Počas dňa toho zažijeme naozaj dosť. Spomienky na prežité udalosti sa nám nevrývajú iba do pamäte, ale občas aj na oblečenie v podobe väčších či menších škvŕn. Nie je nič horšie, ako zababrať sa niečím mastným, pretože zbaviť sa mastných fľakov na oblečení je niekedy hotová veda. Po prečítaní tohto článku však prídete na to, že to ide aj rýchlo a efektívne!

Stačí málo a mastná škvrna je na svete
Stačí málo a mastná škvrna je na svete

Čistiace prostriedky našich starých mám

Pri vytvorení mastných fľakov na oblečení je dôležité konať rýchlo. Ak doma nemáte špecializované čistiace prostriedky na vyčistenie mastnoty, nemusíte zúfať. Naše tipy sa budú týkať aj bežných domácich čistiacich prostriedkov, ktoré sa nájdu v každej domácnosti. Za skvelé ceny ich nájdete napríklad aj tu.

Napríklad taký prostriedok na riad zbavuje mastnoty kuchynské panvice a rôzny riad, tak prečo by to nedokázal aj s látkou? Prostriedok na riad má totiž špeciálne činidlá, ktoré jednoducho mastnotu absorbujú. Na zašpinené miesto tak stačí naniesť trochu prípravku a hubkou alebo rukou ho pretrieť. Ak je už škvrna aj na rubovej strane, naneste prípravok aj z druhej strany a opäť pretrite. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom jednoducho opláchnite vodou.

Pozrite sa, ktoré čistiace prostriedky na mastné fľaky na oblečení jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Čo by to bol za postup na mastné fľaky na oblečení, ak by pri ňom chýbal ocot! Obyčajná voda s octom môže byť veľmi účinná aj v tomto prípade. Zmiešajte jeden diel octu s dvoma dielmi vody a touto zmesou jednoducho opláchnite mastnú škvrnu.

Ak práve doma nemáte ocot, rovnako poslúži aj citrónová voda. Nezabudnite však po jeho aplikovaní, podobne, ako po aplikovaní octu, odev vyprať aj v práčke podľa inštrukcií na štítku.

Púder nie je len na zadoček

Viete, ktoré dva prášky máme takmer všetci doma? Predsa prášok na pečenie a sódu bikarbónu! Sú nielen veľkými pomocníkmi v kuchyni, ale aj pri upratovaní či čistení. Napríklad aj mastných fľakov na oblečení.

Prášok na pečenie alebo jedlú sódu dajte do misky a pridajte k ním trochu vody. Takúto kašičku naneste na mastnú škvrnu a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom opäť opláchnite pod tečúcou vodou a vyperte bežným spôsobom.

Po každom vyčistení nezabudnite oblečenie oprať
Po každom vyčistení nezabudnite oblečenie oprať

Zachrániť vás môže aj škrob. Posypte ním mastné miesto na oblečení a nechajte aspoň štvrť hodiny pôsobiť. Potom škrob odstráňte zoškrabaním a oblečenie vyperte v práčke bežným spôsobom.

Rovnako, ako škrob, môžete použiť aj detský púder. Prebytočnú mastnotu z neho odsajte papierovými obrúskami a potom ho nechajte chvíľu pôsobiť. Zoškrabávajte alebo zmeťte ho z oblečenia opatrne. Ak mastné fľaky na oblečení stále nepustili, zapracujte do nich ešte malé množstvo saponátu na riad. Potom dajte tkaninu prať tak, ako vždy. Chýbajú vám doma niektoré z týchto domácich alebo iných čistiacich prostriedkov? Pozrite si naše tipy na najlepšie čistiace prostriedky za skvelé ceny tu.

Možno vám už niekedy kvapol na oblečenie vosk a prežehľovali ste ho. Áno, tento postup funguje aj pri mastných fľakoch na oblečení. Mastné miesto jednoducho podložte papierovými obrúskami alebo novinami a uistite sa, že máte žehličku čistú, aby ste oblečenie ešte viac nepoškodili. Pozor, žehlička musí byť len mierne teplá. Niekoľkokrát po mastnej škvrne prejdite, kým úplne nezmizne.

Aj kutilovia môžu čistiť

Teraz jeden tip pre domácich majstrov: možno pri svojich kutilstvách používate WD-40, alebo čistiaci olejový sprej. Pomôže vám aj s mastnými fľakmi na oblečení. Na škvrnu nastriekajte len malé množstvo WD-40 (použiť môžete aj náplň do zapaľovača) a nechajte približne 20 minút pôsobiť. Potom dané miesto opláchnite v teplej vode a dajte prať do práčky.

Ak sa vám podarilo získať mastné fľaky na oblečení a ešte si to aj nevšimnúť, nemusíte sa báť. Máme pre vás pár tipov, ako si poradiť aj so staršími, či dokonca zapratými fľakmi!

Tento jemne netradičný trik funguje napríklad aj na vybielenie záclon. Jednoducho so zamasteným oblečením do práčky vhoďte aj tabletu na umývanie riadu, ktoré je pôvodne určená do umývačky. Nepridávajte už nič iné. Budete milo prekvapení.

Ďalším naším tipom je soľný kúpeľ. V silnom slanom roztoku nechajte mastné fľaky na oblečení namočené čo najdlhšie, ideálne aj celý deň, a na nasledujúci deň dajte klasicky oprať.

Univerzálnym pomocníkom v domácnosti je aj žlčové mydlo. Mastné fľaky na oblečení navlhčite, pretrite týmto mydlom a nechajte pôsobiť pol hodinu aj viac. Preperte v rukách a uvidíte, či postup ešte zopakovať. Toto zázračné mydlo aj mnoho ďalších efektívnych pomocníkov v domácnosti odporúčame spolu s ďalšími našimi najlepšími tipmi na čistiace prostriedky tu.

Hľadali sme za vás a tieto čistiace prostriedky na mastné fľaky na oblečení patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑