Ak sa niečo vyleje na dlážku, obvykle vezmeme handru, možno aj nejaký čistiaci prostriedok a problém je do pár minút vyriešený. Ak sa však takáto nehoda stane na sedačke, je situácia o niečo zapeklitejšia. Tepovať pri každej škvrne nie je veľmi praktické riešenie – čo tak skúsiť ekologickejší a úplne jednoduchý spôsob domáceho čistenia sedačky?

Domáce čistenie sedačky: ocot alebo sóda bikarbóna?
Sedačka je na špinu občas magnetom

Čas hrá proti vám

Pri domácom čistení by ste mali myslieť na to, že doslova hráte o čas. Ak necháte škvrnu na sedačke zaschýnať niekoľko hodín alebo dokonca dní, je malá pravdepodobnosť že ju z nej potom dostanete za niekoľko minút.

Nečistota sa dokáže do vlákien poťahovej látky zažrať naozaj hlboko a v tom najhoršom prípade už z nej nezíde nikdy. Nikdy ju preto nenechávajte zaschnúť.

Hľadali sme za vás a tieto octy na čistenie sedačky patria medzi tie najúčinnejšie 👇

↑↑↑

Dôležitým faktorom je aj materiál, z ktorého je sedačka vyrobená. Nejde totiž vždy iba o textíliu – sedačka môže byť aj z kože alebo ekokože. Pri výbere čistiaceho prostriedku tak musíte zohľadniť, či je na daný materiál vhodný. Pri spomínaných kožených a eko-kožených sedačkách voľte radšej špecializované čistiace prostriedky, náš nasledujúci tip je vhodný najmä na látkové sedačky.

Domáce čistenie sedačky: ocot alebo sóda bikarbóna?
Domáci miláčikovia dajú sedačkám zabrať

Ešte predtým, než sa dostaneme ku konkrétnym čistiacim prostriedkom, je dobré povedať si, ako by ste sedačku mali čistiť. Je dobré dodržiavať základné zásady:

 • čistite vždy jemne – aby ste zamedzili vzniku preslabených miest alebo strate farby materiálu
 • používajte iba mäkké handričky a kefky s jemnými prírodnými štetinami
 • čistite dôkladnými krúživými pohybmi
 • Nikdy nie priamo z fľaše

  Prostriedkov na domáce čistenie sedačky je mnoho a v drogériách ich určite nájdete plné police. Aby sme vás však ušetrili hodín hľadania toho správneho (a tak trochu aj zbytočnej investície), poradíme vám, ako si vyrobiť vlastný univerzálny prostriedok na domáce čistenie sedačky.

  Nemusíte sa báť, že by ste na jeho výrobu potrebovali absolvovať nákup v obchode – používať budeme iba surovinu, ktorá sa zaručene nájde v každej domácnosti a jej využitie je v rámci čistenia naozaj všestranné. Možno už tušíte, že pôjde o skvelý a často využívaný ocot.

  Domáce čistenie sedačky: ocot alebo sóda bikarbóna?
  Ocot je napraktickejšie rozprašovať

  Pozor – na čistenie sedačky ho nikdy nevyužívajte neriedený. Ideálne je vyrobiť si roztok, pomocou ktorého látku na sedačke vyčistíte. Potrebovať budete len vodu, ktorú s octom zmiešajte v pomere 3 diely vody na 1 diel octu.

  Ak je znečistenie naozaj veľké, použiť môžete aj silnejší pomer, 2 diely octu na 2 diely vody. Takýto roztok je dobré preliať do rozprašovača a následne ním pošpinené miesto jednoducho postriekať. Začnite zľahka, aby ste videli, ako vaša sedačka na roztok reaguje a keď je všetko v poriadku, látku ešte dočistite mäkkou handričkou a čistou vodou. Náš tip na domáce čistenie sedačky je teda jednoznačne biely destilovaný ocot.

  Sóda verzus ocot

  Ďalšou možnosťou je ešte prostriedok veľmi podobný octu, a to sóda bikarbóna. Tú má tiež doma každá správna gazdinka, ktorá ju pridáva do cesta, a keď sa nejaká zvýši, je dobrá aj na upratovanie.

  Zamiešajte lyžicu takejto jedlej sódy s lyžicou vody, aby vám vznikla pasta a potrite znečistené miesta na sedačke. Tento “roztok” narozdiel od toho octového musíte nechať pôsobiť aj niekoľko hodín, aby bol rovnako účinný. Zvyšky sódy potom jednoducho povysávajte.

  Rozhodli ste sa teda, či použijete ocot alebo sódu bikarbónu? Tu sú výhody, ktoré má ocot a výhody, ktoré má sóda:

  • ocot je rýchly – nastriekate a umývate, pri sóde bikarbóne musíte čakať aj niekoľko hodín
  • ocot nemusíte vysávať, vyschne sám
  • ocot nezanechá žiadnu škvrnu, ak to s jeho dávkovaním preženiete (maximálne zápach) – pri sóde môžu ostať biele škvrny
  • sóda odstraňuje aj zápach, ocot sám dosť výrazný zápach má (z pohovky ale časom vyprchá)

  Môžete teda zvážiť predošlé porovnanie a ak ešte stále neviete, pokojne vyskúšajte ocot a sódu dokopy – dajte si ale pozor na ich spoločné reagovanie, ktoré je trochu prudké, takže na sedačku naneste už iba kúsok hotovej zmesi, nie ešte bublajúcej. A nezabudnite si po takomto domácom čistení sedačky dokúpiť najlepší ocot, pretože ho určite využijete aj na mnoho ďalších spôsobov.

  Pozrite sa, ktoré octy na čistenie sedačky jednoznačne odporúčame 👇

  ↑↑↑