Pripálený hrniec je nočnou morou každej gazdinky. Stane sa to každému, bez ohľadu na kulinárske schopnosti. Aj častým používaním hrnce menia svoj vzhľad – obvykle sú černejšie a černejšie, až ich musíme vyhodiť. Čím vyčistiť hrnce, aby ste nemuseli každý mesiac kupovať nové?

Málokto miluje umývanie riadu - a pripáleného už vôbec nie.
Málokto miluje umývanie riadu – a pripáleného už vôbec nie.

Namiesto chémie voľte prírodu

V kuchyni je špina najviac na očiach. Nemusí však ísť len o estetický problém – keďže sa tam pripravuje jedlo, nečistoty sa ľahko môžu dostať aj doňho a následne do nášho organizmu. Udržiavanie čistého riadu v neposlednom rade prospieva aj udržiavaniu nášho zdravia.

Keď sme už pri otázke zdravia, určite nie je dobré používať na riad chemické prostriedky, ktoré sú navyše nešetrné k životnému prostrediu. Vyberajte preto prostriedky na riad založené na prírodnej bázetie najlepšie, ktoré odporúčame, nájdete aj tu.

Pozrite sa, ktoré prípravky na čistenie hrncov jednoznačne odporúčame 👇

↑↑↑

Poďme k samotnému postupu, čím vyčistiť hrnce. Začať môžete úplne jednoducho. Opláchnite hrniec vodou a na odstránenie zažratej špiny použite drôtenku, prípadne drsnú stranu špongie. Drhnite, až kým špina nezíde úplne dolu a nakoniec opláchnite teplou vodou a umyte obyčajným saponátom. Pozor si dajte na mäkké materiály ako meď alebo hliník, aby ste hrniec nepoškodili priveľkým tlakom na hubku. Nejde to? Tak sa pozrime na iné spôsoby a hlavne prostriedky!

Drôtenky a drsná strana hubky prispejú k vyčisteniu hrnca, pozor ale na možné poškodenie materiálu.
Drôtenky a drsná strana hubky prispejú k vyčisteniu hrnca, pozor ale na možné poškodenie materiálu.

Domáce know-how

Medzi tzv. stálicu domácich prostriedkov na upratovanie a vyčistenie naozaj všetkého patrí určite ocot. Výnimkou nie je ani čistenie hrncov. Výhodou je, že ocot môžete použiť aj na čistenie hrnca zvonku. Nalejte ocot na hubku a potrite ňou všetky znečistené časti hrnca, nechajte chvíľu pôsobiť, vydrhnite hubkou a nakoniec opláchnite čistou vodou.

Ďalším užitočným “home-made” prostriedkom, čím vyčistiť hrnce, je silná dvojka ocot + sóda. Zmiešajte ich, vytvorte pastu, ktorou zašpinený povrch potriete a nechajte chvíľu pôsobiť. Uvoľnenú špinu potom zotrite hubkou a prípadne dočistite saponátom a vodou.

Občas sa však hrniec zašpiní naozaj “fest”. Ak vám po jeho okraji napríklad stiekol cukor a pripiekol sa, namiesto octu pridajte k sóde peroxid vodíka. Aj v tomto prípade vám vznikne hustá pasta, ktorou potrite pripálené miesta a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút.

Ak sa vaše hrnce málo lesknú, môžete vyskúšať obyčajný citrón. Funguje aj na pripáleniny, ktoré pomáha uvoľňovať. Stačí, ak ho rozkrojíte a potriete ním postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť pár minút a potom povrch dôkladne umyte čistou vodou, prípadne dočistite saponátom a hubkou.

Na pripečené vnútro hrnca, ale aj jeho vonkajšiu časť sa hodí tiež kockový cukor alebo soľ. Ak nimi budete šúchať po povrchu hrnca dovtedy, kým sa špina neuvoľní.

Ak cukor alebo soľ nezaúčinkujú, vyskúšať ešte môžete citrodeko. Obsahuje totiž sódu a cukor, čo je dokonalá kombinácia na odstraňovanie špiny z bokov hrncov či jeho spodnej časti. Nezabudnite po niekoľkominútovom pôsobení tento prášok z hrnca opláchnuť čistou vodou.

Pri čistení hrncov vám môže pomôcť aj prášok do pečiva. Posypte ním pripečené miesto tak, aby ho celé pokryl a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť. Keď sa začnú tvoriť bubliny, môžete začať s čistením.

S pripáleným hrncom si väčšinou umývačka riadu neporadí. To už však neplatí o tabletách do umývačky. Ak ich rozpustíte v hrnci s horúcou vodou a následne do nej pripálený hrniec ponoríte, môžete ho vydrhnúť dočista. Takéto aj iné skvelé čistiace prostriedky na pripálené hrnce za výhodné ceny nájdete aj tu.

Hrniec môžete vyčistiť aj tým, že v ňom v horúcej vode rozpustíte tabletu do umývačky riadu.
Hrniec môžete vyčistiť aj tým, že v ňom v horúcej vode rozpustíte tabletu do umývačky riadu.

Materiál rozhoduje

Máte pripálenú panvicu? Ponorte ju do väčšej nádoby s vodou a rozpustenou sódou bikarbónou. Vodu by ste mali priviesť do varu, v tom prípade bude roztok ešte účinnejší. Počkajte, kým uvidíte, že sa špina začína odlupovať. Panvicu alebo hrniec vyberte z kúpeľa a na záver ešte dočistite hubkou.

To, čím čistiť hrnce, závisí aj od materiálu hrnca. Skvelým materiálom je napríklad nerez, pretože odolá aj prípadným nehodám, pretečeniu či pripáleninám a jeho čistenie je bezproblémové. Použiť môžete napríklad spomínanú sódu bikarbónu.

Oproti nerezu sú omnoho citlivejšie hliníkové hrnce. Dajú sa veľmi ľahko zničiť a poškriabať. Na ich čistenie by ste mali používať najmä vodu a jemnú špongiu a radšej nechať špinu odmočiť, ako ju priveľmi drhnúť. Pozor aj na umývačku riadu, kyseliny, amoniak, bielidlo aj ocot pôsobiaci dlhší čas.

Aj meď je veľmi citlivým materiálom. Nepatrí do umývačky riadu a nemala by sa čistiť prostriedkami, ktoré obsahujú chlór, silné alkalické čistidlá alebo abrazívne časti. Nie je na ňu vhodný tekutý prášok, drôtenka ani drsná strana špongie. Viac sa hodí ocot, citrón, soľ alebo čistá voda.

Liatinové hrnce sú veľmi efektné a zároveň aj odolné. Ľahko sa čistia, no sú citlivé na chemikálie a môžu korodovať. Nedávajte ich do umývačky riadu a vyhýbajte sa aj akýmkoľvek chemickým čistiacim prostriedkom ako saponáty, prášky a hrubé nástroje. Špinu radšej odstráňte papierovou utierkou a jemnou kefkou alebo hubkou.

Na to, aby sa vašou kuchyňou šírila príjemná vôňa a vládla v nej čistota, využite aj tieto najlepšie čistiace prostriedky na riad a hrnce, ktoré odporúčame. Nie je predsa nad jedlo naservírované do krásneho hrnca, ktorý bude vďaka pravidelnému čisteniu dlho, ako nový.

Hľadali sme za vás a tu nájdete najlepšie prostriedky na čistenie hrncov 👇

↑↑↑