10 cm od steny.

Plesne sa vo všeobecnosti udržujú tam, kde je vlhko a teplo. Zvyknite si vždy po varení alebo kúpaní poriadne vyvetrať – vlhkosť v interiéri by nemala prekročiť 65-70 %.

Pozrite sa, ktoré prípravky proti plesni na stene jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Sú však miestnosti, v ktorých sa jednoducho vetrať nedá. Či už z dôvodu, že tam nie je okno, alebo je príliš malé – jednoducho sa o odvlhčenie miestnosti postarajte iným spôsobom. Najlepšie sú na to sušičky alebo odvlhčovače vzduchu.

Preventívnym opatrením sú aj protiplesňové prísady, ktoré môžete pridať do obyčajnej farby na stenu a pretrieť ju týmto preventívnym náterom. Steny tak získavajú preventívny účinok proti vzniku plesní. Protiplesňové prísady, ale aj iné čistiace prostriedky na plesne na stenách nájdete za výhodné ceny a z pohodlia domova aj tu.

Pohľad na čierne alebo zelené bodky na stene nikoho nepoteší, preto ho treba začať riešiť okamžite.
Pohľad na čierne alebo zelené bodky na stene nikoho nepoteší, preto ho treba začať riešiť okamžite.

Okrem chemických čističov z obchodu je jednou možnosťou, ako sa zbaviť plesní, aj sóda bikarbóna. Práve sóda bikarbóna na pleseň na stene pôsobí nielen preventívne, ale je to jedna z rád našich starých mám, ktorá naozaj funguje. Poradí si s bežnými plesňami na stenách, ktoré ešte nie sú rozlezené po celej miestnosti a je to prírodný spôsob, ako sa vyhnúť chémii a prípadným komplikáciám s jej použitím.

Zo sódy bikarbóny by ste mali vytvoriť pastu, a to tak, že ju zmiešate s trochou vody. Ak by bol takýto roztok príliš slabý, pridajte aj s trochou octu a postihnuté miesta jednoducho postriekajte. Sódu bikarbónu na pleseň na stene nechajte pôsobiť aspoň hodinu a potom ju otrite mokrou handričkou.

Myslite na to, že nech už budete čistiť pleseň na stene sódou bikarbónou alebo akýmkoľvek iným čističom, mali by ste to urobiť čo najskôr – hneď v momente, ako na stene zbadáte nejaký náznak plesne. Nenechajte ju rozšíriť sa, pretože jej spóry prenikajú aj do vzduchu a dýchanie takéhoto vzduchu nie je pre nikoho prospešné.

Dá sa to aj bez zápachu

Ak ste skôr zástancom prírodných spôsobov, ako sa plesní v byte alebo v dome zbaviť, máme okrem sódy bikarbóny na pleseň na stene ešte niekoľko ďalších, podobných tipov.

O niečo drahší, než sóda bikarbóna, je čajovníkový olej alebo tea tree oil. Zmiešajte z neho 2 čajové lyžičky v 1 pohári vody. Zmes prelejte do fľaše s rozprašovačom a pred aplikáciou fľašu dobre pretraste. Postriekajte miesta napadnuté plesňou a nechajte vyschnúť. Pleseň zmyte až po pár dňoch. Výsledok vás určite milo prekvapí.

Čo by to boli za tipy a triky na prírodné čistenie, ak by medzi nimi chýbal ocot. Vedeli ste, že ocot je v podstate mierna kyselina, ktorá dokáže zneškodniť 99% baktérií, 82% plesní a 80% vírusov? Aj s plesňami si dokáže ľahko poradiť. Vezmite ocot, najlepšie biely destilovaný, a nalejte ho do fľaše s rozprašovačom. Nechajte pôsobiť 1 hodinu a po uplynutí času pleseň zotrite čistou látkou navlhčenou vo vode a povrch nechajte vyschnúť.

Bojíte sa typického štipľavého octového zápachu? Ten by mal zmiznúť do jednej hodiny. Ak by ale stále bolo niečo cítiť, vzduch môžete osviežiť nakvapkaním citrónovej šťavy po okolí.

Existuje však aj metóda ako odstrániť plesne bez zápachu. Ide o trochu netypický extrakt z kôstok citrusov. Zrieďte asi 20 kvapiek extraktu z citrusových kôstok v 2 pohároch vody a zmes opäť nalejte do fľaše s rozprašovačom, dobre pretraste a nastriekajte na postihnuté miesta. Znova nechajte vyschnúť, no utrite až po pár dňoch.

Toto určite nie!

Trochu viac chemickým riešením na plesne na stenách je peroxid vodíka. Pre odstraňovanie plesní použite jeho 3%-ný roztok. Pomôcť vám tu opäť môže aj sóda bikarbóna na pleseň na stene. Zmiešajte rovným dielom peroxid, sódu bikarbónu a ocot. Zmes dajte do fľaše s rozprašovačom, nastriekajte na pleseň a nechajte pôsobiť 15 minút. Nakoniec pomocou čistej látky pleseň zotrite.

Riešením na plesne na stenách môžu byť aj termoizolačné farby. Tie fungujú na princípe toho, že odrážajú teplo naspäť do miestnosti a nedovolia, aby sa v rohoch kondenzovala voda. Takáto farba vám ušetrí aj náklady na vykurovanie. Spolu s inými prostriedkami vhodnými ako prevencia, ale aj riešenie plesní na stenách, ktoré odporúčame, ju nájdete tu.

Pri čistení plesní majte na sebe vždy ochranné prostriedky.
Pri čistení plesní majte na sebe vždy ochranné prostriedky.

Teraz si povedzme aj niečo o tom, čo by ste na plesne na stenách nikdy používať nemali. Na internete môžete nájsť tip na bielidlo, čo je v mnohých ohľadoch ešte horší prostriedok, než akákoľvek chémia z obchodu. Je totiž prchavý a môže spôsobiť popálenie a podráždenie slizníc.

Potom je tu citrónová šťava, ktorá tiež býva univerzálnym prírodným čistiacim prostriedkom. V prípade plesní je však skôr ich priťahovačom, než ničiteľom. Okrem toho má vyššiu kyslosť ako ocot, hlboko koroduje minerálne podklady a v skutočnosti sa nikdy nesmie používať na mramor, vápencové povrchy vo všeobecnosti a prírodné kamene, pretože ich nenávratne poškodzuje. Čistenie pomocou citrónovej šťavy nie je trvalé, v skutočnosti je po určitom čase potrebné aplikáciu opakovať pretože na stenách sa vytvorí nová pleseň.

Ak sú plesne vo vyššom štádiu a vy ste ich už našli na viacerých miestach svojho príbytku, chémii sa nevyhnete. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto variantu nezabudnite sa vždy chrániť okuliarmi, respirátorom a rukavicami. Chemické odstraňovanie plesní však odporúčame iba v prípade zasiahnutia malých až stredných plôch. Tie najlepšie prostriedky na odstraňovanie plesní, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Hľadali sme za vás a tu nájdete najlepšie prostriedky na pleseň na stene 👇

↑↑↑