Na to, aby ste regenerovali svoje sily a získali vitalitu do nového dňa potrebujete dostatočný, kvalitný a predovšetkým zdravý spánok. Najčastejšie v spojitosti so zdravým spánkom počujeme o dodržiavaní zdravej životosprávy a výbere vhodnej postele alebo matraca. Svoju veľmi významnú úlohu tu však zohráva aj výber správneho vankúša. Ako si teda vybrať pre seba ten najlepší vankúš na spanie?

Pri výbere vankúša myslite na najčastejšiu polohu, v ktorej spíte.
Pri výbere vankúša myslite na najčastejšiu polohu, v ktorej spíte.

Povedz mi, ako spíš, a ja ti poviem, aký vankúš potrebuješ

Vankúš si v podstate vyberáte podobne, ako matrac. Pre každú spánkovú polohu je vhodný iný typ vankúša. Prvé, čo musíte urobiť, je teda zistiť, v akej polohe spíte najčastejšie, až potom môžete začať hľadať najlepší vankúš na spanie.

Ak najčastejšie spíte na chrbte, budete potrebovať vyšší a stredne mäkký vankúš. Pozor však na to, aby nebol príliš vysoký, lebo v takom prípade sa svaly okolo krčnej chrbtice zbytočne napínajú, čo vedie k rannej stuhnutosti krku. Ak v tejto polohe spávate naozaj najčastejšie, dobré je aj poobzerať sa po vankúšoch s anatomickými a ortopedickými vlastnosťami. Pozrite si aj naše tipy na najlepšie vankúše, ktoré odporúčame.

Pozrite sa, ktoré vankúše na spanie jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Spánok na bruchu vyžaduje zasa mäkký a nižší vankúš. Dôležité je hlavne to, aby sa dokázal prispôsobiť hmotnosti tela. Iba v takom prípade sa totiž počas spánku nenamáha chrbtica. Pre túto spánkovú polohu vyberajte vankúše plnené hodvábom, mikrovláknami, prípadne pamäťovou penou.

Spávate veľmi často na boku? Zožeňte si pevný a tvrdší anatomický vankúš, ktorý poskytuje správnu oporu pre krk a ramená. Anatomické vankúše vo všeobecnosti dokážu zabezpečiť pri spánku vyrovnanú polohu, pri ktorej sa hlava nezakláňa dozadu, ani do bokov. Takéto najlepšie vankúše na spanie nájdete aj tu.

Málokto však vydrží celú noc v jednej polohe. Ak ste sa pristihli pri tom, že počas spánku polohy skôr striedate, než aby ste mali v jednej vydržať niekoľko hodín, hľadajte si stredne mäkký a zároveň stredne vysoký ortopedický vankúš. Poskytne vám požadovanú oporu počas spánku na bruchu, na chrbte aj na boku. Ideálnou náplňou je pamätová pena.

Máte nejaké zdravotné ťažkosti?

Poloha pri spánku však nie je to jediné, čo by ste pri výbere najlepšieho vankúša na spanie mali brať do úvahy. Dôležité je napríklad aj zohľadniť svoje zdravotné problémy. Medzi tie najčastejšie v súvislosti so spánkom patria alergie a bolesti krčnej chrbtice.

Pri vankúšoch rozhoduje nielen ich materiál, ale aj materiál poťahu.
Pri vankúšoch rozhoduje nielen ich materiál, ale aj materiál poťahu.

Ak ste alergik, asi už dobre viete, že by ste sa mali vyhýbať paplónom a vankúšom z peria, pretože perie je ideálne miesto množenia roztočov a rôznych mikroorganizmov. Pre alergikov sú preto ideálne vankúše s výplňou z pamäťovej peny, hodvábu, prípadne z dutého vlákna. Vankúš by mal mať tiež ľahko snímateľné a prateľné poťahy.

Bolesťou krčnej chrbtice trpí veľmi veľa ľudí a jej príčiny môžu byť rôznorodé. Často je jednou z nich práve nevhodný matrac alebo vankúš na spanie. V tomto prípade je čo sa vankúša týka ideálnym riešením najmä ortopedický vankúš. Nielen že predchádza bolestiam krčnej chrbtice, ale ešte ich aj zmierňuje tým, že počas spánku stabilizuje správnu polohu krčnej chrbtice. Jadro ortopedického vankúša by mala tvoriť termoplastická pamäťová pena, ktorá dokonale kopíruje krivky tela. Krv vám tak lepšie cirkuluje najmä v postihnutých oblastiach.

Najlepší vankúš na spanie vám môže pomôcť aj pri problémoch s chrápaním. Jednoducho vyskúšajte anatomický vankúš proti chrápaniu, ktorý vám umožní dostať pri spánku hlavu do takej polohy, v ktorej sa prečistia dýchacie cesty. Vďaka tomu sa zabráni chrápaniu, a tým sa umožní pokojný a zdravý spánok.

Náplň vankúša môže byť rôzna, pri ortopedických vankúšoch je to najčastejšie pamäťová pena.
Náplň vankúša môže byť rôzna, pri ortopedických vankúšoch je to najčastejšie pamäťová pena.

Či už potrebujete vankúš proti chrápaniu, pri alergiách alebo bolestiach krčnej chrbtice – pozrite si naše tipy na tie najlepšie vankúše, aké sa dajú kúpiť ľahko a za skvelé ceny z pohodlia domova.

Najlepšie je duté vlákno

Na záver si povedzme ešte niečo o materiáloch. Ako sme už spomínali aj vyššie, ideálnym materiálom pre anatomické aj ortopedické vankúše je polyester alebo duté vlákno, ktoré má často podobu polyesterových guličiek. Tie viete dokonca aj ľahko podľa potreby dopĺňať.

Na trhu sa však môžete stretnúť aj s pružným latexom alebo s hodvábom. Výhodou všetkých týchto spomínaných materiálov je najmä výborná absorpcia vlhkosti a tiež už spomínané protialergické vlastnosti. Hodia sa preto aj ľuďom, ktorí trpia enormným nočným potením.

Čo je však základom každého kvalitného vankúša, to je pamäťová pena. Nezaobíde sa bez nej žiadny anatomicky tvarovaný vankúš. Hodí sa vám aj vtedy, ak spávate radi na bruchu a hľadáte vankúš, ktorý nebude príliš vysoký, no ani priveľmi tvrdý. Jej výhodou je ešte to, že sa v nej nedržia roztoče, plesne ani huby, čo ocenia najmä alergici.

Ortopedické vankúše zase niekedy bývajú doplnené o gélovú vrstvu s chladivým efektom, ktorá je skvelá najmä v horúcich letných mesiacoch. Opäť ju odporúčame ľuďom, ktorí sa v noci potia – hoci v letných mesiacoch to platí asi o každom.

Ak hľadáte niečo lacnejšie, ale stále kvalitné, odporúčame mikrovlákno. Nezabúdajte ani na poťah vankúša, u ktorého je tiež dôležitý materiál, pretože naňho kladiete každú noc svoju pokožku. Najbežnejšie býva týmto materiálom polyester, jeho zmes, bavlna, hodváb alebo satén. Každý z nich má svoje výhody a žiadny nie je pre kožu závadný, takže ide len o to, ktorý najviac vyhovuje vašim preferenciám.

Vankúše z rôznych materiálov spolu s poťahmi a inými náležitosťami, ktoré odporúčame, nájdete aj tu, kde si ich môžete rovno kúpiť za skvelé ceny.

Hľadali sme za vás a tieto vankúše na spanie patria medzi tie najlepšie 👇

↑↑↑