Kto by si dnes vedel predstaviť život bez automatickej práčky! Aby však automatické práčky fungovali správne, je dôležité ich pravidelne čistiť. V ich útrobách sa totiž hromadí vlhkosť, nečistoty z oblečenia aj zvyšky pracieho prášku a aviváže. Navyše sa v nich usádza vodný kameň. V nasledujúcom článku sa teda dozviete, čím čistiť práčku, aby vydržala v dobrom stave čo najdlhšie.

Práčku musíte čistiť pravidelne
Práčku musíte čistiť pravidelne

Nie je to len o vodnom kameni

V neočistených miestach práčky sa množia baktérie a plesne a šíri sa z nich nepríjemný zápach. Potom nepríjemne zapácha nielen samotná práčka, ale predovšetkým oblečenie, ktoré z nej vyťahujete.

Pravidelné čistenie je teda nevyhnutnosťou a pomáha predchádzať aj predčasnému opotrebovaniu práčky.

Hľadali sme za vás a tieto čističe práčky patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Hoci na prvý pohľad môže práčka vyzerať čisto, v skutočnosti to tak nie je. Predovšetkým ak dlhodobo periete na nízkych teplotách, čo je menej ako 40 °C, čistenie práčky budete musieť realizovať pravidelnejšie.

A čím čistiť práčku? Na čistenie sa dajú používať predovšetkým osvedčené domáce prostriedky typu sóda bikarbóna, ocot alebo kyselina citrónová. Niekedy pomôžu aj kupované prípravky – tie najlepšie nájdete tu.

Sóda bikarbóna alebo pracia sóda?

Pravidelná údržba práčky zabezpečí jej bezproblémovú funkčnosť a určite aj dlhšiu životnosť. V neposlednom rade pre vás znamená aj nižšiu spotrebu elektrickej energie.

Niektoré časti práčky je vhodné čistiť po každom pracom cykle, niektoré stačí raz za mesiac, prípadne raz za polroka. Závisí to aj od toho, ako často periete, akú tvrdosť vody máte v domácnosti, alebo akú teplotu vody používate počas prania. Väčšina mikroorganizmov sa totiž zabíja pri teplote 90 °C.

Ak sa vrátime k tomu, čím čistiť práčku, práčku môžete vyčistiť pomocou chemických čistiacich prostriedkov, ako napríklad tekuté čistiace prostriedky, čistiace tablety, čistiace obrúsky alebo vreckový čistič práčky – tie najlepšie čistiace prostriedky nájdete tu. Zvoliť však môžete aj osvedčené domáce suroviny.

V práčkach sa usadzuje aj vodný kameň
V práčkach sa usadzuje aj vodný kameň

Sóda bikarbóna je častou výbavou domácností – ak ju aj nemáte, za pár centov si ju viete kúpiť v ktoromkoľvek obchode. Metódy, ako vyčistiť práčku jedlou sódou, sa líšia. Niekto napríklad uprednostňuje krátky prací program, iný naopak dlhší.

Najlepšie je však zvoliť teplotu aspoň 60 °C alebo 90 °C, nasypať približne polovicu pohára do priehradky na prací prášok a zapnúť práčku naprázdno. Ak je práčka silne znečistená, skombinujte jedlú sódu s octom.

Okrem sódy bikarbóny existuje aj špeciálna pracia sóda. Čistenie s takouto sódou prebieha identicky, ako s tou jedlou.

Pomocou sódy bikarbóny vyčistíte aj odtokový filter. Stačí si len pripraviť roztok sódy a vody a priestor, ktorý chcete vyčistiť, týmto roztokom vytrieť.

Ľahko dostupné a lacné

Ďalším spôsobom ako a čím čístiť práčku, je naliať do dávkovača na prací prostriedok kyselinu citrónovú. Množstvo by malo byť totožné s množstvom pracieho prášku, ktorý bežne používate na pranie. Následne zapnite program s najvyššou teplotou a nechajte dobehnúť prací program do konca.

Kyselinu citrónovú môžete nasypať aj priamo do bubna práčky. Takéto čistenie stačí urobiť dvakrát do roka.

Kyselina dokáže práčku zbaviť vodného kameňa, baktérií aj plesní, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach, takže je na čistenie priam ideálna.

Bielizeň zo špinavej práčky môže zapáchať
Bielizeň zo špinavej práčky môže zapáchať

Ľahko dostupný a obľúbený ocot je vhodný aj na to, čím vyčistiť práčku. Ocot dokáže efektívne odstrániť zápach a dokonca aj vodný kameň. Pri čistení práčky octom vám postačí aj 300 mililitrov. Nalejte ich do prázdneho bubna práčky a následne spusťte najdlhší prací program s najvyššou teplotu. Po dokončení prania vytrite všetky uvoľnené nečistoty mäkkou vlhkou handričkou. Aj takéto čistenie postačí dvakrát do roka.

Rozdielne sa čistí aj práčka s plnením zvrchu a s plnením zdola. Zvrchu plnená práčka nemáva vyberateľné komponenty, ako je nádržka na prací prostriedok a aviváž, preto sa v týchto miestach čistí o dosť náročnejšie.

Pri spredu plnenej práčke je nutné čistiť nielen dávkovač pracieho prostriedku a aviváže, ale aj gumové tesnenie dverí, ktoré sa pomerne často zanáša nečistotou – preto naňho nezabúdajte.

Nezabudnite ani na tie najlepšie čistiace prostriedky na čistenie práčky, ktoré odporúčame.

Pozrite sa, ktoré čističe práčky jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑