Okná môže zašpiniť čokoľvek – prach, malé čiastočky peľu aj vtáčie výkaly. Ich čistenie síce nie je nikoho obľúbenou činnosťou, ale je potrebné. Nielen na to, aby ste v domácnosti mali lepší výhľad, ale aj lepší vzduch. Každý z nás má vlastnú techniku na umývanie a používa svoje obľúbené čistiace prostriedky. Ako teda umyť okná čo najjednoduchšie bez šmúh a hlavne čím ich umývať? Poradíme vám, čo všetko na čistenie budete potrebovať a čomu by ste sa mali, naopak, vyhnúť!

Umývanie okien nie je práve obľúbenou činnosťou
Umývanie okien nie je práve obľúbenou činnosťou

Čo budete potrebovať?

Dôležitý je presný postup, ktorý musíte dodržať, aby ste okná umývali správne a tým pádom si nepridávali prácu.

V druhom rade je samozrejme dôležité aj náradie na umývanie okien. Nachystať by ste si mali predovšetkým dobré rukavice, aby ste si zbytočne nenamáčali ruky a ochránili ich pred chemikáliami v čistiacich prostriedok. Rovnako vám poslúžia ako ochrana pri manipulácii s vtáčími výkalmi.

Pozrite sa, ktoré pomôcky a náradie na umývanie okien jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Potrebovať budete určite aj handry. Handra sa zíde mokrá aj suchá, kvôli utretiu okien dosucha, aby na nich neostávali šmuhy.

Chcete si umývanie okien naozaj uľahčiť? Zaobstarajte si kvalitnú stierku na sklo so silikónovou čepeľou. Pokojne použite aj tie klasickejšie, ktoré majú na jednej strane silikónovú čepeľ a na druhej hubku. Tie najlepšie stierky aj iné náradie na umývanie okien, ktoré odporúčame, nájdete tu.

Čím iným by ste umývali, ak nie čistiacim prostriedkom na okná? V obchode nájdete naozaj široký výber (pozrite si naše tipy aj tu), no ak obľubujete po domácky vyrobené čistiace prostriedky, môžete si nejaký vyrobiť aj doma. Mal by obsahovať ocot, ktorý je naozaj univerzálnym čistiacim a dezinfekčným prostriedkom.

K náradiu na umývanie okien patrí určite aj metlička s jemnými štetinami, vedro s vodou a vysávač, ku ktorému budete potrebovať aj štetinovú hubicu na nábytok a úzku štrbinovú hubicu.

Nezabúdajte na žalúzie
Nezabúdajte na žalúzie

Postupujte po jednotlivých krokoch

Pripraviť si musíte nielen náradie na umývanie okien, ale aj samotný priestor na oknách. Zveste z nich závesy, záclony, dajte dolu kvety a vyhrňte žalúzie.

Najprv musíte umyť tie najhrubšie nečistoty, aby bolo následne umývanie jednoduchšie a zároveň sa vám nezašpinila voda, ktorú ste si nachystali. Buď ich pozametajte prichystanou metličkou s jemnými štetinami, alebo použite vysávač so štrbinovou hubicou.

Je dobré myslieť aj na materiál okien, pretože pri čistení by ste vždy mali postupovať podľa návodu priamo od výrobcu.

Umyte aj žalúzie – postačí vám na to obyčajná handrička s vodou alebo špeciálne čistiace klieštiky na čistenie.

Ak máte na oknách sieťky proti hmyzu, odstráňte ich, aby ste mohli každú jednu časť dôkladne umyť. Pri takomto „hrubom“ očistení okien sa vyhnite abrazívnym čističom, ktoré by moholi poškriabať a narušiť ošetrované povrchy. Radšej si vyberte z našej najlepšej ponuky čistiacich prostriedkov a náradia na umývanie okien.

Pridávajte destilovanú vodu

Čo sa týka prípravkov na umývanie skiel na oknách, máte na výber viacero typov a je na vás, čo viac preferujete. Väčšinou sa čistiace prostriedky skladajú z alkoholu, parfumácií, farbív a tenzidov, preto nech si už vyberiete akýkoľvek čistiaci prostriedok, je dobré zriediť ho destilovanou vodou. 

Čisté okná sú vizitkou vášho domu
Čisté okná sú vizitkou vášho domu

V množstve domácností na Slovensku bojujú ľudia s tvrdou vodou, a tak ako minerály z tvrdej vody zostávajú na kohútikoch a sklách v sprche, mohli by zostať aj na vašich oknách. Destilovaná voda je zbavená všetkých týchto minerálov, takže ideálny pomer vody a saponátu je na jednu polievkovú lyžicu saponátu liter destilovanej vody.

Poďme teda pekne krok za krokom. Namočte špongiu alebo handru do saponátu zmiešaného s vodou, vyžmýkajte ju a poriadne s ňou sklo na oknách poumývajte. Nebojte sa poriadne pritlačiť, aby ste sa zbavili aj tej najodolnejšej špiny a nezabudnite ani na rohy okien, aby tam nezostal prach a špina.

Dôležité pri umývaní okien je stihnúť umyť celé okno, aby roztok nezaschol. Obzvlášť, ak na vaše okno páli slnko, treba rátať s tým, že uschne oveľa rýchlejšie a nemáte veľa času.

Čo sa týka spomínaného náradia na umývanie okien, možno by ste mali zvážiť aj použitie týchto pomocníkov:

 • ručný vysávač na okná
 • – výhodou je, že ho len priložíte na okno, ťahom sa doň nasaje voda a automaticky leští, nevýhodou, že vyžaduje vašu asistenciu, pretože vysušiť okno sám nedokáže

 • robotický vysávač na okná
 • – výhodou je, že dokáže pracovať aj samostatne, len ho priložíte na okno, nevýhodou je, že sa nedostane do rohov, ktoré musíte vyčistiť dodatočne

 • stierka na okná s dávkovačom
 • – výhodou je, že ňou urobíte hneď tri kroky pri umývaní okien (nanesiete saponát, špongiou okno umyjete a stierkou usušíte), nevýhodou, že nemá nastaviteľnú rúčku ako stierky bez dávkovača

  Tak čo, už ste si rozmysleli, aké náradie na umývanie okien si kúpite? Možno sa tak z každoročnej otravnej činnosti stane celkom jednoduchá a rýchla záležitosť pár minút.

  Hľadali sme za vás a tieto pomôčky na umývanie okien patria medzi tie najlepšie 👇

  ↑↑↑