Kto by doma nechcel mať nablýskané a žiarivé vodovodné batérie, sprchu, toaletu alebo varnú kanvicu? Na to, aby to tak mohlo byť, potrebujete jednu jedinú vec: zbaviť sa vodného kameňa. Ak máte tvrdú vodu, je to priam nereálne. My však máme tip na účinnú zbraň, ktorú nie je až také náročné vyrobiť!

Najúčinnejší prípravok na vodný kameň - biely ocot
Čistenie vodného kameňa je tvrdý oriešok

Prípravky z drogérie môžu viac uškodiť

Vodný kameň je v podstate nahromadenie tvrdého ložiska kriedového vzhľadu, ktoré pozostáva hlavne z uhličitanu vápenatého. Zanechá ho voda s vysokým obsahom minerálov, ktorá sa odparí. Nie je to iba estetický problém, pretože ak ho pravidelne neodstraňujete, môže narušiť správnu funkciu vodovodných batérií, potrubí alebo sprchovej hlavice.

Možno si myslíte, že najúčinnejší prípravok na vodný kameň musíte hľadať v špecializovanom obchode, ale nie je to tak. Jediné, čo totiž na odstránenie kameňa potrebujete, je udržiavať povrch toho, čo sa chystáte vyčistiť, v neustálom kontakte s kyselinou. Nemusí to byť žiadna špeciálna a silná kyselina – postačí aj jemná kyselina octová.

Hľadali sme za vás a tieto biele octy na vodný kameň patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé typy povrchov, z ktorých chceme vodný kameň odstrániť najčastejšie. Veľmi náročné to býva napríklad pri odstraňovaní vodného kameňa z obkladačiek a dlažby.

Možno ste už skúšali niektoré agresívne čistiace prostriedky, vďaka ktorým akurát tak vaše kohútiky a hliníkové sprchovacie príslušenstvo celkom zerodovali. To nie je všetko – čistiace prostriedky na báze chémie obsahujú aj nepufrovanú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá vylučuje toxické výpary a môže poškodiť zdravie aj životné prostredie. Čo je teda naším tipom na najúčinnejší prípravok na vodný kameň? Jednoznačne ocot!

Na prírodné materiály nie

Vráťme sa teda k dlaždiciam a obkladačkám. Na to, aby bol ocot pri ich čistení od vodného kameňa čo najúčinnejší, je potrebné zmiešať ho so sódou bikarbónou v rovnakom pomere. Vytvorí sa tak mierne abrazívny roztok, ktorý uvoľní minerálne usadeniny na dlaždiciach aj obkladačkách. Celú oblasť, na ktorú túto pastu nanesiete, nezabudnite po krátkom pôsobení opláchnuť čistou vodou. Následne ju ešte musíte papierovou alebo látkovou handričkou osušiť, pretože by sa mohlo stať, že zostatková voda vytvorí nový vodný kameň.

Použiť môžete aj čistý ocot – najlepší je biely destilovaný. Môžete ho buď naniesť v štedrom množstve na miesto postihnuté kameňom, alebo doňho namočiť handričku a rozprestrieť ju na znečistenú oblasť. Po piatich až desiatich minútach miesto s vodným kameňom vydrhnite špongiou, opláchnite čistou vodou a osušte. Odporúčame použiť len tie najlepšie a najúčinnejšie octy.

Dávajte si pozor na čistenie obkladov z prírodného kameňa, pretože tým môže kyslosť octu uškodiť. V prípade, že také doma máte, musíte použiť neutrálny čistiaci prostriedok a jemnú kefku.

A čo toaleta? Ak nechcete použiť prípravky na báze bielidla, ktoré sa dajú kúpiť v každej drogérii, opäť vám stačí siahnuť po bielom octe. V prípade, že potrebujete vyčistiť od vodného kameňa len malú oblasť, zmiešajte vodu s octom (stačí pomerné množstvo 1: 1) a pred vyčistením toaletnou kefkou naneste na postihnuté miesto v záchodovej mise. Tam, kde je vodného kameňa viac, môžete jednoducho naliať biely ocot na celú plochu a uistiť sa, že je všetko pokryté. Je dobré urobiť to na noc, aby ocot mohol dôkladne vsiaknuť do vodného kameňa a ráno potom pomocou toaletnej kefy odstráňte ešte prítomné usadeniny vodného kameňa. Nakoniec len spláchnite toaletu.

Prospeje aj vodovodnému potrubiu

Nesmieme zabudnúť ani na vodný kameň v sprche a na kúpeľňovom skle. Sprchová stena obvykle po krátkej dobe používania začne vyzerať zanedbane. Namiesto použitia agresívnych chemikálií opäť odporúčame použiť najúčinnejší prípravok na vodný kameň – ocot. Trik je v tom, že ocot odstraňuje vodný kameň a uvoľňuje minerálne usadeniny s minimálnou abráziou.

Najúčinnejší prípravok na vodný kameň - biely ocot
Sklo v kúpeľni sa zašpiní vodným kameňom veľmi rýchlo

Ako teda na čistenie sprchového kútu? Šálku bieleho octu priveďte k varu a ocot nechajte mierne vychladnúť. Vždy sa chráňte gumovými rukavicami, aby vám cez prípadné ranky na koži neprenikol ocot do organizmu. Do teplého octu potom namočte papierové obrúsky a prilepte ich na sklo na 30 až 60 minút. Občas ich môžete postriekať octom z rozprašovača, aby ste zaistili, že sklo zostane počas tejto doby mokré.

Pre vyšší účinok môžete vlhkú handru alebo špongiu posypať veľkým množstvom sódy bikarbóny. Vytvoríte tak extra efektívnu čistiacu silu. Dvere sprchy len jemne pretrite a vyhnite sa energickému drhnutiu, ktoré by mohlo dvere sprchy poškriabať. Na záver sprchový kút opláchnite destilovanou vodou. Ak vodný kameň odoláva, čistenie zopakujte.

Aj pri čistení rýchlovarnej kanvice sa zaobídete iba s octom. Odporúčame nakúpiť si ten najlepší a najúčinnejší biely ocot v domácnosti do zásoby. Postup je veľmi jednoduchý – nalejte čistý ocot na spodok kanvice, aby zakryl dno (ak je priveľmi zanesená, môžete pridať aj lyžičku sódy bikarbóny) a nechajte zovrieť. Horúci ocot ešte nechajte v kanvici aspoň pol hodinu a potom vylejte – pokojne do odtokov, ktorým to tiež prospeje. Pred ďalším použitím nezabudnite kanvicu opláchnuť.

Ocot je teda naozaj jeden z najúčinnejších prípravkov na vodný kameň a nielen na ten. Dokazujú to aj jeho početné výhody:

  • je lacný
  • je ekologický
  • je účinný, ale nie abrazívny
  • dá sa využiť na mnoho spôsobov čistenia
  • neskazí sa
  • využijete ho aj pri varení

Ešte stále váhate? Tak si pozrite aj naše tipy na tie najlepšie a najúčinnejšie octy, ktoré sú momentálne na trhu dostupné.

Pozrite sa, ktoré biele octy na vodný kameň jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑